چرا ایران – بحرین مرگ و زندگی شد؟

چرا ایران – بحرین مرگ و زندگی شد؟

به گزارش مرکز اسپرت اینکه چرا کار تیم ملی فوتبال ایران بعنوان دومین تیم برتر آسیا در راه رسیدن به جام جهانی این قدر زود به داستان مرگ و زندگی کشیده شده هم علل مشخصی دارد.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «تیم ملی فوتبال ایران امشب در دومین بازی از مرحله برگشت گروه سوم رقابت های انتخابی جام جهانی در منطقه آسیا از ساعت ۲۱ به مصاف بحرین در منامه می رود تا یکی از سرنوشت سازترین بازی های چند وقت اخیر را برگزار کند. شاگردان دراگان اسکوچیچ که در نخستین بازی برگشت موفق شدند ۳ بر یک از سد هنگ کنگ عبور کنند، فعلاً از پنج بازی ۹ امتیازی هستند و پشت سر تیم های بحرین و عراق که به ترتیب ۱۲ و ۱۱ امتیاز گرفته اند در رده سوم جدول رده بندی ایستاده اند. البته ایران و عراق در مقایسه با بحرین صدرنشین یک بازی کمتر دارند و همین بازی عقب افتاده می تواند سرنوشت این گروه را حسابی تغییر دهد. با عنایت به اینکه از هر گروه انتخابی تیم اول به صورت مستقیم به مرحله بعدی صعود می کند و چهار تیم برتر دوم هم آنها را همراهی می کنند، پیروزی در سه بازی باقی مانده تیم ملی اهمیت زیادی دارد چون اگر ایران بخواهد صدرنشین این گروه شود و بدون حرف و حدیث به مرحله دوم انتخابی برسد، باید ۹ امتیاز کامل را از بازی های باقی مانده به دست بیاورد. با این وجود اما شرایط برای تیم ملی بگونه ای رقم خورده که نه تنها نمی گردد به رتبه دومی در این گروه فکر کرد، بلکه بسته به نتایجی امکان دارد وداع زودهنگامی با این رقابت ها داشته باشد و رؤیای جام جهانی را از دست بدهد. خلاصه مطلب اینکه بازی امشب برای تیم ملی ایران حکم مرگ و زندگی را دارد و گرفتن سه امتیاز این بازی سرنوشت ساز، حیاتی می باشد.

این که چرا کار تیم ملی فوتبال ایران بعنوان دومین تیم برتر آسیا در راه رسیدن به جام جهانی این قدر زود به داستان مرگ و زندگی کشیده شده هم علل مشخصی دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است.

مهدی تاج

شاید نام بردن از مهدی تاج در این برهه زمانی چندان منطقی به نظر نرسد ولی او همچنان نقش اصلی اتفاقات تلخی است که برای تیم ملی ایران رخ می دهد! تاج با امضای قراردادی ننگین با مارک ویلموتس بلژیکی او را بعنوان سرمربی ایران معرفی نمود ولی عدم حمایت مناسب از این مربی در دیدارهای رفت و نتایج ضعیفی که ویلموتس در آن مرحله از بازی ها گرفت، کار را به اما و اگر رساند. دستپخت مشترک تاج – ویلموتس برای فوتبال ایران در مرحله رفت انتخابی جام جهانی چهار بازی بود که ۵۰ درصد آنها با شکست مواجه گردید. ایران دو تیم ساده گروه یعنی کامبوج و هنگ کنگ را برد ولی به دو تیم متوسط گروه یعنی بحرین و عراق باخت. باخت به عراق در شرایطی رقم خورد که مربی نجیب مهدی تاج کلا استعفا داده و از ایران رفته بود ولی با منت کشی و البته پرداخت دو میلیون یورو به حساب او، برای یک بازی دیگر روی نیمکت نشست و با شکست یک بر صفر برابر عراق برای همیشه ایران را ترک کرد. تاج هم پس از قرارداد عجیب و غریب با ویلموتس، با ادعای اینکه بیماری قلبی دارد از کارش در فدراسیون فوتبال ایران استعفا داد.

عزیزی خادم

نقش رئیس جدید فدراسیون فوتبال ایران هم دست کمی از مهدی تاج ندارد! عزیزی خادم که قبل از نشستن روی صندلی ریاست فدراسیون فوتبال یکی از منتقدان فدراسیون قبلی بود، با شروع کارش در فدراسیون جدید نتوانست انتظارات را برآورده کند. مهم ترین اتفاقی که باید در دوره او رقم می خورد، گرفتن حق مسلم میزبانی ایران در مرحله انتخابی جام جهانی بود ولی این مورد هم با وجود ژست های مثبت عزیزی خادم در زمینه حل مشکلات از راه دیپلماسی ناقص ماند تا بحرینی ها با استفاده از نفوذ و قدرتشان در AFC زرنگی کنند و میزبانی را از ایران بگیرند! ایران در شرایطی امشب باید با بحرین و سپس با عراق در منامه دیدار کند که سه بازی از چهار دیدار مرحله رفت را در خانه رقبا ازجمله همین بحرین به میدان رفته بود. انتظار می رفت تیم جدید فدراسیون فوتبال بتوانند در گرفتن میزبانی متمرکز ایران برای بازی های برگشت دست بالا را داشته باشند که این مورد هم اسیر شعارزدگی شد و نهایتا بحرین بعنوان میزبان انتخاب گردید. نتیجه شد اینکه تیم ملی بعد از آن که بازی رفت را در بحرین واگذار کرد، امشب یک مرتبه دیگر ولی در قالب بازی های برگشت باز هم باید در بحرین (!) به مصاف این رقیب برود. طبیعی است که اگر این بازی به جای منامه قرار بود در تهران برگزار شود، این قدر نگرانی در سطح ملی وجود نداشت.

بازی با هنگ کنگ

دیگر موردی که سبب شده بازی امشب برای ایران نگران کننده به نظر بیاید، سبک بازی تیم ملی با تیم هنگ کنگ در دیدار چند روز قبل است. این بازی باآنکه با برتری ۳ بر یک ایران همراه شد ولی سردرگمی تاکتیکی و عدم انسجام تیمی در میان ملی پوشان سبب شد تا به میزان نگرانی ها افزوده شود. باآنکه عده ای عنوان می کنند دراگان اسکوچیچ نخواسته دستش برای بازی با بحرین رو شود ولی به نظر می آید این تیم برای نتیجه گرفتن در بازی امشب که حکم مرگ و زندگی را دارد، احتیاج به تغییر عامل های زیادی دارد؛ فاکتورهایی که الزاما ارتباطی با رونشدن دست سرمربی برای تیم رقیب ندارد.

نتیجه ایران در بحرین

دیگر موردی که به حساسیت بازی امشب ایران و بحرین اضافه کرده، وضعیت نتیجه گیری ملی پوشان ایرانی در بحرین است؛ وضعیتی که اصلا خوب نیست! طبق آمار ایران تا به هم اکنون نتوانسته بحرین را در خاک این کشور ببرد! از شش بازی قبلی که ایران در بحرین داشته چهار تا را باخته و دو تا را فقط توانسته مساوی کند. خود این آمار به بار روانی که روی شانه های ملی پوشان قرار دارد می افزاید. باآنکه در مجموع دیدارهای رودررو، وضعیت تیم ملی ایران از لحاظ نتیجه گیری بهتر از رقیب است ولی اینکه ایران در بحرین نتوانسته به پیروزی برسد خود حکایتی عجیب است. نکته مثبت این بخش از داستان اینکه تیم ملی بحرین سنگین ترین شکست تاریخ خود در مرحله انتخابی جام جهانی را در همین مرحله از رقابت های جام جهانی ۲۰۱۴ با شکست ۶ بر صفر مقابل ایران متحمل شده است.

وضعیت جدول

آن همه مقدمه چینی برای رسیدن به این بخش پایانی بود؛ در واقع هیچ یک از عامل های بالا به اندازه همین مورد نمی تواند حساسیت بازی ایران – بحرین را به تصویر بکشد. در جدول و قبل از برگزاری بازی های امروز بحرین با شش بازی ۱۲ امتیازی است، عراق از پنج بازی ۱۱ امتیاز دارد و ایران هم از پنج بازی ۹ امتیازی است. تیم ملی در صورت پیروزی برابر بحرین می تواند امیدوارانه دو بازی بعدی را دنبال کند ولی در صورت کسب تساوی در مصاف با بحرین در بهترین شرایط در رده دوم قرار می گیرد و در آن صورت شانس کمی برای صعود بعنوان یکی از تیم های برتر دوم به مرحله بعدی خواهد داشت. شکست ایران مقابل بحرین تیم ملی را از گردونه رقابت ها خارج خواهد نمود و زودهنگام ترین حذف تیم ملی در تاریخ جام جهانی ثبت خواهد شد.

همان طور که در بالا اشاره شد هم اکنون بحرین با شش بازی و یک بازی بیشتر از عراق و ایران با ۱۲ امتیاز صدرنشین گروه است و ایران با ۹ امتیاز سوم است. نکته مهم اینکه هر چقدر پیروزی برای ایران مهم می باشد برای بحرین هم حائز اهمیت می باشد. بحرین با تساوی مقابل ایران عملا شانس اول شدن را از دست می دهد، جایگاه دومش با پیروزی ایران برابر عراق به خطر می افتد و حتی در صورت دوم شدن هم شانس زیادی برای راهیابی به مرحله بعد ندارد. از طرفی بحرین با پیروزی در این بازی گام بزرگی برای صعود برخواهد داشت. با عنایت به وضعیت بحرین این تیم به دنبال ضد فوتبالی که به آن مشهور است نخواهد بود و این خبر دلگرم کننده ای برای عناصر هجومی ایران است. عناصری که البته اگر قرار باشد تأثیرگذار باشند باید متفاوت از بازی اول ایران در مرحله برگشت عمل کنند.»
1400/03/17
12:29:49
0.0 / 5
1215
تگهای خبر: بازی , پیروزی , تساوی , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت