عاصم یوسفی :

قرار نیست سیاست گذار ورزش باشم

قرار نیست سیاست گذار ورزش باشم

به گزارش مرکز اسپرت مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی با تاکید بر اینکه قرار نیست سیاست گذار ورزش باشد، اظهار داشت: فقط به ساخت و ساز بسنده نمی نماییم بلکه بسترسازی و فرهنگسازی لازم را مدنظر قرار خواهیم داد.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، نخستین تصمیمی که حمید سجادی وزیر ورزش در امتداد انتصاب های خود آنرا قطعی کرد مربوط به شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی بود و مدیریت این شرکت؛ جایگاهی که علیرضا عاصم یوسفی با پیشینه کاملا هنری گزینه اول برای آن بود و در نهایت هم حکم تصدی آنرا دریافت کرد.
حضور عاصم یوسفی در این شرکت سه هفته بعد از تصدی وزارت ورزش توسط حمید سجادی حتمی شد اما در نهایت او اختتام شهریورماه جای حسن کریمی را گرفت و بصورت رسمی شروع به کار کرد.
این در حالی است که پیشینه غیر ورزشی و این که فردی از میان اهالی سینما و تلویزیون و با تجربه کارگردانی و تهیه کنندگی مدیریت شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی را عهده دار شده، انتقاداتی را نسبت به انتصاب وزیر ورزش بیان کرد بااینکه خودِ علیرضا عاصم یوسفی از ورودش به شرکت بواسطه تجربه ای که از کارهای عمرانی دارد و به ویژه سر و کار نداشتن مستقیم با ورزشکاران و کارهای آنها دفاع می کند.
دفاع از حضور در شرکت توسعه؛ قرار نیست سیاست گذار ورزش باشم
علیرضا عاصم یوسفی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در حقیقت من وارد ورزش نشده ام، مدیریت شرکتی را بر عهده گرفته ام که بصورت مستقیم در رابطه با حوزه ورزشکاران نیست و اصلا قرار نیست سیاستگذاری برای ورزش داشته باشم. به همین دلیل داشتن مدیریت ورزشی برای آن خیلی ملاک درستی نیست.
بسترسازی و فرهنگ سازی ماموریت منِ فرهنگی و هنری است
وی افزود: توسعه اماکن ورزشی، ایجاد فرهنگ ورزش کردن در کشور و توسعه آن همچون مواردی است که در امتداد ماموریت های مدیریتی خود با آن مواجه هستم. در امتداد تحقق این اهداف هم فقط به ساخت و ساز بسنده نمی نماییم بلکه بسترسازی و فرهنگ سازی لازم را مدنظر قرار خواهیم داد. اینها مطالبی است که منِ فرهنگی و هنری در شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی به آنها توجه خواهم داشت.

از کارهای عمرانی هم تجربه دارم
مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی همین طور به تجربه ای که از کارهای عمرانی دارد، اشاره نمود و تصریح کرد: سال ها پیش کارهای عمرانی زیادی انجام داده ام و به همین دلیل به این حوزه آشنایی لازم را دارم. اینطور هم نیست که هیچ اطلاع و دانشی از کار نداشته باشم ضمن این که علاقمند هم هستم. در کل تجربه لازم را دارم. امیدوار هستم بتوانم مفید باشم کمااینکه در همین مدت کوتاه مسیری که طی کرده ایم و اتفاقاتی که رقم زده ایم، همگی خوب بوده است.
بدهی ها را در طول یک ماه صاف کردم
عاصم یوسفی در واکنش به این که «مسیری که از آن یاد می کنید در چه زمینه ای و در امتداد چه اهدافی بوده است؟»، اشاره کرد: یکی از با اهمیت ترین اقداماتی که در همین مدت کوتاه موفق به انجام آن شدیم مربوط به پرداخت معوقات بود، این معوقات در ۶ ماه گذشته روی دست شرکت مانده بود اما در همین ۲۸ - ۲۷ روزی که وارد شرکت شدم شرایط تسویه آنها را مهیا کردم طوریکه امروز شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی به هیچ نهاد و فردی حتی پرسنل خود بدهکار نیست.
شرکت را با وضعیت مالی ضعیف تحویل گرفتم
وی از اعلام رقمی که بابت بدهی های شرکت پرداخت شده است، امتناع کرد و اظهار داشت: اهل اعلام رقم و عدد نیستم. همینکه بدانید امروز وضعیت شرکت را از حیث بدهی با یک ماه پیش متفاوت کرده و شرایط ایده آل را در آن به وجود آورده ام، کافی است. وقتی آمدم شرکت به لحاظ مالی و به خاطر این بدهی ها ضعیف شده بود اما امروز این مشکل را نداریم. قرار نیست رقم و اعداد مالی از شرکت بیرون رود.
تاکید بر اتمام پروژه های نیمه تمام
مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی اشاره کرد: علاوه بر این طی این مدت در زمینه عمرانی هم برنامه ریزی هایی داشته ایم، امیدوار هستم طبق این برنامه بتوانیم پروژه های نیمه تمام را که از سال ها پیش باقی مانده، کامل نماییم.
پیگیری فعالیت اماکن و مجموعه های ورزشی با مدل جدید
«برنامه شما برای مجموعه ها و اماکن ورزشی که تحت اختیار شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی است، چیست؟»، عاصم یوسفی در پاسخ به این پرسش اظهار داشت: همه اماکن و مجموعه ها فعلا برمبنای قراردادهایی که قبل از من منعقد شده بودند، درحال فعالیت هستند. امکان فسخ قراردادها وجود ندارد اما این برنامه را داریم که پس از اختتام قراردادها با مدل جدید و الگوی موردنظر خودمان کار را ادامه دهیم.
در هر شرایطی منافع شرکت مد نظر است
وی در همین زمینه با تاکید بر این که تمام مجموعه ها و اماکن ورزشی مانند ورزشگاه آزادی، انقلاب و... شامل این برنامه و طرح کلی می شوند، اشاره کرد: اساسا با بهره برداران و پیمانکاران جدید وارد همکاری می شویم. مبنای کار و همکاری هم برای ما بازی برد - برد است یعنی طرفین باید منافع شرکت را بطور کامل در نظر داشته باشند. در این صورت مشکلی نخواهیم داشت.

دفاع از انتصاب مدیرعامل مستعفی استقلال برای ورزشگاه آزادی
مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی همین طور در ارتباط با نخستین انتصابی که پس از حضور در این شرکت انجام داد و بواسطه آن احمد مددی مدیرعامل مستعفی استقلال را بعنوان سرپرست ورزشگاه آزادی منصوب نمود، توضیح داد.
وی دراین زمینه اظهار داشت: من از مددی و توانمندی هایش شناخت دارم، او مدیر و کاربلد است و می تواند در این عرصه کمک حال باشد. برنامه هایی که او برای ورزشگاه آزادی ارائه کرد خوب و آینده دار بود. اینها مواردی بود که مددی را به من نزدیک تر کرد و موجب مصمم شدن در تصمیمم شد.
مددی می تواند مفید فایده باشد
«مددی در شرایطی بعنوان سرپرست ورزشگاه آزادی منصوب گردید که مدیریت وی در باشگاه استقلال بواسطه چگونگی عملکردش و بار منفی که ایجاد کرد، با انتقادهای زیادی همراه بود اما شما درست چند روز بعد از اعلام استعفای وی، حکم سرپرستی را برای او زدید»، عاصم یوسفی در واکنش به این مساله مطرح توسط خبرنگار مهر اظهار داشت: البته آقای مددی خودش چنین ادعایی ندارد، من هم نظری ندارم بااینکه می دانم وی در مدت مدیریتش اقداماتی مانند پرداخت کامل بدهی های استقلال را به سرانجام رساند که خود کار بزرگی بود اما در هر صورت در مورد مدیریت استقلال، خودِ آقای مددی باید پاسخگو باشند. من برمبنای شناختی که از توانمندی و مدیریت وی دارم، معتقدم می تواند برای ورزشگاه آزادی مفید فایده باشد.
احداث دهکده ورزشی توریستی در ورزشگاه آزادی
مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی همین طور در مورد برنامه هایی که احمد مددی برای ورزشگاه آزادی ارائه کرده است، اشاره کرد: برنامه های زیادی مطرح شده که طرح «دهکده ورزشی توریستی» با اهمیت ترین آنست. پتانسیل موجود در ورزشگاه آزادی، فضای جنگلی و فضاهای خالی این ورزشگاه به شکلی است که می تواند محل مناسبی برای اجرای این طرح باشد. دهکده توریستی ورزشی می تواند حتی به یک فضای گردشگری مناسب درغرب تهران تبدیل گردد.
بُعد قهرمانی آزادی حفظ می شود
وی با تاکید بر این که دهکده توریستی ورزشی طرح اعجاب انگیز است به این پرسش که «اجرای این طرح بُعد قهرمانی ورزشگاه آزادی را تحت تاثیر قرار نمی دهد؟»، پاسخ منفی داد و اظهار داشت: اجرای این طرح هیچ تاثیر منفی دراین زمینه نخواهد داشت و حتی چه بسا برای پیشبرد بهتر کارهای ورزشی مثمر ثمر هم باشد. فعلا در مرحله لکه گذاری طرح هستیم و به زودی وارد فاز عملیاتی می شویم.

طرح های پیشنهادی را به نتیجه می رسانم
«اینگونه طرح ها قبل از این و در دوره مدیریت قبلی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی هم مطرح شده بود اما به نتیجه نرسید مانند راه اندازی پارکینگ طبقاتی در مجموعه ورزشی انقلاب»، عاصم یوسفی در واکنش به این مساله اشاره کرد: مدیریت قبلی شرکت توسعه آقای حسن کریمی بودند با مختصات و خاصیت های مدیریتی خودشان، من در مورد برنامه ها و طرح های پیشنهادی برای دوره خودم صحبت می کنم و تمام تلاشم این است که اگر طرحی ارائه می شود به نتیجه برسد.
برای انقلاب هم برنامه دارم
مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی همین طور در مورد مجموعه ورزشی انقلاب و برنامه های پیشنهادی برای این مجموعه اشاره کرد: برای این مجموعه هم برنامه هایی داریم. فقط این که من یک ماه است آمده ام. کمی فرصت لازم است برای ارائه طرح ها و برنامه های تکمیلی و اجرای کامل آنها.
ملاک من شاخصه مدیریتی است نه استقلالی بودن
وی در مورد مدیریت مجموعه ورزشی انقلاب و این که «در اختیار امیرحسین فتحی است که او هم بعد از مدیریت استقلال وارد این مجموعه شد. بنظر می رسد مدیران استقلال گزینه اصلی برای مدیریت اماکن ورزشی هستند»، اظهار داشت: انتخاب آقای فتحی توسط تیم قبلی در شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی انجام شد و انتخاب سرپرست جدید ورزشگاه آزادی هم توسط من؛ ضمن این که برای من شاخصه های مدیریتی مهمست نه استقلالی بودن شان؛ کمااینکه برخی مدیران گرایشی خلاف آنچه به نظر می آید، دارند.

رسیدگی به برخی ابهامات با آستان قدس رضوی
«ظاهرا آستان قدس رضوی طی مکاتبه با با شرکت توسعهه و نگهداری اماکن ورزشی خواهان خروج این مجموعه از مجموعه ورزشی انقلاب شده است»، این مساله پایانی ِ مطرح در این گفتگو بود که عاصم یوسفی در واکنش به آن اظهار داشت: البته صورت مسئله کلی اینطور نیست. درست است که فضا و عرصه متعلق به آستان قدس است اما طبق قانون مجموعه انقلاب جزو ملک شرکت توسعه و متعلق به وزارت ورزش است. مسائلی مطرح شده که مقرر است هفته آتی در نشست مشترک میان مسئولان طرفین به آنها رسیدگی شود. آستان قدس نمی تواند عرصه ورزشی را به عرصه دیگری تبدیل کند و اصلا قصد چنین کاری را هم ندارد. اساسا ابهامات ایحاد شده در نشست موردنظر برطرف خواهد شد.
طلب هایی داریم
عاصم یوسفی در آخر در مورد طلب شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی از فدراسیون ها و باشگاه هایی مانند پرسپولیس و استقلال اظهار داشت: طبق برآورد مالی طلب هایی داریم. رقم آن هم مشخص است اما همانطور که گفتم از شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی رقمی خارج نمی گردد. ما کنار فدراسیون ها و باشگاه ها هستیم و کمک حال آنها برای پیشبرد برنامه های شان، به این موضوعات هم رسیدگی می نماییم.


منبع:

1400/08/07
14:26:48
0.0 / 5
901
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
مرکز اسپورت