یك مدیر ورزشی:

در ایران معمولا عمر تک ستاره ها خیلی نیست

در ایران معمولا عمر تک ستاره ها خیلی نیست

خوزستان یک مدیر ورزشی اظهار داشت: علل واقعی مشکلات فوتبال ایران در الفبای آن است نه در محتوای جلد و قالب آن؛ مشکلات واقعی را باید در مدارس و آکادمی های فوتبال و تیم های پایه باشگاه ها جستجو کرد.


صفرعلی جمال پور در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: به گواه خیل عظیمی از کارشناسان و فوتبال دوستان، لیگ برتر انگلستان با وجود غول هایی همچون منچستر یونایتد، منچستر سیتی، چلسی، لیورپول، آرسنال و حتی تاتنهام، همچنان جذاب ترین و دوست داشتنی ترین لیگ فوتبال جهان است. بی شک یکی از علل این موفقیت را باید در ساختار چرخ تولید بازیکن در این جزیره جست وجو کرد. باآنکه مقایسه وضعیت و شرایط فوتبال ایران و انگلستان به لحاظ تفاوت زیربنایی بسیاری که با هم دارند، چندان منطقی نیست اما شاید نگاهی کوتاه به شرایط و امکانات تولید بازیکن در ایران خالی از لطف نباشد. گرچه در سالهای اخیر هرچند گاهی ستاره ای جوان از آسمان فوتبال ایران می درخشد ولی بروز چنین رخدادهایی نادر هیچگاه عطش کویر تشنه فوتبال ایران را سیراب نمی کند.
وی اضافه کرد: متاسفانه از آن بدتر هم این است که عمر این تک ستاره ها معمولاً بسیار کوتاه بوده و این سوال را به وجود می آورد که آیا ما در تشخیص یک ستاره و یک شهاب سنگ اشتباه نکرده ایم؟ به راستی از آخرین بازی که یک جوان ۱۶- ۱۷ساله در یک بازی رسمی برای تیم ملی کشور ما به میدان رفته است، چند سال می گذرد؟ ترکیب تیم های یکدست جوان، بومی و چشم نوازی مانند فولاد، استقلال خوزستان، پیکان، نفت مسجدسلیمان، نفت آبادان و... چقدر برای فصل آینده حفظ می شود؟
مدیرعامل سابق باشگاه استقلال خوزستان اظهار داشت: در دیدارهای لیگ های امید، جوانان، نوجوانان و نونهالان کشور کدام یک از مسئولان ارشد فوتبال کشور و سرمربیان تیم ملی حضور داشته اند؟ از تیم قهرمان لیگ برتر جوانان کشور، چند نفر عضو تیم ملی جوانان کشور هستند؟ از مربیان تیم های مدعی در سنین پایه چند نفر در کادر فنی تیم های ملی عضو هستند؟ نام مقام مسئولی که در فدراسیون دقیقا می داند که لیگ های فوتبال رده پایه در چه تاریخی تمام می شود، چیست؟ منصفانه باید اذعان داشت که بخش قابل توجهی از مشکلات فوتبال امروز ما ریشه در ساختارهای نامشهود و نادیده اما بسیار اثربخش و مهم آن یعنی چرخه بازیکن سازی دارد. نه تیم ملی و نه لیگ برتر هیچ کدام به علت ماهیت ذاتی خود و محدودیت های بیرونی قادر به ساختن بازیکن نیستند. علل واقعی مشکلات فوتبال ایران در الفبای آن است نه در محتوای جلد و قالب آن؛ مشکلات واقعی را باید در مدارس و آکادمی های فوتبال و تیم های پایه باشگاه ها جستجو کرد.
وی با بیان اینکه اصلی ترین مرحله در فرایند چرخه تولید بازیکن، مرحله انتخاب یا گزینش استعدادها است، افزود: آیا در کشور ما نهادی مسئولیت استانداردسازی در زمینه استعدادیابی را بر عهده دارد؟ آیا روش استاندارد و استعدادیابی دادن ۱۰ دقیقه وقت به هر بازیکن است تا در یک پست، گاها غیرتخصصی در کنار ۱۰بازیکن دیگری که هیچگاه آنها را ندیده است، برای انتخاب شدن، باید ۵ نفر را در بیل بزند یا حداقل ۲ گل به ثمر برساند؟ آیا تابحال توانسته ایم اعتماد خانواده هایی را که پسرشان در یک جلسه انتخابی ۱۰ دقیقه ای حذف گردیده است را نسبت به درستی و اعتبار روش گزینشی خود جلب کنیم؟ آیا برای باشگاه هایی که در طول پرورش بازیکن که گاها تا ۷ سال هم به طول می انجامد و مقادیر قابل توجهی هزینه می شود، چشم اندازی روشن و سودآوری تضمینی وجود دارد؟ آیا ضمانتی وجود دارد که بازیکنانی که طی سال ها زحمت و خون دل خوردن توسط مربیان پرورش یافته و آماده ثمردهی هستند توسط سرمربی تیم بزرگسالان پذیرفته شوند؟ آیا به سرمربی تیم بزرگسالان باشگاه این فرصت داده می شود تا صرف نظر از نتیجه و مقامی که در لیگ برتر کسب می کند، از بازیکنان جوان و گمنام استفاده کند؟ آیا یک چاره قانونی وجود دارد که اجازه دهد بازیکنان پرورش یافته در یک باشگاه در بهترین سنین جوانی خدمت سربازی خویش را در همان باشگاه یا شهر خود بگذرانند؟
جمالپور اظهار داشت: در چنین شرایطی اگر روابط شخصی و مصلحت های باندی و حفظ منافع این و آن مدیر را در فوتبال در اولویت قرار دهیم، خیانت است. به نظر من فقدان مدیریت کارآمد و اصولی، حلقه گمشده در ورزش ایران بوده و باید این معضل برطرف شود. هم اکنون فقدان مدیریت توانا و برنامه کارساز و راهگشا به شدت احساس می شود.1401/03/16
08:53:11
0.0 / 5
659
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
مرکز اسپورت