در گزارش مركز اسپرت اعلام شد

لزوم تست خون از 30 ورزشکار

لزوم تست خون از 30 ورزشکار

مرکز اسپرت: بنابر اعلام قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ، لیست اولیه این ستاد برای انجام نمونه خون از ورزشکاران در برگیرنده 30 ورزشکار از چهار رشته است.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) بعد از سال ها انجام تست خون از ورزشکاران را در دستور کار قرار داد. این ستاد نمونه گیری خونی از ورزشکاران را از رشته دوچرخه سواری شروع کرد و مقرر است برمبنای فهرستی که آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) هم آنرا تایید کرده است، این نوع کنترل دوپینگ را فعلا در چهار رشته ادامه دهد.
فرزاد شارکی قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) در گفتگو با خبرنگار مهر در این مورد توضیح داد و اظهار داشت: تست خون یکی از روش های تست دوپینگ در جهان ورزش است که البته بیشتر برای رشته های استقامتی و ورزشکاران فعال در این رشته ها به کار می آید. ایران نادو هم می خواهد فعلا این نوع نمونه گیری را در مورد این رشته ها و برخی ورزشکاران آنها ادامه دهد.
وی با اعلان اینکه برای انجام تست خون فهرستی ۳۰ نفره از ورزشکاران تهیه شده است، اشاره کرد: این ورزشکاران در رشته های دوومیدانی، قایقرانی، دوچرخه سواری و شنا فعالیت دارد و مقرر است فعلا باتوجه به محدودیت ها و مصائبی که در مورد نمونه گیری خونی وجود دارد فعلا این نوع تست را فقط از این ورزشکاران داشته باشیم.
قائم مقام ایران نادو در مورد آنچه بعنوان ملاک برای انتخاب این ورزشکاران و کنترل دوپینگ آنها بوسیله تست خون مد نظرقرار داده شده، اشاره کرد: آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ نسبت به کارهای ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در کشورهای مختلف حساس است و نظارت لازم را دارد. یکی از الزامات وادا در مورد ورزشکاران رشته های استقامتی است و این که به سبب شرایط ویژه آنها و رشته مورد فعالیت شان، کنترل دوپینگ شان بوسیله تست خون دنبال شود. در همین زمینه ایران نادو لیستی از ورزشکاران اینطور رشته ها در ۸ ماه گذشته تهیه کرد که اتفاقا در اختیار وادا هم قرار گرفت. مبنای کار ما همین فهرستِ ۳۰ نفره ورزشکاران است که تاییدیه وادا را هم دارد.
شارکی همین طور در مورد چگونگی انجام تست خون توضیحاتی ارائه نمود. وی در این بخش به انجام دو نوع نمونه تست خون از ورزشکاران اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از نمونه های خونی تشکیل دهنده پاسپورت بیولوژیک ورزشکار است که به شکل نمونه خون ساده انجام می شود. در این نمونه گیری، ماده ممنوعه جستجو نمی گردد بلکه فقط «سی بی سی» ورزشکار چک می شود.
وی اضافه کرد: این نمونه گیری خون بصورت دوره ای و حداقل سالی ۴ بار تکرار می شود. «سی بی سی» در مراحل مختلف با یکدیگر مقایسه می شود و اگر تغییر غیرعادی مشاهده می شود، این حدس زده می شود که ورزشکار دوپینگ کرده است و در صورت نیاز آزمایش تکمیلی در مورد او انجام می شود.
قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ اشاره کرد: نوع دیگر تست خون بصورت لخته خون است که در آن هورمون رشد و هورمون خون ساز آنالیز و ماده خاص و ممنوعه جستجو می شود. این ها در حالی است که در تست ادرار فقط ماده ممنوعه جستجو می شود.

به گفته شارکی این دو نوع تست خون در کنار تست ادرار کامل ترین تست دوپینگ از یک ورزشکار است.
وی همین طور در مورد تاخیری که ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در انجام تست دوپینگ از ورزشکاران ایران داشت، به روش های تست گیری و چگونگی انتقال آنها اشاره نمود و اظهار داشت: گرفتن تست خون به آسانی تست ادرار نیست و یکی از دلیلهای بود اما دلیل اصلی مربوط به شیوه نگهداری تست ها و انتقال آنها می شود. تست خون لزوما باید در زنجیره سرد منتقل شود. اگر سرمای یخدانی که تست های خون در آنها نگهداری می شود ۴ درجه باشد تست ها باید طی ۶۰ ساعت به آزمایشگاه مربوطه منتقل شوند و اگر این سرما ۱۵ درجه باشد، باید ۴۸ ساعته فرآیند انتقال طی شود.
این مقام مسئول در ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران با تاکید بر حساسیت هایی که در نمونه گیری خونی وجود دارد، تصریح کرد: در یخدان حامل تست های خون، دستگاه ثبت کننده دما قرار می گیرد تا در طول انتقال دما بطور مداوم و مستمر ثبت گردد. متخصصان آزمایشگاه قبل از آنالیز نمونه های خون، میانگین دما را مشخص می کنند تا نسبت به فاسد نبودن تست و درست بودن نتیجه آنالیز، اطمینان لازم حاصل شود.
شارکی همین طور با یادآوری این که ستاد ملی مبارزه با دوپینگ از سال ۹۸ با آزمایشگاه قطر وارد همکاری شد در حالی که تا قبل از آن تنها با آزمایشگاه کلن قرارداد همکاری داشت، اظهار داشت: زودترین زمان انتقال تست به آلمان ۵ روز بود و این هم در حقیقت یکی دیگر از موانع برای انجام تست خون بود. اما از دو سال پیش که با قطری ها وارد همکاری شدیم، شرایط برای ورود به این نوع تست خون مهیا تر شد.
وی با اعلان اینکه تست های خونی که توسط ستاد ملی مبارزه با دوپینگ از ورزشکاران گرفته می شود فقط به قطر ارسال می شود در مورد هزینه های آن هم توضیح داد و اظهار داشت: آنالیز تست ادرار عادی در قطر ۱۲۰ دلار می شود که البته در مورد برخی رشته ها و به سبب لزوم آنالیز برخی محرک ها رقمی معادل ۸۰ دلار اضافه می شود. درهمین آزمایشگاه هزینه آنالیز تست خون (پاسپورت بیولوژیک) ۸۰ دلار می شود.
به گفته قائم مقام ایران نادو، علاوه بر این انتقال نمونه ها به قطر درهر مرحله ۱۱۰ دلار هزینه دارد. برای هر مرحله هم حداکثر ۱۸ نمونه قابل انتقال است.
قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ اظهار داشت: علاوه بر همه اینها هزینه ای هم بصورت سالیانه و بابت مدیریت نتایج باید به آزمایشگاه قطر پرداخت گردد که میزان آن به تعداد نمونه های ارسالی بستگی دارد.
شارکی در پاسخ به این پرسش که « نمونه های خون گرفته شده از دوچرخه سواران به قطر ارسال شده است؟»، اظهار داشت: نمونه گیری از این ورزشکاران فقط خونی نبود. تست ادرار هم از آنها گرفته شد یعنی یک بسته کامل تست دوپینگ؛ باتوجه به محدودیت های تست خونی، این نمونه ها در نخستین فرصت ارسال شد و احتمال بین دو تا چهار هفته دیگر نتایج آن مشخص می شود.


منبع:

1400/08/14
16:52:24
0.0 / 5
969
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
مرکز اسپورت