انتخابات كمیته و تعلل وزارت؛

پرونده ای که در وزارت ورزش خاک می خورد

پرونده ای که در وزارت ورزش خاک می خورد

مرکز اسپرت: وزارت ورزش بعد گذشت 46 ماه از مصوبه خود در خصوص احیای فدراسیون بین المللی ورزش زنان، نه فقط تصمیمی برای مدیریت آن نگرفته بلکه بنظر می رسد کم لم یکن کردن این مصوبه را هم در برنامه دارد.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، همچون مصوبات قدیمی ورزش که پرونده آن همچنان در وزارت مربوطه خاک می خورد بدون این که حتی نیم نگاه مدیران این وزارتخانه را به خود داشته باشد، مربوط به «فدراسیون بین المللی ورزش زنان مسلمان» می شود و «احیا» ی آنکه در دولت قبل به تصویب رسید اما بنظر می رسد گذر زمان بیشتر در مورد این مصوبه و اجرای آن تعیین کننده شده تا عنایت و اقدام عملی مسئولان.
احیای فدراسیون بین المللی ورزش زنان مسلمان و شروع به کار باردیگر آن مسئله ای برای امروز و روز گذشته نیست، این مهم در نشست ۲۰ مردادماه سال ۹۷ شورای معاونان وزارت ورزش به تصویب رسید با این وجود خیلی جدی موردتوجه خودِ تصویب کنندگان هم قرار نگرفت طوریکه طی سه سال از عمر دولت و وزارت قبل هیچ سرانجامی برای این فدراسیون حاصل نشد. با این اوصاف شاید طبیعی باشد که جابه جایی دولت و تصدی وزارت ورزش توسط وزیر جدید هم غبار فراموشی از این مصوبه نگرفته است بااینکه بی و توجهی ها و البته موضع گیری ها از نبود نگاه و اراده جدی به فدراسیون بین المللی ورزش زنان مسلمان و ادامه فعالیت آن حکایت دارد.

تعلل عجیب برای یک انتخاب
آنچه مسلم است تصمیم گیری در مورد فدراسیون بین المللی ورزش زنان در حیطه اختیارات وزارت ورزش است کما این که مصوبه احیا و شروع به کار مجدد آن هم خروجی یکی از نشست های شورای معاونان وزارت ورزش بود که مسعود سلطانی فر وزیر وقت ورزش هم در آن شرکت داشت. اصلاً به خاطر همین چارچوب اختیارات و وظایف وزارت ورزش بود که سلطانی فر پنج ماه بعد از مصوبه موردنظر، مبادرت به معرفی سرپرست برای این فدراسیون کرد اما این انتخاب نه فقط ماندگار نشد بلکه هیچ سرانجام امیدوار کننده ای را هم برای این فدراسیون و آینده اش نداشت.
اینکه از ۴۶ ماه پیش که احیای فدراسیون بین المللی ورزش زنان مسلمان به تصویب رسید تا به امروز چه اقدامات اجرائی و عملیاتی در مورد این فدراسیون انجام شده است به چند محور کلی تعیین سرپرست و اقدامات او برای در اختیار گرفتن یک دفتر کار محدود می شود که البته از هیچیک نتیجه ای عاید حال نشد چون اصلاً خانم سرپرست (الهه عرب عامری) در این مسئولیت ماندگار نشد تا از اقدامات نصف و نیمه برای در اختیار گرفتن دفتر و تشکیلات انجام داده بود در جهت اقدامات اصلی بمنظور شروع دوره ای جدید از حیات فدراسیون بین المللی ورزش زنان استفاده نماید.
سرپرست فدراسیون بین المللی ورزش زنان که به خاطر چند شعله بودن انتقاداتی هم به انتصابش وارد بود در ایام پایانی وزارت قبلیِ ورزش خودرا معاف و اعلام استعفا کرد در صورتیکه تا احیای این فدراسیون و شروع به کار باردیگر اش راهی طولانی با کارهای انجام نشده بسیار باقی مانده بود.
اینکه اصلاً پس از گذشت یک دهه و تغییر وضعیت ورزش زنان در ایران و جهان، چه ضرورتی به احیای باردیگر فدراسیون بین المللی ورزش زنان مسلمان است در قالب این گزارش نمی گنجد اما به هر حداقل آنهایی که موافق این فدراسیون و از سرگیری فعالیت هایش در ایران هستند، اینطور انتظار داشتند که وزارت ورزش در دولت فعلی تعیین تکلیف آنرا یکی از اولویت هایش قرار دهد اما پس از گذشت چندماه نه فقط هیچ انتخابی برای این فدراسیون و سرپرست جدیدش نشده بلکه مخالفت هایی هم نسبت به آن عیان شده است.
مخالفت ضمنی معاون وزارت ورزش با احیای فدراسیون بین المللی ورزش زنان
خبرنگار مهر موضوع احیای فدراسیون بین المللی ورزش زنان و این که رویکرد وزارت ورزش در مورد آن چیست را از مریم کاظمی پور معاون امور بانوان این وزارتخانه پیگیر شد. وی اظهار داشت: تصمیم گیری در مورد احیای این فدراسیون در یک نشست با حضور مسئولان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک انجام شد. من یا در کل معاونت بانوان نقشی نداشتیم که حالا در مورد اجرای آن و این که چرا تا این حد تاخیر داشته است، ورود کرده و تصمیم گیری نماییم.
معاون امور بانوان وزارت ورزش در عین حال اشاره کرد: فدراسیون بین المللی ورزش بانوان در یک برهه از زمان برمبنای شرایط موجود شکل گرفت، مورد حمایت بود و تاثیرات مثبت خودرا هم داشت اما در ورزش بانوان امروز نسبت به سه دهه پیش تفاوت های زیادی به وجود آمده است. توجهات لازم به این بخش در همه فدراسیون ها وجود دارد و در کل راه ورزش بانوان مشخص است.
کاظمی پور اشاره کرد: با این اوصاف تصمیم به احیای فدراسیون بین المللی ورزش بانوان گرفته شد اما تا به امروز هم هیچ حرکتی در امتداد آن انجام نشده است. دلیل این مساله باید در نشست مشابه بررسی و تصمیم گیری نهایی برای آن اتخاذ شود نه این که فقط معاونت امور بانوان برای آن تعیین تکلیف کند اما آنچه مسلم است ورزش بانوان بدون فدراسیون بین المللی ورزش زنان که طی یک دهه گذشته فعالیتی نداشته، پیگیر برنامه ها و اهداف خود بوده و به موفقیت های زیادی هم دست یافته است.

مریم کاظمی پور معاون امور بانوان وزارت ورزش موافق احیای فدراسیون بین المللی ورزش زنان نیست
طاهره طاهریان: روی احیای فدراسیون بین المللی ورزش زنان تاکید دارم
معاون وزیر ورزش بطور ضمنی موضع مخالف خودرا در مورد فدراسیون بین المللی ورزش زنان و احیای آن اعلام نموده در حالی که طاهره طاهریان نایب رییس کمیته ملی المپیک کماکان بر اجرای مصوبه احیای این فدراسیون مصر است. وی که خود از پیشگامان تشکیل و شروع به کار فدراسیون مربوطه بود در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: روی احیای این فدراسیون تاکید دارم چونکه به نفع ورزش زنان ایران و دیگر زنان مسلمان در کشورهای اسلامی و غیراسلامی است.
وی با اشاره به برخی مخالفت ها برای شروع به کار فدراسیون بین المللی ورزش زنان اشاره کرد: نمی توان به آسانی پیشینه و تأثیرگذاری این فدراسیون را کنار گذاشت. همین موفقیت عامل و زمینه ساز مسیر موفقیت بسیاری از قهرمانان امروز بوده است. این فدراسیون برگزارکننده رویدادهایی بود که نمایندگانی از آمریکا، روسیه و انگلستان در آن شرکت داشتند. اصلاً بنای حضور بانوان محجبه در رویدادهای ورزشی توسط فدراسیون بین المللی ورزش زنان گذاشته شد. چرا باید به آسانی از کنار این فدراسیون و تاثیراتش گذشت به ویژه که هنوز در رشته هایی مانند ژیمناستیک و شنا با محدودیت اعزام مواجه هستیم درحالیکه فعال بودن این فدراسیون کمک می نماید رویدادهایی اجرا شود که نمایندگان این رشته ها در آن آزادانه شرکت داشته باشند.
نایب رییس کمیته ملی المپیک با اشاره به اقداماتی که تا به امروز در امتداد فدراسیون بین المللی ورزش زنان و احیای آن انجام شده است، اظهار داشت: سرپرست قبلی فدراسیون اقداماتی برای آن انجام داد و حتی ثبت شرکت لازم هم انجام شد تا این که وی به سبب لزوم حضور تمام وقت در هیأت علمی دانشگاه ناچار به استعفا شد. در دوره ی جدید وزارت پیگیر فدراسیون بودم و حتی یکبار در نشستی که با معاون امور بانوان داشتم، مسئله را مطرح کردم. به هر حال هرگونه تصمیم گیری در مورد این فدراسیون با وزارت ورزش است و اصلاً بنا بر این سرپرست قبلی هم توسط وزیر وقت ورزش برگزیده شد. امروز هم وزارت ورزش مسئول تصمیم گیری و تعیین تکلیف است.
طاهریان در واکنش به این که «به نظر می رسد با این روند کُند احیای فدراسیون بین المللی ورزش زنان بطور کلی منتفی باشد»، اشاره کرد: اگر اینطور باشد که نقد جدی به آن دارم. دلیلهای من جهت راه اندازی باردیگر این فدراسیون کاری است نه شخصی؛ چطور می شود فدراسیونی که ۵۴ کشور عضو آن هستند را بطور کل منحل کرد. این فدراسیون و فعالیت هایش در شروع حیات مورد تاکید و حمایت کمیته بین المللی المپیک، شورای المپیک آسیا و فدراسیون های بین المللی قرار داشتند و بطور قطع این حمایت همچنان وجود دارد. بعنوان فردی که سال ها شاهد تأثیرات مثبت فعالیت فدراسیون در ورزش قهرمان زنان بودم، بر لزوم احیای آن تاکید دارم و پیگیر خواهم بود.


طاهره طاهریان موافق صد درصدی شروع به کار باردیگر فدراسیون بین المللی ورزش زنان است
فدراسیونی که هیچ ندارد جز مصوبه
سه سال و ۱۰ ماه از مصوبه احیای فدراسیون بین المللی ورزش زنان گذشته اما این فدراسیون امروز در مرحله ای به سر می برد که جز آن مصوبه خاک خورده هیچ چیز دیگر ندارد که کورسوی امیدی برای فعالیت باردیگر اش باشد حتی سرپرستی که مأمور رسیدگی به امور و مهیا کردن شرایط لازم باشد. حتی بنظر می رسد با گذشت ۱۰ ماه از شروع به کار وزارت ورزش در دولت جدید، این فدراسیون و مصوبه اش حتی در نوبت رسیدگی ها و پیگیری های این وزارتخانه هم قرار نگرفته است چه برسد به تصمیم گیری.
به هر حال ابتدایی ترین و ضروری ترین اقدامات برای احیای فدراسیون بین المللی ورزش زنان مسلمان هنوز انجام نشده یعنی مهیا کردن شرایط برای انتخابات باردیگر، تعیین هیأت مدیره جدید و … و همه اینها معنایی ندارد جز این که اراده ای پشت این فدراسیون نیست تا آنرا به جلو حرکت دهد.
یک پیشنهاد و استقبال از آن
همه اینها در حالی است که رییس فدراسیون بین المللی ورزش زنان یکی از اعضای مجمع کمیته ملی المپیک بشمار می رود. شاید این یکی از دلایلی بود به جهت اینکه در نشست ۴۶ ماه گذشته وزارت ورزش که منجر به تثبیت مصوبه احیای این فدراسیون شد، سیدرضا صالحی امیری و طاهره طاهریان رییس و نایب رییس کمیته هم شرکت داشته باشند.
حالا هم انتخابات کمیته ملی المپیک (۶ شهریورماه) در پیش است و نبود نماینده فدراسیون بین المللی ورزش زنان ترکیب مجمع این کمیته را مبتلا به اختلال می کند. درست است که مجامع سالهای قبل کمیته ملی المپیک هم بدون حضور رییس فدراسیون بین المللی ورزش زنان انجام شد اما موضوع اینجاست که طی یک دهه گذشته مصوبه ای برای احیای این فدراسیون نبود.
بنابراین به جاست حداقل به بهانه این انتخابات مهم ۶ شهریورماه حرکتی در جهت تعیین تکلیف فدراسیون بین المللی ورزش زنان صورت گیرد تا حداقل این دلخوشی ایجاد شود کسانی که در طرح تصویب احیای این فدراسیون دست داشتند، پیگیر آن هم بوده اند. بطورمثال این که از جانب کمیته ملی المپیک مکاتبه ای با وزارت ورزش صورت گیرد و ضمن تاکید بر اهمیت انتخابات پیش رو، موضوع تعیین تکلیف فدراسیون بمنظور شفاف شدن وضعیت حضور نماینده ای از آن در مجمع مطرح شود.
این پیشنهادی بود که خبرنگار مهر آنرا به طاهره طاهریان نایب رییس کمیته ملی المپیک بیان کرد و مورد استقبال هم قرار گرفت البته اگر مانند مصوبه احیا به فراموشی سپرده نشود.


منبع:

1401/03/18
10:26:30
0.0 / 5
613
تگهای خبر: المپیك , تیم , فدراسیون , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
مرکز اسپورت