عادت‏‏ های زشت تکراری

عادت‏‏ های زشت تکراری

فوتبال ایران سال هاست درگیر تکرار اشتباهات است. مطمئن باشید نقدهایی که در این مطلب می خوانید، 20 سال دیگر هم مصداق دارند و به ندرت یک اشتباه اصلاح می شود. انگار با سیکل معیوبی مواجه هستیم که در آن، اراده ای برای حل مشکلات وجود ندارد.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از ایسنا، روزنامه دنیای اقتصاد در ادامه نوشت: «صورت بد نیست به بهانه اتفاقات روز هم که شده، این سه بند را بخوانید؛ حداقل حکم درد دل را دارد و دور هم استخوان سبک می کنیم!

نیمکت های لرزان

یادش به خیر! زمانی در ایران به شیوه کار مدیران در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس می خندیدیم و می گفتیم آنها مثل پیراهن و شلوار سرمربیان تیم های شان را عوض می کنند. کم طاقتی مدیران باشگاه ها در این کشورها سوژه خنده و سرگرمی ما بود و کارشناسان تلویزیونی بامداد تا شب به این مساله اشاره می کردند. حالا اما مدیران لیگ ایران روی دست همه آنها بلند شده اند و هر سال رکوردهای عجیب تری به جا می گذارند. اوج این اتفاق در فصل جاری است؛ جایی که تنها با گذشت چهار هفته از لیگ بیست ویکم، سه سرمربی عوض شدند. فیروز کریمی از تراکتور رفت، رضا مهاجری از پدیده جدا شد و عبدالله ویسی را هم از فولاد کنار گذاشتند. مطمئن باشید این داستان همچنان ادامه خواهد داشت. در سیستم معیوب مدیریت دولتی، خود مدیران حاشیه امن ندارند و تا اوضاع کمی خراب می شود، مربیان را قربانی می کنند. مربیان هم برای کسب نتیجه دست به هر کاری می زنند که ماحصل آن، همین مسابقات کسالت بار، محافظه کارانه، کم گل و پر از تنش و تشنج است.

زمین های افتضاح

اولین پیش نیاز سخت افزاری برای برگزاری یک مسابقه با کیفیت فوتبال، برخورداری از زمین خوب و استاندارد است. اصلا قابل تصور نیست که شما زمین خوب نداشته باشید و بخواهید لیگ با کیفیت برگزار کنید. درست عین این است که روی یک جاده خراب و ناهموار، بخواهید مسابقات اتومبیل سواری برگزار کنید. نمی گردد که نمی گردد. ۲۰ سال از حرفه ای شدن لیگ فوتبال ایران می گذرد اما به شکل شگفت انگیزی هنوز اغلب زمینهای مورد استفاده در بالاترین سطح مسابقات باشگاهی کشور غیراستاندارد است. عجیب است که هیچ کس به این مساله توجهی نمی نماید. در قائم شهر و سیرجان از چمن مصنوعی استفاده می شود و چمن افتضاح حافظیه هم در بازی فجرسپاسی و استقلال اشک همه را در آورد. به خدا قسم بد است، زشت است، اصلا مایه ننگ است که این فوتبال با این همه ادعا و گردش مالی هنگفت، چهار تا زمین آبرومند ندارد. گاهی پول قرارداد دو بازیکن می تواند وضعیت یک زمین را برای مدت طولانی بهبود ببخشد اما دریغ می کنند، چون نگاه شان کوتاه مدت است.

تقویم آشفته

چهار هفته از لیگ بیست ویکم گذشته. چند تا بازی پنجشنبه و جمعه داشته ایم؟ مسابقات در بدترین روزها و ساعات هفته انجام می شود. تقویم لیگ برتر ایران همیشه همین قدر آشفته و در هم بوده، ولی حالا که کرونا مانع از حضور تماشاگران در ورزشگاه ها شده، آقایان با خیال آسوده تر می توانند در هر زمانی که دل شان می خواهد بازی بگذارند. آش آن قدر شور شده که داربی رفت لیگ بیست ویکم مقرر است روز شنبه ۱۳ آذر برگزار شود! در اروپا همه لیگ های معتبر و حتی درجه دو و سه مسابقات شان را در ایام تعطیل فرنگی ها یعنی شنبه و یکشنبه برگزار می کنند و اگر بطور اضطراری ناچار به انجام مسابقات در ایام میانی هفته باشند، بازی ها را از ساعت ۹ و ۱۰ شب به وقت محلی شروع می کنند که همه از کار روزانه فارغ شده باشند. در ایران اما داربی تهران، گل سرسبد بازی ها برای روز اول هفته، ساعت چهار بعدازظهر برنامه ریزی می شود. سهیل مهدی، مسئول برگزاری مسابقات سازمان لیگ گفته این بدسلیقگی به خاطر فشردگی مسابقات است. بعد، همین آقا و همکارانش بیهوده شروع لیگ را یک ماه به تعویق انداختند. بازی ها را زودتر شروع می کردید که همین اول فصل به روغن سوزی نیفتید و ناچار نشوید هر پنج روز یک دفعه بازی ها را برگزار کنید.»
1400/08/19
23:15:21
0.0 / 5
1241
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
مرکز اسپورت