گزارش كامل مجمع كمیته المپیك؛

فروکش کردن اختلاف نظرها با رای گیری

فروکش کردن اختلاف نظرها با رای گیری

مجمع عمومی و فوق العاده کمیته ملی المپیک بمنظور تعیین زمان انتخابات این کمیته با اظهار نظرهای متفاوت روسای فدراسیون ها در مورد زمان برگزاری انتخابات این کمیته اجرا شد.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، پنجاهمین مجمع عمومی کمیته ملی المپیک از ساعت ۱۱ امروز سه شنبه به ریاست سیدرضا صالحی امیری رییس کمیته و سید حمید سجادی وزیر ورزش در محل آکادمی ملی المپیک شروع شد.
دلیل غیبت بعضی اعضا
این مجمع در شرایطی شروع شد که به سبب برق آکادمی ملی المپیک، برق اضطراری فعال شد. در شروع حضور مجمع، کیکاوس سعیدی دبیر مجمع تاکید داشت که بدهی از اعضا به سبب مسافرت و حضور در خارج از کشور بصورت وبیناری در مجمع حضور دارند.
ارائه گزارشی از عملکرد کمیته المپیک
در ادامه کلیپی از عملکرد کمیته ملی المپیک پخش گردید تا اعضای شرکت کننده در جریان برنامه های اجرا شده از طرف این کمیته خصوصاً طی سال قبل قرار بگیرند.
قطعی برق و مشکل پوشش رسانه ها
به دلیل قطعی برق آکادمی ملی المپیک، برای چند دقیقه پخش جریان مجمع برای نمایندگان رسانه ها قطع شد. وقتی مجدد خبرنگاران در جریان مجمع قرار گرفتند که کیکاوس سعیدی درحال توضیح دلیل لغو سفر نمایندگان شورای المپیک آسیا به ایران بود و این که مجمع برمبنای چه دستور العملی ادامه خواهد داشت. البته در این لحظه مجدد برق قطع شد!
گرایش سجادی به تعویق انتخابات به پس از بازی های اسلامی
پخش جریان مجمع برای خبرنگاران وقتی مجدد ممکن شد که نصرالله سجادی مشاور رییس کمیته ملی المپیک درحال تشریح پیشنهاد خود برای تعویق انتخابات تا پس از بازی های اسلامی بود. وی به خاطر فاصله زمانی کوتاه ۲۰ تیرماه تا زمان بازی های اسلامی، برگزاری انتخابات در این زمان را مناسب ندانست به ویژه به خاطر جابه جایی خزانه دار دبیر و مشکلات احتمالی مالی برای کاروان، از طرفی برگزاری انتخابات در دیگر زمان پیشنهادی یعنی ۳۰ مردادماه را هم به خاطر بازگشت کاروان و حضور احتمالی برخی روسا در قونیه، مناسب نمی باشد. سجادی در نهایت پیشنهاد نمود که انتخابات در تاریخ ۶ یا ۷ شهریورماه اجرا شود.

تاکید رییس ووشو بر عدم تعویق بیشتر انتخابات
امیر صدیقی رییس فدراسیون ووشو از مخالفان تعویق انتخابات بود و در همین زمینه توضیح داد. وی اظهار داشت که اصول حکمرانی می گوید که انتخابات سر وقت اجرا شود. برگزاری انتخابات نباید در مسایل مالی مشکلی بوجود آورد چون قاعدتا از حالا ارز و ریال لازم برای کاروان تامین شده است.
دبیر: شان صالحی امیری حفظ شود
علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی در ادامه با یادآوری این که از مخالفان تعویق انتخابات بود، اظهار داشت: اگر سال قبل انتخابات برگزار شده بود الان ۶ ماه از دوره ی جدید هم گذشته بود، حالا به اینجا رسیدیم، فقط خواهش می کنم شان صالحی امیری حفظ شود، خوش استقبال و بد بدرقه نباشیم، من در مورد مسائل مالی به کمیته نقد دارم اما همینکه صالحی امیری از هیات اجرائی جلوتر است، یعنی مدیر موفقی است.
کنایه علیرضا دبیر به کیکاوس سعیدی
صحبت های علیرضا دبیر ادامه داشت که کیکاوس سعیدی به وی اصرار کرد زودتر جمع بندی خودرا اعلام نماید، در این لحظه دبیر خطاب به وی اظهار داشت: شانس آوردیم پاورپوینت قطع شد وگرنه شما خودتان نیم ساعت می خواستید در مورد عملکرد کمیته صحبت کنید.
موافقت هادی ساعی با پیشنهاد نصرالله سجادی
هادی ساعی رئیس فدراسیون تکواندو با صحبت های نصرالله سجادی موافقت و پیشنهاد نمود که به دو تاریخ پیشنهادی قبل یعنی ۲۰ تیرماه و ۳۰ مردادماه، تاریخ ۶ شهریورماه هم اضافه شود. وی در ابتدای صحبت هایش هم اصرار کرد که از هیات اجرائی برای تعویق انتخابات دفاع می کنم اما برگزاری انتخابات در تاریخ های پیشنهادی قبل هم به نفع است.

رای دبیر در اختیار صالحی امیری
رییس فدراسیون کشتی قبل از شروع رسمی رای گیری محل مجمع را ترک کرد، وی هنگام ترک مجمع خطاب به خبرنگاران اظهار داشت که رای خودرا نوشته و در اختیار صالحی امیری قرار داده ام.
پیشنهاد سجادی برای برگه های رای
نصرالله سجادی در ادامه پیشنهاد نمود که در برگه های رای تاریخ ۳۰ مردادماه برداشته شود و تاریخ پیشنهادی جدید ۶ شهریورماه گذاشته شود.
پیشنهادات رییس فدراسیون گلف
حمید عزیزی، رییس فدراسیون گلف اظهار داشت: در ابتدا این سوال را دارم که آیا برای روز انتخابات بصورت ویبنار رای گرفتن می شود؟ اگر خیر است همین جا مشخص شود.
وی ادامه داد: وضعیت ریاست ۶ فدراسیون در هاله ای از ابهام است و ما باید این را لحاظ نماییم اگر شرایط به شکلی شد که نسبت ورزشکاران المپیکی و غیر المپیکی بهر دلیلی در انتخابات به خطر افتاد، چه باید کرد؟ نباید آنقدر سر مرز حرکت نماییم که انتخابات به خطر بیفتد.
سعیدی در این زمینه اظهار داشت: اساسنامه می گوید رای فدراسیون المپیکی ( ۲۹ فدراسیون و ۶ ورزشکار) باید بر سایر اعضا قالب باشد.
آغاز رای گیری و پیشنهاد صالحی امیری برای شمارش آرا
رای گیری برای تعیین زمان انتخابات کمیته ملی المپیک شروع شد، در این لحظه صالحی امیری پیشنهاد نمود که آرا در اختیار پولادگر نماینده وزارت ورزش قرار بگیرد و شمارش آرا با نظارت وی و خسروی وفا صورت گیرد.

یاد سلطانی فر و محوریت وزیر ورزش
صالحی امیری در این مورد اظهار داشت: از همه کسانی که در این چهار سال با بنده و هیات اجرائی همراهی کردند تشکر می کنم چه کسانی که حامی بودند و چه کسانی که نقد کردند، از وزیر و وزرای محترم تشکر می کنم.
صالحی امیری یادی از سلطانی فر کرد و اظهار داشت: روز اول گفته ام و حالا هم می گویم که محوریت ورزش کشور وزیر است، نمی توان ورزش را با چند نفر اداره کرد، باید باور داشت که محور ورزش وزیر است، تلاشم این بود که در این چهار سال اخلاق و فضیلت را مقدم بر همه امور بدانم و باور نماییم ورزش قهرمانی بدون معرفت ره به جایی نمی برد. دلیل تجلیل از قهرمانان و پیشکسوتان همین است، پهلوانان نماد اخلاق و معرفت هستند، ارزش های معنوی نباید کم شود و بنا بر این موضع فرهنگ را بعنوان متن دانستم.
نباید مدیران ورزشی را تخریب کنیم
صالحی امیری همین طور اظهار داشت: به خاطر شرایط کشور از نظر اقتصادی، دولت و مجلس بیش از این نمی توانند به ورزش کمک کنند اما صحبت ها و مسائل ورزش باید داخل خود ورزشی ها بماند، نباید خودمان مدیران ورزش را تخریب نماییم، من یک رای مخفی دارم و آنرا به صندوق می اندازم، برای مساعدت با هیات رییسه و هیات اجرائی جدید هم آماده هستم.
مخالفت با پیشنهاد محمد علیپور
در خلال شمارش آرا محمد علیپور پیشنهادی را داد که با آن مخالفت شد. وی اظهار داشت: باتوجه به انتصابی شدن دبیرکل و خزانه دار و این که هم اکنون ۷ رئیس فدراسیون عضو هیات اجرائی هستند، این پیشنهاد را می دهم که یک رییس فدراسیون دیگر هم به ترکیب مجمع اضافه شود.
صالحی امیری اما با این پیشنهاد مخالفت کرد. وی اظهار داشت که این مساله باید در مجمع رسمی مطرح شود نه مجمع مشورتی.
البته صحبت علیپور در حالی عنوان شد که این مساله اصلا در دستور العمل مجمع نبود.
انتقاد مجید شایسته از رییس فدراسیون کشتی
در ادامه مجمع، مجید شایسته عضو هیات اجرائی اظهار داشت: بعنوان کوچکترین عضو هیات اجرائی کمیته ملی المپیک در این مجمع هستم. آقای صالحی امیری زحمات زیادی کشیدند و همراهی و مودت و دوستی نبود اتفاقات خوبی رخ نمی داد. اما این نمی گردد که بلندگو را روشن نماییم به هر کسی خواستیم بی احترامی نماییم بعد مجمع را ترک نماییم. این درست نیست. آقای علیرضا دبیر؛ دکتر ما در مجمع قبلی و الان به همه ما بی احترامی کرد و سپس رای خودرا داد و رفت.
شایسته یادآوری کرد: اگر مقرر است اصول رعایت شود همه اعضا محترم هستم. من در آخر دوره استعفا دادم اما به اصرار شما آمدم. دفعه قبل نظر اعضای هیات اجرائی نخستین زمان بود. این دفعه هم برای انتخابات نظر اکثریت ۲۰ تیر است. این که بگویند هیات اجرائی دنبال زمان خریدن است درست نیست. باید زمان انتخابات را خودمان در هیات اجرائی تعیین می کردیم ولی حق خودرا به اعضای مجمع دادیم. ۴ سال و اندی در هیات اجرائی بودیم و هر دو بار نظر ما نخستین تاریخ برای برگزاری انتخابات بود.
در میان صالحی امیری خواست حرف او را قطع کند که شایسته اظهار داشت: اجازه دهید حرف بزنم. همه اعضا بزرگ هستند.
در این میان میر اسماعیلی عنوان کرد: دبیر اینجا بود صحبت می کرد بهتر بود. شایسته پاسخ داد که گذاشت و رفت. میراسماعیلی افزود: باید مقابل خود او صحبت می کردید.

عدم تایید بخشنامه انتخاباتی توسط کمیته بین المللی المپیک و انجام اصلاحات
کمیته بین المللی المپیک روز گذشته نظر خودرا در مورد بخشنامه انتخاباتی ایران ارائه کرده است. این کمیته بخشنامه مورد نظر را تایید نکرده و خواهان اعمال برخی اصلاحات در آن شده است. این مساله توسط صالحی امیری در مجمع عنوان شد و انجام اصلاحات با رای گیری از اعضا شروع شد. بند مورد تاکید IOC و پیشنهاد صالحی امیری
۹ مورد اصلاحات از IOC اعلام و خواسته شده بجای ماده ۵ متن کامل که در اساسنامه هست، مطرح شود. همین طور برای تعیین صلاحیت مداخله دولت را مطرح نمودند که صالحی امیری اظهار داشت: ما گفتیم باید نهادهای قضایی و امنیتی این مساله را بگویند. قوانین داخلی صراحت دارد و مکلف به استعلام هستیم پس پیشنهاد داریم همین ماده تصویب شود.
پیشنهاد صالحی امیری این بود که این بند به تصویب اعضای مجمع برسد و کمیته نهادهای بین المللی را قانع کند چونکه تعیین صلاحیت قانون و الزامی است. حذف آن موجب تنش خواهد شد و ممکنست این مساله را مطرح کند که ما از قانون سرپیچی می نماییم. فردا قانون گذار ممکنست با ما مجادله کند. پیشنهاد من این است ما را مکلف کنید هیات اجرائی در قالب قوانین موضوع را دنبال کند. سجادی: واژه دخالت دولت معنا ندارد نصر الله سجادی در ارتباط با اصلاحات بخشنامه انتخاباتی اظهار داشت: اخلاق حکم می کند IOC و مراجع بین المللی اگر فردی چه در محاکم ملی و چه بین المللی متهم باشد سمت خودرا از دست بدهد. برای مثال رییس انوک و شورای المپیک آسیا از جانب دادگاه ملی خود متهم شد و پس از آن در مجمع انوک و با حضور باخ تا زمان رسیدگی به بهتان برکنار شد. بلاتر هم پیش از رسیدگی کامل به پرونده خود، متهم و برکنار شد. وی اشاره کرد: آنها به قوانین و مقررات قضایی کشورها احترام می گذارند. به نظر من واژه دخالت دولت معنای دیگری دارد. تفویض اختیار مجمع به صالحی امیری در نهایت قرار شد این بند در بخشنامه باقی بماند، یعنی کمیته با تقویض اختیار از مجمع IOC را دراین زمینه قانع نماید. انتخابات کمیته ۶ شهریور برگزار می شود بر این اساس از میان دو زمان پیشنهادی هیات اجرائی مصوب شد که انتخابات کمیته ملی المپیک پس از اعزام کاروان ایران به بازی های کشورهای اسلامی و در تاریخ ۶ شهریور اجرا شود. تعداد آرای ماخوذه برای تعیین زمان انتخابات ۶۰ رای شامل ۵۷ رای حاضر و ۳ رای وبینار بود. از این تعداد ۱۵ نفر به تاریخ ۲۰ تیرماه و ۴۱ نفر به ۶ شهریورماه رای دادند. ضمن این که ۴ رای مخدوش بود. بدین سبب ۶ شهریور بعنوان زمان انتخابات تعیین شد.

1401/03/07
07:35:14
0.0 / 5
694
تگهای خبر: المپیك , بازی , تیم , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت