رفت و آمد عجیب مربیان در فدراسیون علی مرادی

رفت و آمد عجیب مربیان در فدراسیون علی مرادی

مرکز اسپرت: مربیگری، متزلزل ترین جایگاه در فدراسیون علی مرادی است و مربیان یا برکنار شده اند و یا خودشان قید همکاری را زده اند.


به گزارش مرکز اسپرت به نقل از ایسنا، علی مرادی از سال ۹۴ باردیگر به فدراسیون وزنه برداری برگشت و در این شش سالی که ریاست را برعهده دارد، فدراسیون او با حواشی زیادی روبرو بوده است. نمونه ای از این حواشی مربوط به تیم ملی بزرگسالان است و در این شش سال بارها شاهد تغییر مربی یا سرمربی در تیم ملی بزرگسالان بوده ایم. برخی ها کنار گذاشته شدند، برخی دیگر خودشان کنار کشیدند. البته در این میان معدود افرادی هم هستند که وارد یک پست بالاتر شدند و یا با وجود انتقادها در سمت خود باقی ماندند.
این رفت و آمدها از سال ۹۴ شروع شد و نمونه آخر هم مدتی پیش رقم خورد تا نشان دهد جایگاه مربی در این فدراسیون بسیار متزلزل است و مربی که برای کار کردن قدم در میدان می گذارد، نباید خیلی روی ثبات داشتن کار خود دل ببندد.
البته این رفت و آمد در تیم های پایه به قدری زیاد بوده که حسابش دیگر از دست خارج شده است اما فعلا فقط به رفت و آمد ها در تیم بزرگسالان می پردازیم:
*مربی بلغاری که سر سوزن سودی نداشت


ایوان گارچف مربی بلغارستانی بود که بعنوان مشاور در زمستان سال ۹۴ با تیم ملی وزنه برداری همکاری کرد و پس از المپیک ریو نیز با او قطع همکاری شد.
رییس فدراسیون وزنه برداری بعد از مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۵، عذر جورج زالای مجارستانی را خواست و پس از آن ایوان گارچف بلغاری بعنوان مشاور، همکاری خودرا با فدراسیون شروع کرد. گارچف حدودا هشت ماه را به همراه وزنه برداری ایران گذراند و در نهایت نیز بلافاصله بعد از المپیک ریو از او خواستند به کشورش بازگردد.
حضور گارچف همچون مسائلی بود که آن زمان حاشیه های زیادی را در پی داشت چون این فرد سودی به وزنه برداری ایران نرساند و آن زمان گفته می شد چون تاماش آیان فرمان داده از این مربی استفاده شود، بدین جهت زمینه حضور او نیز در ایران برقرار شد و البته به لطف ایرانیها حضور در المپیک ریو را در رزومه کاری اش به ثبت رساند.
*برکناری حسین توکلی به بدترین شکل ممکنحسین توکلی در سال ۹۴ سرمربی تیم ملی بزرگسالان بود و مهدی پانزوان و محسن بیرانوند بعنوان دستیاران او فعالیت می کردند. توکلی در واپسین روز های پایانی سال ۹۴ و در صورتیکه سرتمرین بود از کار برکنار شد. این تصمیم یکی از جنجالی ترین تصمیمات فدراسیون علی مرادی بود چونکه همه انتظار داشتند بعد از مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۵ که تیم توکلی نتیجه نگرفت برکنار شود نه شب عید و نه در صورتیکه او مشغول تمرین دادن به شاگردانش بود.
شکل برکناری توکلی هنوز هم جزو اتفاقاتی است که کمتر کسی فراموشش کرده است.
پس از آن مهدی پانزوان هم کنار رفت اما برای بیرانوند بهترین اتفاق ممکن رخ داد چون از مربیگری به پست دبیری فدراسیون رسید.

*مرادی پشت انوشیروانی را هم خالی کردسجاد انوشیروانی بعد از حسین توکلی مسئولیت تیم ملی بزرگسالان را برعهده گرفت. نواب نصیرشلال و وحید ربیعی نیز به او کمک می کردند. عمر حضور انوشیروانی در تیم بزرگسالان هم کوتاه بود چون انوشیروانی که مخالف تنها تمرین کردن کیانوش رستمی بود و از سویی علی مرادی هم پشت رستمی را گرفت، بعد از یک سال حضور در تیم بزرگسالان، در نهایت تیرماه سال ۹۶ استعفا داد و پشت سر او نصیرشلال و ربیعی هم کنار رفتند.
*بیرانوند تنها مربی که پستش هر روز بهتر می شودمحسن بیرانوند پس از آن که مدتی دستیار توکلی بود، بعنوان رئیس کمیته مربیان به فدراسیون بازگشت. زمانی که انوشیروانی استعفا داد، بیرانوند مسئولیت تیم ملی را برعهده گرفت و اصغر ابراهیمی رئیس هیات وزنه برداری گیلان نیز دستیارش شد.
او همراه تیم ملی، قهرمانی بزرگسالان جهان و بازی های داخل سالن آسیا را تجربه نمود سپس در زمستان سال ۹۶ وارد یک پست بهتر شد.
بیرانوند، از سرمربی گری تیم ملی بزرگسالان وارد پست دبیری فدراسیون شد. او سپس برای انتخابات فدراسیون جهانی معرفی گردید که عضو کمیته تحقیقات شد و مرادی در انتخابات باردیگر این کمیته باز هم او را بعنوان کاندیدا معرفی نمود.
بیرانوند حتی به لطف مرادی توانست حضور در المپیک توکیو را نیز تجربه کند.
اصغر ابراهیمی هم قرار بود هدایت تیم ملی جوانان را به او بسپارند که قبول نکرد و به همان هیات داری ادامه داد.
* برخواه از پایه به تیم ملی بزرگسالان رسیدمحمد حسین برخواه که زمانی مسئولیت تیم های پایه را برعهده داشت، بعد از بیرانوند بعنوان سرمربی بزرگسالان شروع به کار کرد و تا حالا هم این سمت را برعهده دارد.
علی جباری و اکبر خورشیدی بعنوان مربیان به برخواه کمک کردند.
جایگاه برخواه هم در این سالها چندان محکم نبوده و بعد از هر مسابقه ای که نتیجه تیم جالب نبوده، حرف و حدیث ها در مورد برکاری او به گوش رسیده است. جدی ترین آن پس از مسابقات قهرمانی جهان۲۰۱۹ بود که تیم ملی نتایج خوبی نگرفت و در همان تایلند زمزمه های برکناری برخواه به گوش رسید که با وساطت برخی ها علی مرادی از تصمیمش منصرف شد.

*خورشیدی نخستین جدایی از تیم برخواه
از همان قهرمانی جهان ۲۰۱۹، زمزمه اختلاف بین برخواه و دو دستیارش شنیده می شد که در نهایت خورشیدی بعنوان ناظر فنی به تیم ملی زنان فرستاده شد اما جباری در تیم ملی بزرگسالان ماند.
*ربیعی نیامده، رفتپس از آن وحید ربیعی با درخواست خود برخواه، به کادرفنی افزوده شد که البته حضور او هم خیلی کوتاه بود و زود کنار گذاشته شد. البته گفته می شد چون ربیعی در انتخابات فدراسیون با انوشیروانی بوده است بدین سبب مرادی خیلی موافق حضورش نیست و در نهایت هم با زبان بی زبانی به او فهمانده بودند که جایی در تیم ملی ندارد بدین سبب او رفت و باردیگر برخواه ماند و جباری.
*جباری هم نماندجباری و برخواه اختلاف نظرهایی داشتند اما یک حاشیه تیر خلاص بر پیکر این همکاری زد به شکلی که جباری دیگر قید تیم ملی بزرگسالان را زد و اعلام نمود نمی خواهد همکاری داشته باشد. هر چند جباری به المپیک اعزام نشد اما اختلاف او با برخواه دلیلهای دیگری هم دارد که همه مسائل روی هم جمع شد و در نهایت موجب شد جباری چنین تصمیمی بگیرد.
البته این که جباری به المپیک اعزام نشد و بجای مربی تیم ملی، دبیر فدراسیون اعزام شد، خیلی ها معتقدند او مورد ظلم قرار گرفت. نکته این است دبیر فدراسیون بعنوان سرپرست تیم به توکیو رفت اما کنار برخواه کوچ هم می کرد و این سوال ایجاد می شود خب چرا فدراسیون مربی تیم ملی را اعزام نکرد تا در کوچ به برخواه کمک کند؟ آن هم کسی که سالها در تیم ملی زحمت کشیده است.
به نظر می رسد برای کسی که سالها مربی تیم ملی بوده و مسابقات مختلفی را تجربه کرده است، بر عهده گرفتن وظیفه سرپرستی دو وزنه بردار دیگر کار چندان سختی برایش نباشد و این در حالی بود که خود مرادی هم در توکیو حضور داشت.
این دقیقا سوالی است که علی مرادی باید پاسخ بدهد چرا زحمت چند ساله مربی خودرا نادیده گرفته و دبیر فدراسیون را اعزام کرده است؟ از طرفی خود دبیر فدراسیون چگونه راضی شده نسبت به حق مربی تیم ملی بی توجه باشد؟
*برخواه هم پشت مربی اش نماند
سکوت برخواه در مورد دادن سهمیه دوم همراه، به دبیر فدراسیون هم جای تعجب دارد و بنظر می رسد برایش مهم نبوده در با اهمیت ترین رویداد وزنه برداری، مربی اش کنارش باشد یا دبیر فدراسیون!
برخواه یک زمانی خودش خواست ربیعی را بیاورد اما زمانی که مرادی ساز ناسازگاری کوک کرد پشت مربی اش قرار نگرفت. زمانی هم که خبری از اعزام جباری به المپیک نبود باز هم پشت مربی اش قرار نگرفت و شاید برای او تفاوتی ندارد چه کسی کنارش باشد.
منبع:

1400/06/01
08:29:46
0.0 / 5
724
تگهای خبر: المپیك , بازی , تمرین , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
مرکز اسپورت