سرمربی تیم ملی هاكی:

تیم رنک 3 جهان نباید دغدغه مالی داشته باشد

تیم رنک 3 جهان نباید دغدغه مالی داشته باشد

به گزارش مرکز اسپرت اصفهان سرمربی تیم ملی هاکی اظهار داشت: میانگین سنی بازیکنان بالا رفته بود و برای عقب نماندن از کورس قهرمانی و ایجاد پشتوانه، تیم را جوان کردیم، اما اعتبارات فدراسیون کفاف یک تیم را هم نمی دهد.رجب نورانی، در واپسین روزهای هشتمین مرحله اردو آماده سازی تیم ملی هاکی برای حضور در جام ملت های آسیا ۲۰۲۲ در جمع خبرنگاران، شرایط برگزاری اردو در خمینی شهر اصفهان را خوب ارزیابی و اظهار نمود: هشتمین مرحله اردو آماده سازی تیم ملی هاکی را با تصمیم فدراسیون و بنا بر سیاسیت توسعه این ورزش در استان ها، در شهرستان خمینی شهر برگزار کردیم. این شهرستان امکانات سخت افزاری خوبی مانند سالن و باشگاه کار با وزنه دارد و شرایط آب و هوایی آن نزدیک به تایلند بعنوان میزبان مسابقات است.

وی اضافه کرد: ۲۱ بازیکن از استانهای مختلف با گزینش دعوت شدند. پس از اردو مجدد غربال خواهیم کرد تا در ۴ اردوی بعدی با تعداد کمتر، کیفیت بالاتری داشته باشیم و به برنامه ای که داریم برسیم.

به گزارش مرکز اسپرت به نقل از ایسنا، سرمربی تیم ملی هاکی افزود: ۱۲ نفر بازیکن اصلی برای مسابقات آسیایی انتخاب خواهیم کرد که ۱۰ نفر بازیکن و ۲ نفر دروازه بان هستند. تیم ملی ایران بعنوان قدرت اول آسیا و رنک سه جهان با ۱۷ نفر راهی مسابقات خواهد شد تا از عنوان خود دفاع کند.

نورانی با تکیه بر ضرورت جوانگرایی برای ایجاد پشتوانه، اضافه کرد: مشکل خاصی از لحاظ سخت افرازی نداریم و تیم را جوانتر کردیم، چونکه می خواهیم برای تیم ملی پشتوانه درست نماییم.

وی افزود: برنامه ها از لحاظ فنی و آمادگی جسمانی به خوبی پیش رفته و با کمک اعضای تیم به مقام خوبی خواهیم رسید.

نورانی تصریح کرد: در رده های مختلف تیم ملی داریم، ولی رنج سنی بازیکنان بالا رفته و پشتوانه ای برای تداوم روند خوب هاکی در آسیا و جهان نداشتیم و پرورش تیم جوان برای عقب نماندن از کورس رقابت لازم است.

وی در مورد رقبای ایران در مسابقات آسیایی، اضافه کرد:
مالزی رقیب همیشگی ما است که از مربی هلندی استفاده می نماید. قزاقستان هم سهمیه بازی های جهانی بلژیک را گرفته است. تایلند و ازبکستان هم با این که در حد ما نیستند، ولی تیم های خوبی هستند و باید نهایت تلاشمان را بکنیم.

حمایت مالی، دغدغه همیشگی هاکی بازان

سرمربی تیم ملی هاکی از دغدغه مالی در این رشته گفت و تصریح کرد: از لحاظ سالن کمبود خاصی نداریم، اما اعتبار وزارت ورزش به فدراسیون ها هزینه های یک تیم را هم کفاف نمی دهد. ما در دو بخش آقایان و خانم ها اردوهای تدارکاتی، مسابقات کشوری، جهانی و اعزام هایی داریم که همگی هزینه دارند ضمن این که تجهیزات این رشته هم هزینه بر است. برای مثال سِت کامل دروازه بانی ۱۵۰ میلیون است. در این شرایط اقتصادی آماده کردن یک تیم کار سختی است.

نورانی تصریح کرد: دغدعه همیشگی ما حمایت مالی است و نباید تنها بر رشته های خاصی متمرکز باشیم. این تیم هاکی رنک سه جهان است پس احتیاج به مشارکت همگی دارد تا بازیکن با انگیزه به میدان برود و دغدغه مالی نداشته باشد. در اینصورت میتوان انتظار بیشتری برای نتایج داشت.

بانوان در هاکی پتانسیل بالایی دارند

سرمربی تیم ملی هاکی درباره هاکی بانوان، توضیح داد:
در بخش بانوان ۹ مرحله اردو برگزار شده و اردوی بعدی ۱۱ خرداد به صورت مشترک با ترکیه برگزار می شود. باید قبول نماییم در حق بانوان آنطور که باید رسیدگی نشده و بطور قطع بانوان انتظار دارند مانند آقایان به آنان توجه گردد.

وی اضافه کرد: در این دوره فدراسیون، سنگ تمام گذاشته شده ولی متاسفانه در آسیا و جهانی تجربه و دانش کمتری داریم و لازم است از تجربه و دانش آقایان در تیم بانوان استفاده گردد تا سطح کیفی بانوان هم بالا بیاید. خانم ها در این رشته بسیار مستعد و با پتانسیل هستند.

نورانی ابراز امیدواری کرد: روند کیفی بانوان رو به بهبود است و با برگزاری اردوهای زیاد کیفیت و تجربه بالا می رود. به اردوهای مشترک بیشتر و تورنمت های بیشتری نیاز داریم.

باید برای پایه بهترین مربی را بیاوریم

نورانی تصریح کرد: هاکی باید از هر لحاظ حمایت شود تا سطح کیفی مربیان هم بالاتر رود. مربی این رشته باید از دل همین ورزش باشد و با گذراندن دوره های مختلف سطح کیفی خویش را بالا ببرد.

وی افزود: مربیان درجه ۳ را برای پایه می گذاریم در حالیکه باید از مبنا و پایه بازیکن قوی پرورش یابد. کاری که در کشورهای اروپایی انجام می دهند و بهترین مربی را برای رده پایه قرار می دهند.

هاکی اصفهان در یک برهه متوقف شد

سرمربی تیم ملی هاکی یادآوری کرد: پیشینه استان اصفهان در مقام آوری و تعداد ملی پوشان بسیار درخشان است و از لحاظ کیفی بالا بود، اما در سطح استان در یک مقطعی نتوانستند در تورنمنت ها شرکت نمایند. به عقیده من پشتوانه سازی نشد و پس از یک نسل دیگر نماینده ای نداشت.

وی ضمن اشاره به عملکرد استان در توسعه این رشته، اضافه کرد: تغییر و تحولاتی در هاکی اصفهان انجام شده و نخستین حرکت رئیس جدید هیئت برگزاری اردو تیم ملی بود که مربیان بومی می توانستند با حضور در محل اردو دانش افزایی کنند.

نورانی ابراز امیدواری کرد: مسؤلان استان اصفهان در این ۴ سال سیاستگذاری و اهداف بلندمدت برای رده پایه و بزرگسالان داشته باشند. نسلی مانند شیخ الاسلامی و دهقانی به پایان رسیده، اما باید برای پشتوانه سازی برنامه ریزی کنند.

وی ضمن اشاره به کمکِ اردوی تیم ملی به هاکی اصفهان، خاطرنشان کرد: اردوها با بازیکنان تاپ و مربیان سطح بالا برگزار می گردد و مربی و بازیکن می توانند از این تجربیات استفاده کنند. فرصتی بود که باید هر مربی و بازیکن جویای رشد از آن بهره می برد.

هنر مربی، بازی دادن برای کسب تجربه است

سرمربی تیم ملی هاکی داتش افزایی را نیاز مربیان دانست و اظهار داشت: بازیکنان جوان و مستعدی داریم که از لحاظ فنی مشکلی ندارند. هنر مربی به طراحی تمرین نیست بلکه باید به بازیکن فرصت کسب تجربه و بازی دیدن بدهد. نیاز مبرمی به دانش افزایی و برگزاری دوره برای مربیان داریم.

نورانی درباره برگزاری لیگ برتر هاکی، اضافه کرد: با شرایط کرونایی برگزاری مسابقات لیگ سخت بود. تصمیم گیرنده ما به تنهایی نبودیم. یک لیگ متمرکز بعد از چند سال برگزار شد و با پویاتر شدن آن، شرایط بهتری در هاکی خواهیم داشت. البته این پویایی و توسعه باید در بخش بانوان، سایر رده های سنی و هاکی چمن هم باشد تا بازیکنان در کوران مسابقات باشند.

منبع:

1401/03/06
11:27:04
0.0 / 5
754
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت