كم تحركی تهدید بزرگ سلامتی؛

اخطار به کارمندان برای یک خطر بزرگ

اخطار به کارمندان برای یک خطر بزرگ

افزایش کم تحرکی و چاقی از مدتها قبل زنگ خطر را برای افراد مختلف به صدا درآورده اما اینکه کارمندان به سندروم یک جانشینی عادت کرده اند یک تهدید جدی برای به خطر افتادن سلامتی آنهاست.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، «کم تحرکی، جامعه ی ایرانی را به سمت خطرناکی سوق می دهد» این جمله بخشِ مهمی از صحبت های افشین ملایی، رییس فدراسیون ورزش های همگانی است که مدتهاست هشدارهای لازم برای توجه به این مهم را گوشزد می کند. فدراسیونی که متولی جدی همگانی کردن ورزش در جامعه است اما به تنهایی نمی تواند از عهده این وظیفه خطیر برآید و نیاز است همه ارگان ها، سازمان ها و وزارتخانه ها به کمک بیایند تا سلامتی مردم بیش از این به خطر نیفتد.
تغییر سبک زندگی مردم موجب افزایش کم تحرکی و در نهایت منجر به زندگی نشسته شده است که این مقوله خطر افزایش به بیماریهای قلبی را به دنبال دارد و حتی ادامه سبک زندگی کم تحرک می تواند سبب خطر افزایش مرگ زودرس شود.

کارمندان بخش بزرگی از جامعه هستند که روزانه ۸ ساعت پشت میز می نشینند. علاوه بر آن شیوع ویروس کرونا موجب دورکاری و افزایش مشاغل اینترنتی شد که در نهایت دامنه جامعه برای کم تحرکی را افزایش داده است.
کارمندان با سپری کردن مدت زمان طولانی بر روی صندلی یا بهتر بگویم قاتل خوش نشین موجب افزایش سبک زندگی نشسته هستند و بی توجه به خطرات پیش رو به بیماری نشسته مبتلا می شوند. بیماری که اگر توجه جدی صورت نگیرد، قاتل خوشنشین موجب افزایش کم تحرکی و به دنبال آن تسریع بیماریهای غیرواگیر دار می شود.

حبیب هنری در گفتگو با خبرنگار مهر درباره عوارض کم تحرکی و تأثیرات ورزش همگانی اظهار داشت: کارهای بدنی روی تمام جنبه های انسانی شامل روانی و جسمانی تأثیر گذار است. بحث داشتن جامعه سالم و بدن سالم یک مقدمه ای است بر تمام رشدهایی که انتظار داریم.
استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که چرا مردم توجهی به تأثیرات کم تحرکی بر بیماریهای غیرواگیر ندارند اظهار داشت: دلیلهای متفاوتی وجود دارد، یکی از آنها به سبب عدم آگاهی که نسبت به موضوع دارد برمی گردد. دلیل دیگر نداشتن وقت است البته گاهی نیز کارمندان نمی توانند مدیریت زمان داشته باشند. برخی دیگر هم حاضر نیستند هزینه ای برای ورزش بپردازند و در حقیقت در سبد خانوار هزینه ای برای ورزش اختصاص نمی دهند. بخش دیگر نیز مربوط به اطرافیان ازجمله خانواده، دوستان، همکاران و.... برمی گردد این ها مشوق هم دیگر برای فعالیت ورزشی و بدنی نیستند.
هنری اشاره کرد: از نظر علم پزشکی اثبات شده است که هرچه کم تحرکی وجود داشته باشد (چیزی که کارمندان مبتلا هستند) در وضعیت دور و نزدیک موجب عوارض جسمانی می شود. تمام عوارض جسمانی درنتیجه کم تحرکی به وجود می آید و در نهایت منجر می شود که بدن در کوتاه مدت گرفتار عوارض جسمانی شود که این بر انگیزه شغلی و کارایی کارمندان تأثیر گذار خواهد بود.
استاد دانشگاه درباره دلیلهای این مساله نیز اظهار داشت: بخشی مربوط به خود انگیرشی کارمندان است اما بخش عمده آن به محیط کاری کارمندان مربوط می شود. کارمندان زمان کوتاهی به فعالیت بدنی می پردازند. محل کار ممکنست چنین فضایی را در اختیار نداشته باشد. همین طور محل هایی باید برای کارمندان فراهم گردد که آنها بدون دغدغه هرچند زمان کوتاه ۳۰- ۲۰ دقیقه را فعالیت حرکتی داشته باشند.
وی افزود: نکته مهم دیگر این است که مدیر مجموعه نیز خودش چنین کارهایی را انجام دهد تا موجب شود کارمندان نیز به این سمت وسو حرکت نماید برخی کارهای کارمندان به شکلی است که خودش موجب فعالیت حرکتی می شود شرایط محیطی را می شود به شکلی تنظیم کرد که چنین شرایطی برای کارمندان مهیا شود.
هنری در آخر اظهار داشت: فقط تحقیقات کافی نیست و در حقیقت این نسخه پیچی می باشد. باید علاوه براین از خود کارمندان نیز بپرسیم که چرا فعالیت کمی دارند باید با آنها مصاحبه کرد حرف آنها را شنید که چه عواملی موجب می شود که آنها کمتر ورزش کنند.
راهکارهایی برای کاهش کم تحرکی و زندگی نشسته:
حداقل یکبار در ساعت از روی صندلی بلند شده و مقداری در اطراف حرکت کنید.
هنگام صحبت کردن با تلفن از جای خود بلند شوید.
امکان داشتن یک میز ایستاده یا یک دستگاه تردمیل را از شرکت خود جویا شوید.
به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید.
در مدت استراحت یا وقت ناهار مقداری در اطراف ساختمان شرکت پیاده روی کنید.
به جای برگزاری گردهمایی بر روی صندلی های سالن کنفرانس، یک گردهمایی بصورت ایستاده با همکاران داشته باشید.


منبع:

1400/10/26
12:39:45
0.0 / 5
921
تگهای خبر: اینترنت , پزشك , دستگاه , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
مرکز اسپورت