مهر در گزارشی بررسی كرد؛

پیشینه 120ساله ایران در المپیك

پیشینه 120ساله ایران در المپیك

نخستین حضور ایران در المپیک در ارتباط با ۱۲۰ سال پیش می شود اما نیم قرن طول کشید تا این حضور به شکل رسمی و طبق دعوت نامه دریافتی ازکمیته بین المللی المپیک صورت گیرد وبه صورت مستمر ادامه پیدا کند.خبرگزاری مهر - گروه ورزش: نخستین دوره بازی های المپیک تابستانی سال ۱۸۹۶ به میزبانی آتن یونان برگزار گردید. با این حساب ۱۲۵ سال از آغاز بازی های المپیک به شیوه نوین می گذرد و طی این مدت ۳۱ دوره این بازی ها به سرانجام رسیده است.
ایران در نخستین دوره این بازی ها حضور نداشت اما همزمان با برگزاری دومین دوره المپیک در فرانسه (۱۹۰۰ پاریس) شمشیربازی از ایران هم در بازی ها شرکت کرد. ازاین رو نقطه آغاز ایران جهت شرکت در بازی های المپیک در ارتباط با ۱۲۰ سال پیش می شود؛ موضوعی که پیش از این خبرگزاری مهر در گزارشی با عنوان «جرقه حضور ایران در المپیک از کجا زده شد؟ / پرنس نخستین المپین شد» به آن پرداخت.
با این حال اما باید بازی های ۱۹۴۸ لندن را مبدایی برای حضور رسمی ورزش ایران در این بازی ها قرار داد، جایی که ورزش ایران در چارچوب یک کاروان متشکل از چند ورزشکار از رشته های مختلف در بازی ها حاضر شدو این روند را به صورت مستمر تا به امروز ادامه داده است.
دریافت نخستین دعوتنامه حضور در المپیک پس از عضویت در IOC
تشکیلات ورزشی ایران تقریباً از قبل از بازی های المپیک ۱۹۳۶ برلین (۱۳۱۵ شمسی) به وجود آمد. آن زمان ایران در کمیته بین المللی المپیک (IOC) عضویت نداشت اما طبق دعوتنامه دریافتی در اردویی با نام «همایش تربیت بدنی و ورزش» در آلمان که محل برگزاری بازی های المپیک بود، شرکت کرد.
بعد از اتمام جنگ جهانی دوم اوضاع اجتماعی ایران به تدریج آرام شد و مسابقه های قهرمانی کشور که از سال ۱۳۱۸ شروع شده بود بعد از مدتی وقفه مجدد از سر گرفته شد. در جریان این رقابت ها ورزشکاران ایران بخصوص در دو رشته وزنه برداری و کشتی نشان دادند که قادر به نبرد و رقابت در صحنه های بین المللی هستند بخصوص که حضور تیم وزنه برداری ایران در مسابقات اروپایی ۱۹۴۷ -به صورت میهمان- نشان داد که ایران در این رشته می تواند جزو ۱۰ تیم اول جهان باشد. در کشتی هم رقابت های داخلی و بخصوص حضور مربی با تجربه و بین المللی از ترکیه به نام «صاییم اریکان» نوید بخش آینده موفق ورزشکاران این رشته بود.
سازمان ورزش کشور که در آن روزها «انجمن تربیت بدنی و پیشاهنگی» نامیده می شد در سال ۱۳۲۵ اقدام به تشکیل فدراسیون های ورزشی کرد. همزمان فدراسیون های تازه تاسیس با تلاش افرادی همچون دکتر علی کنی و ابوالفضل صدر و فتح الله امیرعلایی به عضویت فدراسیون های بین المللی در آمدند. در همین راستا و در تیرماه ۱۳۲۵ (۱۹۴۷ میلادی) کمیته بین المللی المپیک درخواست ایران را برای عضویت در این کمیته پذیرفت.
همزمان کمیته ملی المپیک در ایران تشکیل شد و اساسنامه آن هم طبق منشور المپیک تدوین شد. دکتر علی کنی هم بعنوان نخستین رئیس این کمیته انتخاب شد و هیات اجرایی هم با حضور افرادی مانند مهندس حسین صادق، نصرت الله شاهمیر، سرهنگ مبشری، سروان محمد خاتمی و حمید محمدپور شکل گرفت.
اینگونه راه برای ورود به صحنه بازی های المپیک هموار شد طوری که اولین کاروان رسمی ایران ۱۳ ماه پس از عضویت ایران در IOC در بازی های ۱۹۴۸ لندن شرکت کرد. (بعد از المپیک ۱۹۳۶ که ایران در اردوی جانبی آن شرکت داشت دو المپیک ۱۹۴۰ و ۱۹۴۴ به دلیل جنگ برگزار نشد)

لوگوی المپیک ۱۹۴۸ لندن و عکس در ارتباط با محمد جعفر سلماسی تنها مدال آور ایران در آن بازی ها
اولین حضور رسمی در المپیک با وام یک میلیون ریالی!
حضور ایران در المپیک ۱۹۴۸ لندن طبق دعوتنامه دریافتی از کمیته بین المللی المپیک انجام شد اما زمانیکه این دعوتنامه برای ایران ارسال شد دولت از لحاظ بودجه در مضیقه بود. در لایحه دولت قرار بود مجلس سه میلیون ریال برای کمک به تربیت بدنی تصویب کند اما در نهایت به علت اوضاع متشنج داخلی و کسری بودجه تمام لوایح دولت در مجلس رد شد.
اینگونه شد که تیمسار جهانبانی رئیس وقت تربیت بدنی ایران به شاه متوسل شد و برای تشکیل اردو و اعزام کاروان به المپیک «یک میلیون ریال» وام گرفت. پس از آن بود که اردوی ورزشکاران ایرانی شکل گرفت و در آخرین لحظات از مهلت باقی مانده ثبت نام آنها برای اعزام به بازی ها انجام شد. بدین ترتیب کاروان ایران در ۶ رشته وزنه برداری، کشتی، مشت زنی، ژیمناستیک، بسکتبال و تیراندازی با ۳۸ ورزشکار و ۱۳ همراه برای نخسین بار در بازی های المپیک شرکت کرد.
این کاروان با پرچمداری سرهنگ مصطفی بهارمست در مراسم رژه المپیک ۱۹۴۸ لندن شرکت کرد. در این بازی ها محمد جعفر سلماسی در دسته ۶۰ کیلوگرم مسابقات وزنه برداری صاحب مدال برنز شد و نخسین نشان ورزش ایران در بازی های المپیک را به نام خود ثبت نمود.
در همین رقابت ها در کشتی یک رتبه چهارمی و یک رتبه پنجمی در سبک ترین و سنگین ترین وزن ها به دست آمد. در بسکتبال هم تیم ایران در بین ۲۸ تیم شرکت کننده در رده ۱۴ ایستاد اما در سایر رشته ها موفقیت قابل توجهی به دست نیامد.
پیشینه ۱۲۰ سال حضور ایران در بازی های المپیک
بعد از حضور در المپیک ۱۹۴۸ لندن و تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، ورزش ایران در تمام ادوار برگزارشده بازی های المپیک شرکت داشت. پس از پیروزی انقلاب ۵۷ اما ایران در دو دوره بازی ها غیبت داشت. (۱۹۸۰ شوروی و ۱۹۸۴ لس آنجلس)
سال ۱۹۸۰ المپیک بیست و دوم به میزبانی شوروی در مسکو برگزار گردید. آن بازی ها به علت اشغال افغانستان که کشور مسلمان و همسایه ایران است، از جانب کشورمان تحریم شد. مسؤلان ورزش ایران المپیک بیست و سوم را هم به علت حمایت های آمریکا از عراق که به خاک کشورمان تجاوز کرده بود، تحریم کردند. آمریکا میزبان این بازی ها (۱۹۸۴) در لس آنجلس بود.
پیش از برگزاری بازی های ۱۹۸۸ سئول اما مجدد شرکت در بازی های المپیک در برنامه ورزش ایران و دولتمردان قرار گرفت. این گونه شد که کاروان ایران با ۲۷ ورزشکار در آن دوره بازی ها شرکت کرد باآنکه نتیجه ای بهتر از کسب یک مدال نقره (عسگری محمدیان در کشتی آزاد) و جایگاه مشترک ۲۶ با هفت کشور به دست نیاورد.

جعفر سلماسی دارنده مدال برنز المپیک ۱۹۴۸ لندن و نخستین مدال آور ایران
بعد المپیک ۱۹۸۸ حضور ایران و ورزشکاران ایرانی در بازی های المپیک به صورت متوالی ادامه پیدا کرد.
در هر صورت این که تا به امروز ورزش ایران جدا از المپیک ۱۹۰۰ پاریس، به صورت رسمی در ۱۶ دوره دیگر این بازی ها کاروان اعزامی داشته است و امروز هم در آستانه اعزام هفدهمین کاروان خود قرار دارد.
پیشینه ۱۲۰ ساله ورزش ایران از حضور در ادوار مختلف بازی های المپیک به شرح زیر است: بازی های المپیک تعداد ورزشکاران تعداد رشته ها تعداد مدال
جایگاه نهایی ۱۹۰۰ پاریس ۱ یک - - ۱۹۴۸ لندن ۳۸ ۶ یک ۳۴ (آخر) ۱۹۵۲ هلسینکی ۲۲ ۴ ۷ ۳۰ ۱۹۵۶ ملبورن ۱۷ ۳ ۵ ۱۴ ۱۹۶۰ رم ۲۵ ۶ ۴ ۲۸ ۱۹۶۴ توکیو ۵۸ ۱۱ ۲ ۳۵ ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی ۱۴ ۴ ۵ ۱۹ ۱۹۷۲ مونیخ ۵۱ ۸ ۳ ۲۸ ۱۹۷۶ مونترال ۸۸ ۱۰ ۲ ۳۳ ۱۹۸۸ سئول ۲۷ ۵ (حضور غیررسمی تکواندو) یک ۳۶ (مشترک با ۷ کشور) ۱۹۹۲ بارسلونا ۴۰ ۸ ۳ ۴۴ (مشترک با ۲ کشور) ۱۹۹۶ اتلانتا ۱۹ ۷ ۳ ۴۳ ۲۰۰۰ سیدنی ۳۵ ۱۳ ۴ ۲۶ ۲۰۰۴ آتن ۳۸ ۱۱ ۶ ۲۹ ۲۰۰۸ پکن ۵۴ ۱۴ ۲ ۵۱ ۲۰۱۲ لندن ۵۴ ۱۴ ۱۳ ۱۵ ۲۰۱۶ ریو ۶۳ ۱۴ ۸ ۲۵ ۲۰۲۰ توکیو ۶۶ ۱۷ ؟ ؟
حضور باردیگر ورزش ایران در المپیک در بازی های ۲۰۲۰ توکیو رقم می خورد. این بازی ها ازاول مردادماه به میزبانی ژاپن شروع شده و تا ۱۷ مردادماه ادامه خواهد داشت.


منبع:

1400/04/29
22:50:21
0.0 / 5
897
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت