هنگ كنگ مهم تر است یا بحرین؟

هنگ كنگ مهم تر است یا بحرین؟

به نظر می آید اهمیت دیدار برابر تیم گمنام هنگ کنگ به مراتب برای ایران بیشتر از بازی با بحرین است! شاید این ادعا عجیب و غریب به نظر برسد ولی با بررسی بهتر شرایط میتوان بیشتر به اهمیت دیدار ایران با هنگ کنگ که مقرر است روز سیزدهم خرداد برگزار شود، پی برد.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «تیم ملی فوتبال ایران، با پایان دادن به اردوی کیش به بحرین رسید تا به صورت رسمی مهیای دیدارهای برگشت مرحله انتخابی جام جهانی باشد؛ جایی که در گروه سوم باید با تیم های عراق، بحرین، هنگ کنگ و کامبوج دیدار کند. ایران در جدول این گروه با یک بازی کمتر در مقایسه با چهار تیم دیگر، با شش امتیاز، پشت سر تیم های عراق و بحرین ۱۱ و ۹ امتیازی قرار گرفته است. با عنایت به شرایط همین جدول، ایران چاره ای غیر از آن ندارد که برای رسیدن به مرحله دوم انتخابی جام جهانی در آسیا، یکی بعد از دیگری از سد رقبایش عبور کند. واضح است که دو رقیب جدی ایران برای صعود از این گروه، دو تیم بالانشین یعنی عراق و بحرین هستند. از طرفی، تا هم اکنون کارشناسان زیادی هم صحبت کرده و با عنایت به میزبانی بحرین، این تیم را خطرناک ترین رقیب ایران در بازی های برگشت توصیف و عنوان کرده اند اهمیت این دیدار برای ملی پوشان ایرانی بیشتر از سایر بازی هاست. با وجود چنین ادعایی اما به نظر می آید اهمیت دیدار برابر تیم گمنام هنگ کنگ به مراتب برای ایران بیشتر از بازی با بحرین است! شاید این ادعا عجیب و غریب به نظر برسد ولی با بررسی بهتر شرایط میتوان بیشتر به اهمیت دیدار ایران با هنگ کنگ که مقرر است روز سیزدهم خرداد برگزار شود، پی برد. در واقع ایران باید بازی های برگشت را از همین تقابل با هنگ کنگ استارت بزند و سه امتیاز اول را دشت کند ولی در این بین اماواگرهایی وجود دارد.

هنگ کنگ؛ تدارکاتی یا جدی؟

اگرچه هنوز تصمیم کادر فنی تیم ملی ایران مشخص نشده ولی برای نوع رویکرد به بازی نخست تیم ملی ایران دو نسخه پیچیده شده است. نخستین نسخه می گوید با عنایت به اینکه شاگردان اسکوچیچ دیداری تدارکاتی قبل از شروع این بازی ها نداشته اند، بازی با هنگ کنگ بهترین فرصت است تا اسکوچیچ تیمش را بسنجد. نسخه دوم اما فرضیه نخست را خطرناک عنوان می کند و می گوید با عنایت به وضعیت جدول این گروه که ایران نیاز مبرم به پیروزی در بازی های باقی مانده دارد، بهتر است به دید یک بازی کاملا جدی و رسمی به هنگ کنگ نگریسته شود. این دوگانگی در شرایطی به وجود آمده که به نظر می آید نسخه دوم منطقی و منطبق با حقیقت موجود باشد چون کوچک ترین غافلگیری در این دیدار می تواند آرزوهای ایران برای رسیدن به مرحله دوم انتخابی را به باد دهد.

خطر هنگ کنگ!

هیچ هوادار فوتبالی در ایران حس نمی کند تیم ملی مشکلی برای بازی با هنگ کنگ داشته باشد؛ احساسی درست که به واسطه اختلاف سطح زیاد بین فوتبال این دو کشور شکل گرفته است. با این وجود در همین زمینه هم یکی، دو نکته نگفته باقی مانده است. هنگ کنگی ها بدشانس بودند که در نخستین دیدارشان در مرحله انتخابی در کامبوج، برابر رقیب ضعیف این گروه به نتیجه مساوی یک – یک رسیدند. چه بسا اگر این تیم در آن بازی برنده می شد، هم اکنون در جدول گروه سوم بالاتر از ایران قرار گرفته بود! این همان مبحث فراموش شده است چون پس از ایران شش امتیازی، هنگ کنگ با پنج امتیاز در رده بعدی ایستاده و روی کاغذ خطری بالقوه برای تیم ملی است! از آنجائیکه فوتبال چندان قابل پیشبینی نیست و بیشتر بازیکنان و مربیان برای پیروزی در زمین بازی می کنند، اگر ایران این تیم را دست کم بگیرد، امکان دارد غافلگیر شود و در صورت غافلگیری حتی جایش در جدول هم متزلزل شده و یک پله سقوط می کند! باورپذیری این مورد زمانی بیشتر می شود که بدانیم هنگ کنگی ها پیش از این موفق شده اند بحرین، تیمی که عنوان شده جدی ترین رقیب ایران در این گروه است، را متوقف کنند! درست است که سطح فوتبال این تیم قابل مقایسه با تیم ملی فوتبال ایران نیست ولی این تیم نشان داده چندان دست وپا بسته هم نیست و می تواند ریگی در کفش هر تیم بزرگی باشد. ضمن اینکه آمادگی بیشتر هنگ کنگی ها در مقایسه با تیم ملی در این مقطع کنونی را هم باید زیر ذره بین برد؛ این مورد را میتوان از بازی های شرق آسیا که در حد واسط مرحله رفت و برگشت بازی های انتخابی جام جهانی برگزار شد، پی برد؛ جایی که این تیم برابر سه قدرت شرق یعنی کره، ژاپن و چین قرار گرفت و توانست دو تا از این سه تیم را آزار دهد. هنگ کنگ ابتدا به کره با دو گل باخت، بعد به ژاپن ۵ بر صفر باخت و سپس برابر چین هم ۲ بر صفر مغلوب شد.

فارغ از شکست هایی که این تیم در این برهه داشته میتوان یک مورد را برجسته کرد و آن هم اینکه قبل از تقابل با ایران، هنگ کنگی ها سه بازی با تیم های خوب و گردن کلفت آسیایی داشته و دست کم محک بسیار جدی تری در مقایسه با ایرانی خورده اند که بدون بازی تدارکاتی (بدون در نظر گرفتن بازی با ازبکستان که زمان زیادی از آن می گذرد) پا به این رقابت ها گذاشته اند. پس هنگ کنگ علاوه بر اینکه ترسی از رقابت با تیم های مطرح آسیایی ندارد برای زنده نگه داشتن آخرین شانس هایش هم که شده چاره ای به غیر از پیروزی برابر ایران ندارد. چنین «انگیزه»ای اگر از جانب شاگردان اسکوچیچ نادیده گرفته شود می تواند عواقب سنگینی داشته باشد.

اهمیت ۳ امتیاز

در بالا عنوان شد که با عنایت به وضعیت جدول، گرفتن سه امتیاز بازی نخست برای ایران از نان شب واجب تر است؛ حالا یک نکته دیگر هم در این بین وجود دارد که این اهمیت را پررنگ تر جلوه می دهد: رسیدن به بحرین. ایران اگر از سد هنگ کنگ عبور کند و سه امتیاز را به دست بیاورد با تعداد بازی های برابر ۹ امتیازی شده و جای بحرین را در رده دوم جدول رده بندی می گیرد. این مورد فشار مضاعفی به بحرینی ها وارد می نماید تا برای حفظ جایگاهشان در رتبه دوم، در دیدار برابر ایران شکست نخورند. اتفاقا موضوعی که کار بحرین را سخت تر می کند حذف نتایج تیم کامبوج، بعنوان ضعیف ترین تیم گروه در انتهای مسابقات است. اگر چنین اتفاقی رقم بخورد آن وقت یک امتیازی که بحرین در دیدار برابر هنگ کنگ از دست داده برایش دردسرساز می شود. بحرینی ها بدین سان با عنایت به تساوی رفت و برگشت با عراق آن وقت سه مساوی و یک برد (برابر ایران) خواهند داشت و اگر به ایران هم ببازند که عملا از گردونه رقابت ها خارج می شوند. اگر چنین شود ایران با سه برد (برد رفت در دیدار برابر هنگ کنگ و دو برد احتمالی برابر هنگ کنگ و بحرین) ۹ امتیازی می شود و بالاتر از بحرین شش امتیازی قرار می گیرد. پیش شرط این اتفاق اما دشت سه امتیازی ایران از بازی نخست مرحله برگشت برابر هنگ کنگ است؛ موضوعی که علاوه بر کمک زیاد به وضعیت جایگاه تیم ملی در جدول، می تواند سبب استرس رقبای مستقیم ازجمله بحرین و عراق هم بشود.»

منبع:

1400/03/11
10:43:35
0.0 / 5
1265
تگهای خبر: بازی , بازیكن , برند , پیروزی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت