یك پیشكسوت:

دستمزد برخی فوتبالیست ها از بودجه یك شهر بیشتر است!

دستمزد برخی فوتبالیست ها از بودجه یك شهر بیشتر است!

خوزستان یک پیشکسوت فوتبال خوزستان با اشاره به اینکه دستمزد برخی فوتبالیست ها از بودجه یک شهر بیشتر است، اظهار داشت: مردم حق دارند از این بابت ناراحت باشند چونکه پول هایی که در فوتبال رد و بدل می شود، یک روند ˮآسیب پذیر، غیرمنطقی و غیرقانونیˮ بوجود آورده که باید اصلاح گردد.


احمد تاجمیری دشتکی در گفتگو با ایسنا در ابتدا با گله مندی از عدم استفاده از پیشکسوتان در ورزش، اظهارکرد: مسئولان ارشد کشور می گویند از بازیکنان قدیمی استفاده گردد اما آن هایی که کار اجرایی را در ورزش در اختیار دارند، پنبه در گوش گذاشته اند. پیشکسوت فقط یک نام زیبا را به همراه دارد. آقایان زمانی یاد پیشکسوت می افتند که هواداران زیر تابوت او را گرفته اند. حیف است پیشکسوتان بسیار گران بهایی در خوزستان خانه نشین مانده اند و من هم یکی از همین ها هستم. البته هیچگاه برای خانه نشینی تاسف نمی خورم، بلکه تاسفم بیشتر برای فوتبال است. این فوتبال از نظر ساختاری هم مشکل دارد و نمی دانم چه کسی یا کسانی باید این مشکلات را مرتفع کنند. سال ها است که شعار می دهیم و هیچ کاری هم انجام نمی دهیم و تنها شاهد عقب ماندگی فوتبال هستیم.
نباید عقاید شخصی عده ای سبب هدر رفتن استعدادها شود
وی درباره فوتبال خوزستان اظهار داشت: فوتبال استان حتی در حالت ضعف هم پویایی خودش را دارد. شرایط فوتبال خوزستان با همه استانهای دیگر متفاوت می باشد. البته باید متولیان ورزش بتوانند بار دیگر پای سازمان ها، ادارات و کارخانه های صاحب امکانات را به فوتبال باز کنند تا با سرمایه گذاری هر چند اندک به تربیت و آموزش جوانانی که در کوچه و خیابان و زمینهای نامناسب محلات مشغول کار هستند، بپردازند. به هر حال به نظر من راه صحیح تری برای آموزش مربیان و تربیت چند مربی نخبه و عاشق فوتبال پیدا می شود و می توانیم پله های ترقی بازیکنان جوان مان را از تیم های پایه به بزرگسالان باز نماییم تا در هر سال ده ها جوان با استعدادمان حق شان پایمال و لگدکوب نشود. البته در این شرایط پیشنهادی هم دارم؛ ما در هیات فوتبال و در باشگاه های بزرگ باید سازمان های خاصی برای زیر پوشش قرار دادن این جوانان به وجود بیاوریم. ما باید کار گروهی و حرکت کردن در یک سیستم با هدف مشخص را یاد بگیریم تا عقاید شخصی و کوتاه بینی عده ای باعث هدر رفتن این استعدادها نشود. خیلی از باشگاه های ما امکانات سخت افزاری لازم جهت ایجاد آکادمی های فوتبال را دارند.
باشگاه ها می توانند مراکز تربیت بازیکن را تشکیل دهند
این پیشکسوت فوتبال اضافه کرد: باشگاه ها با بهره گیری از مربیان مجرب و تحصیلکرده که با علم و روش آموزش به خوبی آشنا هستند، می توانند مراکز تربیت بازیکن را ایجاد کرده و به صورت کلاسیک و برنامه ریزی شده آینده این جوانان و فوتبال خوزستان را در صورتیکه به صورت صحیح و اصولی اداره شود و پایگاه های بازیکن سازی هم فعال شوند، در زمانی بسیار کوتاه بسازند و نه تنها باشگاه های خودمان را از بازیکن بی نیاز می نماییم، بلکه همانند سالهای دورتر، شهرها و استانهای دیگر را هم از ورود بازیکن خارجی بی نیاز کرده و تیم های ملی در رده های مختلف سنی در اختیار بازیکنان خوزستانی قرار گرفته می شود. این را هم باید در نظر گرفت که خوزستان در هر شرایطی یک قطب قابل انکار در بازیکن سازی فوتبال کشور بشمار می رود.
باشگاه های ما از نظر فرهنگی عقب هستند
وی با اعلان اینکه بطور قطع باید قبول کرد که باشگاه های ما به لحاظ فرهنگی عقب هستند، افزود: ما دراین زمینه معضلات بسیار زیادی داریم و همان گونه که می دانید، امروزه تماشاگران بعنوان یک حامی در فوتبال دنیا مطرح هستند و این حمایت می تواند معنوی یا به صورت مادی از باشگاه ها باشد. امروزه در جهان نسبت به تماشاگران چنین دیدگاهی وجود دارد، در صورتیکه در کشور ما بسیاری از مدیران به خاطر این که هوادار درست کنند به خیلی ها حقوق و پول پرداخت می کنند و چنین رفتارهایی خلاف آن چیزی است که در تمام دنیا وجود دارد. پس تا حدودی مدیریت غلط در فوتبال هم به این مورد دامن زده است.
رغبت رسانه ها به نشان دادن پرخاشگری در ورزش
تاجمیری دشتکی اضافه کرد: یکی از علل اشاعه پرخاشگری در ورزش، رغبت و توجهی است که رسانه ها به آن نشان می دهند و اگر صفحات روزنامه ها یا برنامه های تلویزیونی را تماشا کنید به این مورد پی می برید. اگر رسانه ها به رفتارهای پرخاشگرانه و دعواهایی که در فوتبال وجود دارد، رغبت نشان ندهند بطور قطع این نوع رفتارها در ورزشگاه های ما اشاعه پیدا نخواهد کرد. البته ما به خوبی درک می نماییم که این گونه مباحث به خوبی مخاطب جذب می کند ولی مخاطب عام هم یک لایه طبیعی است و انتظار می رود که رسانه های ما آنها را تربیت کنند، نه این که خوراک بد به آنها بدهند. رسانه ها می توانند در برگرداندن این فضا و بهینه کردن آن نقش بسزایی داشته باشند. هم اکنون بسیاری از کشورهای اروپایی با بحران اقتصادی رو به رو هستند و در چنین شرایطی ما می توانیم فاصله فوتبال ایران بخصوص در رده های لیگ دسته اول و دوم را با آنها کم نماییم.
وی عنوان کرد: اگر فوتبال را یک خانوار بدانیم، در بیشتر موارد این خانواده ها با یکدیگر تفاهم ندارند و الان هم در خانواده بازیکنان، خانواده مربیان، خانواده مدیران و حتی خانواده مطبوعات، اختلاف ها بالا گرفته است که می دانید چرا؟ چون همه ما هم اکنون نه به ساختن فوتبال، بلکه به منافع شخصی مان نگاه می نماییم و کاری به توسعه فوتبال نداریم و تنها به کسب درآمد بیشتر می اندیشیم.
"هویت، انضباط و ابعاد فرهنگی" در ورزش وجود ندارد
بازیکن دهه ۶۰ فوتبال خوزستان بیان نمود: درباره فرهنگ هواداران فوتبال و مشکلات آن عقیده دارم به صورت کلی ورزش ما درگیر مشکلات مدیریتی و ضعف در مدیریت کلان و پایه است. "هویت، انضباط و ابعاد فرهنگی" که باید در ورزش باشد، وجود ندارد. متاسفانه ورزش ما در نتیجه گیری خلاصه شده است. وقتی در نتیجه گیری تیم ها خلل ایجاد می شود، عوامل مختلفی از فدراسیون گرفته تا باشگاه ها را به حاشیه می برند. به نظر من اگر ورزش به بخش خصوصی واگذار شود، بخش خصوصی هم راهکار اخلاقی، ورزشی و اقتصادی بهتر شدن وضعیت ورزش را پیدا می کند. همان گونه که امروز در دنیای حرفه ای ورزشی شکل گرفته است. در کشورهایی مانند کانادا، استرالیا و کشورهای اروپای غربی که ورزش در اختیار بخش خصوصی است، شاهدیم که فرهنگ سالم تری بر این رشته حاکم است.
فوتبال ما نزد افکار عمومی شرایط خوبی ندارد
وی با اعلان اینکه فوتبال ما نزد افکار عمومی شرایط خوبی ندارد، اظهار داشت: به جهت اینکه از حقیقت ها و تفاوت های فوتبال ایران، با فوتبال روز دنیا حرف بزنیم، میتوان چند سوال ساده بیان کرد و این که کدام باشگاه ایرانی در بورس کشورمان قرار دارد و کدام باشگاه به صورت منظم و شفاف، همه ساله گزارش حسابرسی خویش را منتشر می کند؟ پس از انجام حسابرسی هم مجامع کدام باشگاه ها تشکیل شده و عملکرد هیات مدیره و مدیرعامل را مورد نقد و تحلیل قرار می دهد؟ دراین زمینه هم مجمع، بعنوان مهم ترین رکن تصمیم گیری و سیاست گذاری در هر مجموعه، باید بر مبنای عملکرد مدیریتی و گزارش حسابرسی، میزان سود و زیان اقتصادی را بررسی کند و سپس برای آن تصمیم بگیرد و در صورت مشکل و ایراد، فکری برای پیشگیری از ادامه این روند داشته باشد.
دستمزد برخی فوتبالیست ها از بودجه یک شهر بیشتر است
تاجمیری دشتکی با اشاره به بالا بودن دستمزد برخی بازیکنان، عنوان کرد: دستمزد برخی بازیکنان از بودجه یک شهر هم بیشتر است و مردم حق دارند از پول هایی که به بازیکنان پرداخت می شود، ناراحت باشند. باید بگویم گاهی پولی که به یک بازیکن داده می شود، از بودجه یک شهر است، در صورتیکه مطابق قانون همه مردم باید از امتیاز مساوی جهت استفاده از امکانات دولتی بهره مند باشند. پول هایی که در فوتبال رد و بدل می شود، یک روندآسیب پذیر، غیرمنطقی و غیرقانونی به وجود آورده که باید اصلاح گردد. درست است که هنوز دولت پول باشگاه ها را می دهد ولی باید این هزینه ها اولویت بندی شوند.
فولاد سهمیه بگیرد، بازهم فوتبال استان بدون مشکل نیست
ایشان سپس هم فوتبال خوزستان را معدن استعداد دانست و اظهار داشت: ولی از استعدادهای آن استفاده لازم نمی گردد و باید ببینیم ایراد کار کجا است. مشکل اصلی این است که یا استعدادیاب نداریم یا این که اگر باشد، ناچیز است. بهترین گزینه این است که بازیکنان بعد از رسیدن به مرز بازنشستگی بعنوان استعدادیاب جذب شوند. البته همان طوری که تاکید دارم ما استعدادهای فراوان داریم اما خیلی از این استعدادها به سبب بی توجهی هرز رفته اند و می روند. به نظر من نبود یک برنامه بلندمدت و استراتژی و نداشتن یک چشم انداز برای کسانی که فوتبال ما را هدایت می کنند، سبب افت فوتبال استان شده است. در این خصوص نباید یک باشگاه را مدنظر قرار دهیم چونکه مثلا اگر فولاد یا استقلال خوزستان هر سال قهرمان ایران می شدند یا سهمیه آسیا می گرفتند، باز هم نمی توانستیم بگوییم که فوتبال خوزستان مشکلی ندارد.
جای خالی تفکر در فوتبال خوزستان احساس می شود
این پیشکسوت فوتبال اضافه کرد: در هر صورت مشکل فوتبال استان سر جای خودش است و حتی اگر باشگاهی باتوجه به توانایی مالی و امکاناتی که به وجود آورده تا اندازه ای شکل خویش را آراسته کرده و به سطح خوبی رسیده باشد اما جای خالی تفکرات و نگاه به اینکه ما از فوتبال چه می خواهیم، احساس می شود. اگر یک برنامه استراتژی بلندمدت نداشته باشیم و اگر ندانیم که کجا هستیم و می خواهیم کجا باشیم، امکان دارد به شکل آسانسوری، بالا و پایین شویم. باید دید که چرا ارتباط مستقیمی میان پول و موقعیت باشگاه ها وجود دارد و عملکرد باشگاه هایی چون رئال مادرید، بارسلونا، منچستر و بقیه چگونه است و افتخارات آنها با درآمدی که به دست می آورند تا چه میزان تنگاتنگ است؟ در فوتبال ما درآمدی وجود ندارد و تنها بودجه ای تعیین شده و در اختیار باشگاه ها قرار می گیرد.
چشم ها را روی ارزش واقعی فوتبالیست های جوان خوزستانی بسته ایم
وی بیان نمود: طبیعی است که زیرساخت های توسعه در هر زمینه ای، تربیت نیروی انسانی متخصص و ماهر است اما باید بررسی کرد که در فوتبال نیروی انسانی کیست؟ مدیر، بازیکن، خبرنگار، همه باید متخصص باشند. اگر بخواهیم به صورت اختصاصی به مشکلات فوتبال خوزستان بپردازیم با یکسری مشکلات اجتماعی رو به رو می شویم. به نظر من چشم هایمان را روی حقیقت و ارزش واقعی فوتبالیست های جوان خوزستانی بسته ایم و متاسفانه سرزمینی که از آن طلای سیاه استخراج می شود، مردمانش در فقر و محرومیت به سر می برند و کمترین امکانات را در اختیار دارند چرا شهری که صدها چاه نفت در دلش دارد، تیم هایش با نبود بودجه یکی یکی منحل شده یا می شوند و هیچ کس هم به فریاد آنها نمی رسد؟ مواردی که به آنها اشاره داشتم، فقط گوشه ای از شرایط حاکم بر فوتبال ما و کاستی های آن است اما همه این نشانه ها فقط و فقط معلول بوده و احتیاج به یک معاینه و بررسی جامع برای کشف علت های واقعی است.
در خوزستان به جای سازندگی، بازیکن وارد می کنند
تاجمیری دشتکی درباره این که چرا خوزستان چندان بازیکنی در تیم ملی ندارد هم اظهار داشت: خوزستان بزرگترین تغذیه کننده فوتبال ایران و مهد فوتبال است و همیشه ۸ یا ۹ نفر از بازیکنان که در ترکیب تیم ملی قرار می گرفتند، خوزستانی بودند ولی اکنون چه شده است که به ندرت ۲ بازیکن در تیم ملی دارد که آن هم از باشگاه های تهرانی به پیراهن تیم ملی می رسند. هیچ کسی ریشه یابی نکرد که چرا دیگر خوزستان در فوتبال پایه، قطب اصلی نیست و در خوزستان همه می روند به جای سازندگی، بازیکن وارد می کنند. فوتبالی که امروز آنرا مشاهده می نماییم، همه موجودیت ما نیست. بازیکنان فعلی با گذشته قابل قیاس نیستند اما دلم می خواهد فوتبال خوزستان به مرحله ای برسد تا هر فردی که فوتبال را تماشا می کند از آن لذت ببرد و فوتبالیست های این خطه همچون گذشته الگوی خوبی برای نسل جوان ما باشند.1400/03/10
11:49:32
0.0 / 5
901
تگهای خبر: آموزش , استقلال , بازی , بازیكن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
مرکز اسپورت