صالحی امیری در نشست خبری:

با تصمیم خودم می روم نه سفارش دیگران

با تصمیم خودم می روم نه سفارش دیگران

رئیس کمیته ملی المپیک با اشاره به سیاست هایی که از آغاز حضورش در این کمیته داشت اظهار داشت: روز ۱۵ تیرماه بازنشسته خواهم شد و تلاش خواهم کرد صندلی ریاست کمیته را به فردی شایسته بدهم.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، سید رضا صالحی امیری امروز چهارشنبه در نشستی که در محل آکادمی ملی المپیک برگزار شد در مورد لغو نوزدهمین دوره بازی های آسیایی، انتخابات کمیته و.... توضیح داد.
دچار روزمرگی نشدیم
رئیس کمیته ملی المپیک در ابتدای سخنانش اظهار داشت: هر آنچه از روز اول بعنوان ایده و برنامه اعلام کردیم امروز در کارنامه کمیته می بینیم، تلاش این بود از روزمرگی دور شده و وارد عملکرد قهرمانی و حرفه ای شویم.

با وزارت ورزش شکاف و اختلافی نداشتیم
وی با اشاره به اینکه روز اول گفتیم از حاشیه دوری کرده و در متن حرکت خواهیم داشت، افزود: گفتیم که از شکاف پرهیز کرده و بر انسجام و وحدت تاکید داریم، امروز می بینید که در همین مسیر حرکت می نماییم، روز اول بعضاً دوستان می گفتند که این کار شدنی نیست اما امروز همه شهادت می دهند که با وجود تفاوت در حوزه عملکرد کمیته و وزارت، امروز کاملاً هماهنگ با هم پیش می رویم.
بهترین ارتباطات بین المللی را داریم
صالحی امیری به فعالیتهای انجام شده در حوزه بین الملل اشاره نمود و خاطرنشان کرد: بیشتر از ۱۵۰ دیدار با مقامات جهانی و آسیایی داشتیم، آخرین ملاقات ها در تاشکند داشتیم، امروز کمیته ملی المپیک بهترین روابط را با کمیته بین المللی المپیک و شورای المپیک آسیا دارد.
بودجه کمیته ملی المپیک ۳۲۰ میلیارد است
وی به مسائل مالی اشاره داشت و تصریح کرد: قول داده بودیم افزایش بودجه داشته باشیم، امروز ۳۲۰ میلیارد بودجه کمیته است، طی این مدت تخصیص ۱۰۰ درصدی و بعضاً بیشتر از سازمان برنامه و بودجه داشتیم. تخصیص کمیته بودجه به فدراسیون ها هم طی سالهای گذشته بر مبنای مأموریت، اعزام ها و رویدادهایشان افزایش داشت، سال قبل به صورت میانگین ۱۵۸ درصد واریزی به فدراسیون ها داشتیم.

اقدامات ماندگار در ورزش ایران
صالحی امیری ضمن اشاره به برنامه های اجرا شده در حوزه زیر ساخت ها خاطرنشان کرد: این زیر ساخت ها حداقل برای ۲۰ سال آینده پاسخگوی ورزش قهرمانی خواهد بود.
رئیس کمیته ملی المپیک با اشاره به اینکه باور داشتیم باید از سکوی قهرمانی به پهلوانی حرکت نماییم، اظهار داشت: ضرورت این حرکت فعالیتهای فرهنگی بود که در نگرش کمیته ملی المپیک جایگاه بالایی طی این مدت داشت، برای بازی های المپیک ۲۵ برنامه فرهنگی داشتیم.
صالحی امیری بر به کارگیری ظرفیت ها و نخبگان در کمیته ملی المپیک تصریح کرد و در همین رابطه تشکیل کمیسیون های مختلف و تشکیل اتاق فکر با حضور اعضای آنها را خاطرنشان کرد.
تاکید بر اهمیت نقش رسانه ها
وی همینطور به نقش رسانه ها و تاکید کمیته ملی المپیک بر تعامل آنها تصریح کرد و در ادامه هم اشاره ای به موزه ملی ورزش داشت. این که این موزه یکی از دستاوردهای چهار سال قبل کمیته است.
تاریخ شفاهی، فعالیتهای در رابطه با این مورد و همکاری با صدا و سیما برای انعکاس نتیجه آنها، تکریم و حمایت مادی و معنوی پیشکسوتان و … از دیگر مواردی بود که صالحی امیری از آنها بعنوان اهم فعالیتهای کمیته در چهار سال قبل یاد کرد.
در اجلاس شورای المپیک آسیا چه گذشت؟
در ادامه این نشست خبری، صالحی امیری اشاره ای داشت به اجلاس اخیر شورای المپیک که هفته گذشته در تاشکند برگزار گردید. وی در این حوزه اظهار داشت: برگزارکنندگان بازی ها آماده میزبانی بودند اما به خاطر کرونا تصمیم به انصراف گرفته بودند، بنابراین نشست فوق العاده در تاشکند برگزار سد، چینی ها که در قرنطینه هستند به صورت آنلاین گزارش از فعالیتهای خود و روند پیشرفت عرضه کردند اما به خاطر پاندمی کرونا اعلام نمودند نمی توانند در زمان مقرر برگزار کنند، زمان جدید بازی ها تا یک ماه دیگر اعلام می شود اما اساسا به سال ۲۰۲۳ موکول شده است.
مکاتبه با کمیته بین المللی المپیک برای اساسنامه
صالحی امیری اظهار داشت: در همان تاشکند با کمیته بین المللی المپیک مکاتبه کردم، اعلام کردم که با عنایت به تعویق بازی ها و تأکیدی که در کمیته ایران برای برگزاری انتخابات است، خواهان تسریع روند تأیید آیین نامه ارسالی هستم.
پیش بینی دو زمان برای انتخابات کمیته
وی به نشست روز گذشته هیأت اجرایی اشاره نمود و این که در این جلسه بر مبنای روندی که باید برای نام نویسی کاندیداها تأیید صلاحیت آنها پیگیری شود و همینطور برگزاری بازی های کشورهای اسلامی دو زمان برای انتخابات پیشبینی شد، ۱۵ تیرماه و ۳۰ مردادماه.

صندلی ریاست را به فرد شایسته ای خواهم داد
رئیس کمیته ملی المپیک با اشاره به اینکه باید این زمان ها در مجمع بررسی شود، اظهار داشت: روز گذشته درخواست تشکیل مجمع فوق العاده را مطرح کردیم، هر مصوبه ای که مجمع داشته باشد همان را ملاک قرار می دهیم، مجمع بالاترین رکن است و باید حرمت آنرا در نظر داشت، بنابراین تصمیم گرفته شد با نظر مجمع تصمیم نهایی گرفته شود. ارزیابی این است تا ۴۵ روز آینده حتما آیین نامه واصل می شود، طی این مدت هر روز مبحث را پیگیری می نماییم.
وی اظهار داشت: تاریخ بازنشستگی من ۱۵ تیرماه خواهد بود، این صندلی را به فرد شایسته دیگری خواهم داد.تابع تصمیم مجمع هستیمصالحی امیری در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر که «تصمیم گیری برای تعیین زمان انتخابات در این بازه زمانی جزو وظایف مجمع نیست پس چه ضرورتی به تشکیل مجمع است؟»، اظهار داشت: به جهت اینکه شائبه پیش نیاید اعضای هیأت اجرایی در جهت حفظ منافع خود تصمیم به مطرح کردن مبحث در مجمع گرفتند، باید در مورد مجمع حفظ حرمت صورت گیرد، ازاین رو تصمیم گرفتیم با نظر مجمع این کار را انجام دهیم. او همینطور اظهار داشت که طبق اساسنامه زمان تشکیل مجمع فوق العاده برای ۳ خردادماه تعیین شده است، در اساسنامه یک ماه زمان برای ارسال دعوتنامه به مجمع عمومی تعیین شده است اما برای مجمع فوق العاده ۱۵ روز در نظر گرفته شده است.واکنش به حفظ نکردن حرمت مجمع ۱۷ اسفندرئیس کمیته ملی المپیک در واکنش به این که «شما حرف از حفظ حرمت مجمع می زنید در صورتی که در مجمع ۱۷ اسفندماه حرمت را رعایت نکردید آنجایی که برای تعویق انتخابات آمار قانونی و مستند لحاظ نشد»، اظهار داشت: شما بر مبنای نظرات شخصی در این حوزه صحبت می کنید در صورتی که نهادهای ذی صلاح صحت آن مجمع را تأیید کردید. خواهش من این است بر مبنای نظرات شخصی صحبت نکنید.
با تصمیم خودم در انتخابات شرکت نمی کنموی در مورد این که «خودتان تصمیم به کناره گیری از انتخابات دارید یا به شما گفته شده که کنار بروید؟»، اظهار داشت: دلیل برخی بداخلاقی ها را نمی دانم، من برنامه ای برای ورود به انتخابات نداشتم اما صحبت های دیگر مطرح می کنند. من با میل شخصی و تصمیم خود در انتخابات شرکت نمی کنم نه با سفارش دیگران.چهار دسته در مورد عملکرد کمیته نظر می دهندوی در بخشی از صحبت های خود اظهار داشت: مرجع تصمیم گیری برای تشریح عملکرد کمیته چهار دسته هستند، قهرمانان، پیشکسوتان، اعضای مجمع و رسانه ها. معدل عملکرد کمیته باید نتیجه نظرات این افراد باشد. صالحی امیری اظهار داشت: ۳ خردادماه مجمع فوق العاده برگزار می شود، آن روز هر تصمیمی برای تعیین زمان مجمع گرفته شود بر مبنای آن کارهای لازم را انجام می دهیم.بنایی برای ماندن در کمیته المپیک ندارموی در واکنش به سوال تکراری در مورد حضورش در انتخابات و این که امکان نرمش وجود دارد یا تصمیم شما برای کناره گیری قطعی است؟»، اظهار داشت: به خاطر محبت اعضای مجمع هیچ دغدغه ای بابت رای اعضای مجمع ندارم با این وجود هیچ تصمیمی برای حضور در انتخابات ندارم. اما دلیلش دغدغه رای نیست، اساساً هدف گذاری من برای یک دوره چهار ساله بود، برنامه هم بر این مبنا اجرا شد، باید گردش مدیریت را بپذیریم و قبول نماییم یک لزوم است، شخصاً تجربه هایم را به فرد جدید منتقل می کنم.

کسانی که ناکارآمد بودند نباید در مورد کمیته صحبت کنند
رئیس کمیته ملی المپیک در پاسخ به پرسش دیگری که در ارتباط با بازنشستگی وی عنوان شد و «اینکه ظاهراً طبق اعلام نهادهای نظارتی از اردیبهشت ماه حق امضا ندارید»، اظهار داشت: اینها ساخته پرداخته کسانی است که دوست دارند این گونه باشد آنچه برای من رسالت است ورزش قهرمانی است و نباید هیچ مساله حاشیه ای در راه آن وقفه ایجاد نماید.
حاشیه برای ورزش قهرمانی زیان آفرین است. اخلاق باید در همه امور محور ما باشد. برخی افراد که سابقه ناکارآمدی مدیریت ورزش را داشتند نباید خویش را قیم ورزش بدانند. کسانی که جز ناکارآمدی و هزینه دستاوردی نداشتند نباید در مورد کرسی و آینده کمیته صحبت کنند این حق در ارتباط با پیشکسوتان و مدیران موفق است و حق و صلاحیت انتخاب با اعضای مجمع خواهد بود.
بودجه بازی های قونیه را تأمین می کنیم
صالحی امیری در مورد بودجه کمیته ملی المپیک اظهار داشت: ۳۲۰ میلیارد بودجه کلی کمیته البته با در نظر گرفتن بودجه بازی های آسیایی، فروردین ماه ۳۲ میلیارد تومان واریز کردیم، تا پیش از مجمع ۵۰ درصد بودجه مصوب فدراسیون ها را واریز می نماییم، برنامه این است تا پیش از مجمع کل نیازهای کاروان قونیه را تأمین نماییم تا در صورت برگزاری انتخابات، مشکلی برای این کاروان ایجاد نشود. در همین راستا پیگیر منابع مالی از سازمان برنامه و بودجه هستیم.
صالحی امیری تصریح کرد: من یک رای مخفی دارم که به صندوق می اندازم، باید رئیس کمیته بی طرفی خویش را داشته باشد ازاین رو در روند انتخابات هیچ مداخله و حمایت و ورودی به فعالیتهای انتخاباتی کاندیداها نخواهم داشت.
ورزش ایران صدمه مالی دید
وی در مورد این که بسیاری از رشته ها به خاطر لغو بازی ها اردوی خویش را تعطیل کردند، اظهار داشت: ایران به علت تعویق بازی های آسیایی متحمل صدمه مالی و روانی زیادی می شود، ارزیابی ها این بود که در هانگژو نسبت به جاکارتا نتایج خیلی بهتری می گیریم ازاین رو لغو بازی ها شوک بزرگی است، بخصوص کاراته که در المپیک فرانسه نیست و امید داشت در هانگژو خویش را نشان دهد اما در کل تعطیلی اردوها در حیطه تصمیمات فدراسیون هاست و ما دخالتی نداریم.
از هاشمی طبا دلخور نشدم
وی در مورد این که شما از هاشمی طبا دلخور شده اید، اظهار داشت: هاشمی طبا پیشکسوت ورزش ایران، سرمایه ماندگار و مورد احترام من است. احتمال می دهم با خبرنگار شوخی کرده است. با او تلفنی صحبت کردم و گفتم این مورد و بحث شغل نبودن ریاست کمیته در زمان خود او هم بوده است. در بیشتر اساسنامه های دنیا هم ریاست کمیته شغل نیست به علت این که دولت ها دخالت نکنند.
همیشه از گذشته ها با احترام یاد کردم
سیدرضا صالحی امیری در پاسخ به این سؤال که نگران نقد شدن توسط مدیران بعدی نیستید، یادآوری کرد: من هیچگاه از گذشته نقد نکردم و همیشه از گذشته ها تقدیر کردم. از آغاز کمیته تا امروز از همه به نیکی یاد کردم. نقد کردن در مورد هم تصمیم دیگران است. ترجیح من این بود که انتخابات در نخستین فرصت صورت گیرد.

1401/02/22
23:11:09
0.0 / 5
663
تگهای خبر: المپیك , بازی , پهلوانی , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
مرکز اسپورت