مهر در گزارشی بررسی كرد

سهمیه شنا ایران در المپیك چگونه به دست آمد

سهمیه شنا ایران در المپیك چگونه به دست آمد

شنا ایران در شرایط سخت و نابرابر کار بزرگی انجام داد و بعد از ۱۴ سال سهمیه مستقیم حضور در المپیک را در دوران کرونا به دست آورد.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، اولین سهمیه مستقیم المپیک (حد نصاب ورودی B) در رشته شنا پس از ۱۴ سال روز جمعه توسط مهرشاد افقری به دست آمد. پیش از این تنها یک مرتبه در المپیک ۲۰۰۸ پکن، شنای ایران موفق به کسب سهمیه مستقیم شده بود. بر مبنای قوانین فدراسیون جهانی شنا، بهترین هایی که حد نصاب ورودی B المپیک را کسب کردند در دسته بندی بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو قرار می گیرند.
شنا ایران در حالی این موفقیت بزرگ را به دست آورد که شرایط سخت و نابرابری در دوران کرونا پشت سر گذاشت. ابتدای سال ۹۸ در آستانه مسابقات انتخابی المپیک شوک بزرگی به شناگران وارد شد و آن تعطیلی استخر آزادی تنها استخر استاندار کشور برای واگذاری به بخش خصوصی بود. خبر عجیبی که واکنش رسانه ها را به دنبال داشت و در نهایت مسؤلان مجبور به عقب نشینی شدند. سپس در اواخر سال ۹۸ ویروس کرونا در ایران و جهان شیوع یافت تا بدشانسی بیخال شنا نشود. کرونا سبب تعطیلی استخرها شد و ملی پوشان هم چهار ماه در تعطیلی باردیگر قرار گرفتند.
استخر و آب نیازهای اولیه شناگران بشمار می رود و تعطیلی مدوام استخرها بنا بر علل ذکر شده ملی پوشان و استعدادها را از اهدافشان دور کرد. اما این موانع سبب نشد تا شناگران ایران و فدراسیون شنا نا امید شوند. تیم ملی شنا در مسابقات کسب سهمیه صربستان شرکت کرد و رکوردهای ملی جابجا شد. تیم شنا پایگاه قهرمانی اصفهان هم در حالیکه در زمان تعیین شده موفق به دستیابی به حد نصاب کمیته فنی نشده بود با حمایت یک باشگاه خصوصی تمریناتش را پیگیری کرد تا با حمایت محسن رضوانی، رئیس فدراسیون شنا راهی مسابقات انتخابی المپیک شوند.
در نهایت افتخار بزرگی برای خانواده بزرگ شنا رخ داد و اولین سهمیه مستقیم المپیک بعد از ۱۴ سال و برای بار دوم به دست آمد. شنا ایران استعدادهای خوبی دارد که با مدیریت رئیس فدراسیون امروز به نتیجه رسید. نیاز امروز شنا ایران امکانات و سخت افزار است که باید از جانب مسؤلان بالادست فراهم گردد تا شنا بتواند از استعدادها و سرمایه های انسانی اش به خوبی بهره گیرد.
اگر حمایت باشگاه خصوصی و رئیس فدراسیون صورت نمی گرفت شنا این افتخار بزرگ را به دست نمی آورد. با توجه به این که این سهمیه در شرایط بسیار سختی برای جامعه شنا به دست آمده است امید می رود وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک نگاه ویژه تری به شنا داشته باشند در آینده شاهد سهمیه های بیش تری باشیم
گامر دیلانچیان مربی اعزامی تیم شنا اصفهان به مسابقات کسب سهمیه المپیک در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباره شرایط شناگر اصفهان اظهار داشت: نتوانستیم حدنصاب کمیته فنی شنا که در سال ۹۷ تعیین شده بود را کسب نماییم چون که شناگران مان قرار بود اواخر سال ۹۸ قرار بود شناگران مان به حدنصاب برسند و سپس در سال ۹۹ که نخستین اعزام برای کسب سهمیه المپیک در مسابقات شرکت نمایند اما با شیوع ویروس کرونا نتوانستیم به پیک شناگران دست یابیم.
وی افزود: در نتیجه شناگران مان به حدنصاب نرسیدند. مسابقه ای هم برگزار نشد ریسک بزرگی کردیم و تیم را برای آخرین شانس کسب ورودی المپیک بستیم، در آن زمان استخرها بدترین حالت را داشتند و تعطیل بودند. اردوی تیم ملی هم از اواخر خرداد ماه بعد از ۴ ماه تعطیلی بازگشایی شد و از آنجایی که اردوها بدون خوابگاه بود نتوانستیم در آن شرکت نماییم. نهایتاً با استخرهای سرباز غیراستاندارد اصفهان در تابستان کارمان را شروع کردیم.
مربی تیم شنای اصفهان اعزامی به مسابقات کسب ورودی B المپیک افزود: سال قبل با عنایت به استخرهای غیراستاندارد امیدمان برای کسب سهمیه خیلی کم بود تا دیماه که باشگاه اریس برای کمک به ورزش شنا که درحال نابودی بود گامی در میدان گذاشت و به کمک معاونت تربیت بدنی آموزش و پرورش استخر مروارید در اختیار این باشگاه برای تمرینات شناگران قرار گرفت. طبیعتاً قهرمانان هم اجازه استفاده از آنرا داشتند و بالاخره ما توانستیم از دیماه در استخر استاندارد ۵۰ متر تمرینات مان را پیگیری نماییم.
وی اضافه کرد: با عنایت به شرایط پیشرفت شناگران که در سال جدید کسب کردند از کمیته فنی درخواست کردیم تا آنها هم همراه تیم اعزام شوند اما متأسفانه به این علت که در قالب و طبق قوانین نبود با آن مخالفت شد. بنا بر این جابرزاده مدیریت باشگاه اریس درخواست داد که با توجه به این که در سال ۹۷ قهرمان شدند و یک سهمیه حضور بین المللی دارند برای پیشگیری از فرصت سوزی تیم بتواند برای کسب سهمیه اعزام شود. محسن رضوانی رئیس فدراسیون شنا هم این درخواست را پذیرفت.
دیلانچیان افزود: ابتدا قرار بود در مسابقات ترکیه شرکت نماییم اما به سبب کرونا این مسابقات به صورت ملی برگزار شد و اجازه حضور خارجیان را ندادند. دقیقه ۹۰ موفق شدیم مسابقات بلغارستان را پیدا نماییم که با همکاری وزارت امور خارجه و سفارت ایران در بلغارستان و سایر دوستان ظهر روز دوشنبه ویزا را دریافت کردیم. از اداره کل اصفهان، هیأت اصفهان و تمامی کسانی که در این راه به ما کمک کردند تا اعزام شویم تشکر می کنم. همینطور از مدیریت باشگاه اریس که هم روحی و هم مالی تیم را حمایت کردند.
وی در ادامه در پاسخ به این سؤال که آیا تصمیم کمیته فنی اشتباه بود که شناگران اصفهان در اردوهای ملی قرار نگرفتند، اظهار داشت: خیر به هر حال کمیته فنی پارامتر مشخصی لحاظ کرد که باید همه از آن تبعیت می کردند اگر کمیته فنی درخواست ما را می پذیرفت شاید مورد اعتراض سایر نفرات قرار می گرفتند و آنها هم مدعی می شدند که آنها هم می توانند کسب سهمیه کنند ولی شاید می شد بعنوان پایگاه ملی اعتماد بیشتری به ما می شد. شاید در واقع تنها جایی که بسیار قانونمند عمل کردند همین جا بود.


منبع:

1400/04/06
11:08:51
0.0 / 5
847
تگهای خبر: آموزش , المپیك , بازی , باشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
مرکز اسپورت