ملایی با هشدار به مسئولان:

مردم از ورزش کردن دور شده اند

مردم از ورزش کردن دور شده اند

مرکز اسپرت: رییس فدراسیون ورزشهای همگانی از همه دستگاهها خواست برای تامین سلامت مردم به کمک این فدراسیون بیایند تا هزینه های درمان در کشور کاهش پیدا کند.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، افشین ملایی که در مجمع انتخابات ریاست هیات همگانی یزد صحبت می کرد با اشاره به اقداماتی که این فدراسیون در سال ۱۴۰۰ انجام داده است، ابراز امیدواری کرد با حمایت وزارت ورزش و کمک نهادها و سازمان های مختلف در سال جدید قدم های بزرگی برای تامین سلامت مردم ایران برداشته شود.
ملایی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اینکه در کلام و پیام های مسئولان نباید ناامیدی وجود داشته باشد اشاره کرد: بعنوان مسئول ورزش همگانی و کسی که در بطن توسعه ورزش همگانی است و سابقه فعالیت در ورزش قهرمانی را هم دارد از همه مسئولان و نهادها و وزارتخانه ها درخواست می کنم برای تامین سلامت مردم و رفع کم تحرکی در کشور به کمک فدراسیون ورزشهای همگانی بیایند.
وی با اشاره به اینکه باید بپذیریم سلامت مردم و آمار ورزش کردن آنها در وضعیت خوبی قرار ندارد افزود: آماری که از میزان ابتلای مردم به بیماریهای غیرواگیر خصوصا دیابت انتشار یافته است نشان میدهد تعدادی از این بیماریها افسارگسیخته شده اند و عزیزان پرتعدادی را از خانواده ایرانیان به کام مرگ می کشانند.
افشین ملایی اشاره کرد: با توجه به این که زیرساخت های خوبی در کشور وجود دارد اما چالش اصلی این است که باید نگاه ها به ورزش همگانی و ارزش این حوزه تغییر کند. ارزش یک مربی در زمینه ورزش قهرمانی بیشتر از ارزش یک مربی در زمینه ورزش همگانی است. این نگاه باید تغییر کند و بازنگری های اساسی باید صورت بگیرد. این وضعیت باید برعکس یا حداقل متعادل شود و ارزش یک مربی همگانی برابر با مربی فعال در ورزش قهرمانی شود.

رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی با انتقاد از توجه بیش از حد مسئولان خصوصاً صداوسیما به ورزش های قهرمانی اظهار داشت: اگر می خواهیم جامعه سالمی داشته باشیم باید ورزش همگانی در اولویت مسئولان و رسانه ها قرار گیرد. متاسفانه در سالهای قبل بیشترین توجه و بیشترین بودجه در اختیار ورزش قهرمانی قرار گرفته است که این نگاه و این توجه باید برعکس یا متعادل شود چون مخاطبین این فدراسیون همه ایرانیان می باشند.
ملایی با تاکید بر اینکه نسبت به سالهای قبل گرایش مردم به ورزش کم شده و مردم از ورزش کردن دور شده اند اظهار داشت: اصلی ترین سوال ما از همه مسئولان و تصمیم گیرندگان این است که چرا مردم از ورزش دور شده اند؟ چرا مردم برای سلامت خودشان هم که شده ورزش نمی کنند و گرایشی به این سمت ندارند؟
وی افزود: متاسفانه ورزش قهرمانی ۹۰ درصد توجهات و بودجه ورزش را به خود اختصاص داده و صداوسیما و رسانه ها هم اتفاقات این حوزه را در بوق و کرنا می کنند در صورتیکه ورزش همگانی که با سلامت مردم سروکار دارد، تنها مانده است. ما دشمن ورزش قهرمانی نیستیم اما آنجا که پای سلامت مردم در بین باشد همه باید احساس مسئولیت کنند.
ملایی افزود: اگر الان هشدارهای لازم را می دهیم دلیلش این است که آمار مبتلاشدن به بیماریهای غیرواگیر و مرگ و میر ناشی از این بیماریها که سرمنشا آن کم تحرکی و چاقی است رو به افزایش گذاشته و زنگ خطر را برای سالهای آتی به صدا درآورده است.
رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی افزود: پرسش اساسی اینکه است که چطور فدراسیون ورزشهای همگانی که مسئول تامین سلامت حدود ۸۵ میلیون ایرانی است باید سالانه ۵ میلیارد تومان بودجه داشته باشد اما یک باشگاه ورزش قهرمانی سالانه بالای ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه دارد؟ آیا این عدالت است؟ آیا با این شرایط فدراسیون همگانی به تنهایی می تواند سلامت مردم ایران را تامین کند؟ سلامت مردم باید دغدغه نظام جمهوری اسلامی باشد.
ملایی با اشاره به اینکه در اجرای این مسئولیت خطیر احساس تنهایی می کند اشاره کرد: بسیار امید داشتم که در دولت آقای رئیسی به ورزش همگانی توجه گردد و رویکرد گذشته تغییر کند اما تا حالا هیچ تغییری در روند گذشته صورت نگرفته است و ورزش همگانی همچنان جزو فدراسیون های درجه دو و سه است.

وی با اشاره به افزایش آمار کم تحرکی و چاقی در بین دانش آموزان، کودکان و بانوان هشدار لازم را به مسئولان داد و با به صدا درآوردن یک زنگ خطر بزرگ اظهار داشت: بر طبق پایش هایی که صورت گرفته است ۶۴ درصد کم تحرکی و چاقی بانوان ایران در سال ۱۴۰۵ باتوجه به روند اینده پژوهی به بالای ۸۰ درصد خواهد رسید که این یک فاجعه ملی خواهد بود. در این شرایط چطور انتظار دارند که یک فدراسیون با ۵ میلیارد تومان هزینه به تنهایی از این فاجعه پیشگیری کند.
افشین ملایی با اشاره به اینکه سبک زندگی مردم باید تغییر کند، از مسئولان وزارت ورزش، شهرداری ها، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همه بخش های مختلف درخواست نمود به کمک فدراسیون ورزشهای همگانی بیایند تا با یک هم افزایی ملی قدم های بزرگی برای تامین سلامت مردم برداشته شود.
رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی با تاکید بر اینکه این فدراسیون با اجرای طرح های ملی مختلف اجازه نداد کم تحرکی در دوران کرونا بیش از حد گسترش پیدا کند اظهار داشت: تا آن زمان که یک موضوع در سطح اول کشور به اولویت تبدیل نشود، کوشش های ما نمی تواند به نتیجه مورد نظر برسد.
افشین ملایی با اشاره به بودجه ای که مجلس برای ورزش همگانی در نظر گرفته است اظهار داشت: اگر دغدغه همه مسئولان همچون نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تامین سلامت مردم و کاهش هزینه های درمان باشد متوجه خواهند شد که باید بیشتر از این به ورزش همگانی توجه نمایند. با این وضعیت فدراسیون ورزشهای همگانی به تنهایی نمی تواند قدم های بزرگی بردارد. همه باید به کمک بیایند و به سهم خودشان برای تامین سلامت مردم قدم بردارند.
رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی در آخر اشاره کرد: با همه محدودیت هایی که وجود دارد امسال را پرقدرت تر از قبل به پیش خواهیم رفت و ۱۲ طرح ملی مهم و موثر را در زمینه ورزش همگانی اجرا می نماییم و تلاش خواهیم کرد به سهم خودمان و به اندازه قدرت و توانمان برای سلامت مردم قدم برداریم.


منبع:

1401/01/28
08:07:25
0.0 / 5
718
تگهای خبر: باشگاه , تیم , دستگاه , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
مرکز اسپورت