رضا شجیع عنوان كرد:

وزارت ورزش برای تولید و اشتغال دانش بنیان برنامه داشته باشد

وزارت ورزش برای تولید و اشتغال دانش بنیان برنامه داشته باشد

به گزارش مرکز اسپرت یک استاد دانشگاه ضمن اشاره به شعار سال جدید اظهار داشت: به شدت نیازمند برنامه ای هستیم که موانع و مشکلات اجرایی را از پیش پای استارتاپ ها و شرکتهای دانش بنیان ورزشی بردارد.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، رضا شجیع در زمینه موانع اجرای سیاست های اشتغال آفرین در وزارت ورزش و جوانان اظهار داشت: مبحث تولید و اشتغال هیچ وقت برنامه جدی سازمان متولی ورزش نبوده و در برهه هایی از زمان شاهد نهادسازی های شکلی و بدون خروجی بوده ایم.
وی افزود: در اواخر عمر سازمان تربیت بدنی سابق، برای دوره ای کوتاه دفتر اشتغال و کارآفرینی تشکیل شد و در اوایل دولت یازدهم هم شاهد تشکیل کارگروه اشتغال وزارت ورزش و جوانان بودیم. در آن زمان قرار بود نظام جامع اشتغال دانش آموختگان حوزه ورزش تدوین شود که به علت تغییر مدیریت ها و عدم پیگیری لازم به جایی نرسید.
شجیع افزود: بعد از آن بود که ایده تأسیس «سازمان نظام تخصصی ورزش» بعنوان یک پیش نیاز ضروری برای اشتغال مولد و تخصصی در ورزش عنوان شد که بعد از تلاشی دو ساله و تصویب در هیأت دولت، متأسفانه آن هم به علت دفاع ناکارآمد نماینده وزارت ورزش در کمیسیون اجتماعی مجلس به جایی نرسید و از دستور کار خارج شد.
این استاد دانشگاه افزود: بعد از شش سال از این اتفاق، شاهد تأسیس مرکز مشارکت ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش در وزارت ورزش و جوانان بودیم. مرکزی که به چارت تشکیلاتی وزارت خانه افزوده شد و در ابتدا بسیاری از کارشناسان را امیدوار کرد. اما در ادامه تلاشهای این مرکز برای نظام بخشی به ذینفعان اقتصادی بخش ورزش و شرکتهای ورزشی دانش بنیان، باز هم به علت تغییر مدیریت ها و سیاست ها به جایی که هدف گذاری شده بود نرسید. نتیجه این که شاهد یک بی اعتمادی فراگیر نسبت به اقدامات وزارت ورزش در حوزه های تولید و اشتغال هستیم و فعالیتهای این بخش هیچ گاه از حد امضای تفاهمنامه جلوتر نرفته است.
شجیع در مورد علل این امر عنوان کرد: از علل این امر میتوان به نبود یک برنامه منسجم در این راستا اشاره نمود، برنامه ای که فرصت های اشتغال زای حوزه ورزش را شناسایی کرده و اقدامات در رابطه با اشتغال آفرینی را در سه حوزه سیاستگذاری، نهادسازی، و تنظیم مقررات طراحی و اجرایی کند. با برگزاری نشست های نمایشی با شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ های ورزشی اتفاق خاصی نمی افتد و امیدوارم دوستانمان در وزارت ورزش، دیگر وقت فعالان اقتصادی را در جلسات هم اندیشی بی نتیجه تلف نکنند. به شدت نیازمند برنامه ای هستیم که موانع و مشکلات اجرایی را از پیش پای استارتاپ ها و شرکتهای دانش بنیان ورزشی بردارد.
وی در انتها تاکید کرد: وقتی علیرغم تأکیدات مقام معظم رهبری، هنوز محصولات ورزشی ارزان یک کشور دیگر به محصولات تولیدی یک شرکت دانش بنیان داخلی ترجیح داده می شود، این امر به منزله شکست سیاست های نمایشی و بخش نامه ای ما است. با بخش نامه نمی گردد مشکلات را حل کرد و تردید نداشته باشید که بخش ورزش دارای ظرفیت های بی نظیری در حوزه های تولید و اشتغال دانش بنیان است، به شرطی که برنامه داشته باشیم و از رویدادهای نمایشی و بدون خروجی پرهیز نماییم.


منبع:

1401/01/12
23:51:29
0.0 / 5
794
تگهای خبر: تیم , محصولات , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
مرکز اسپورت