نوروزی با داورزنی می رود؛

رئیسی كه اختتام دوره اش در فرانسه است

رئیسی كه اختتام دوره اش در فرانسه است

مركز اسپرت: رئیس فدراسیون پزشكی ورزشی در حالی هفته آینده برای حضور در اجلاس یونسكو عازم فرانسه می شود كه دوره ریاستش در این فدراسیون تمام شده و معین نمی باشد سفر او بعنوان رئیس انجام می شود یا سرپرست؟خبرگزاری مهر - گروه ورزش: سازمان فرهنگی، علمی و آموزشی ملل متحد (یونسكو) هفته آینده برگزاركننده اجلاس سالیانه و جهانی خود است كه در محل مقر این سازمان در پاریس فرانسه انجام می شود.
یونسكو در حوزه مبارزه با دوپینگ فعالیت های زیادی دارد كه در كمیته ویژه آن پیگیری می شود. به همین دلیل مسئولان یونسكو هر سال برای برگزاری اجلاس جهانی خود از نمایندگان كشورهای فعال در زمینه دوپینگ و مدیریت آنها هم دعوت می كند.
غلامرضا نوروزی بعنوان رئیس فدراسیون پزشكی ورزشی نماینده ایران در اجلاس های اخیر یونسكو بوده است. وی طی سه سال قبل در تمام نشست های سالیانه یونسكو شركت داشته است. نوروزی امسال هم بنا به دعوتنامه ارسالی از طرف یونسكو به فرانسه سفر خواهدنمود اما معین نمی باشد به چه عنوان و با چه مسئولیتی؟!
نماینده ای كه نه رئیس است نه سرپرست
یونسكو در واقع از رئیس و دبیركل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) كشورهای عضو خود دعوت می كند تا در اجلاس سالیانه این نهاد بین المللی شركت داشته باشند. طبق آنچه در ورزش ایران هم عرف است، رئیس فدراسیون پزشكی ورزشی به سبب تخصصی بودن و مرتبط بودن كار، مسئولیت دبیركلی نادو را هم عهده دار است. بنا بر این است كه غلامرضا نوروزی همچون سال های گذشته دعوتنامه حضور در اجلاس بزرگ پاریس را دریافت كرده با این تفاوت كه حضورِ این دوره او ابهام برانگیز است.
دوره ریاست غلامرضا نوروزی در فدراسیون پزشكی ورزشی ۶ آبان ماه (دوشنبه آینده) تمام می شود. او یك روز قبل از آن تهران را به مقصد پاریس ترك می كند و همزمان با اختتام دوره ریاستش در این فدراسیون در نخستین روز اجلاس یونسكو شركت خواهد داشت.
طبیعی است كه با اتمام دوره ریاست در فدراسیون پزشكی ورزشی، مسئولیت نوروزی در نادو ایران هم كان لم یكن خواهد بود مگر اینكه او از جانب وزارت ورزش مامور به ادامه مدیریت این دو نهاد بعنوان سرپرست شود كه این كار هم انجام نشده است.
همراهی وزارت ورزش در سفرِ بی خود
دعوتنامه یونسكو برای حضور در اجلاس جهانی این سازمان، علاوه بر دبیركل برای ریاست نادو ایران هم ارسال می شود. مسعود سلطانی فر وزیر ورزش رئیس نادو است اما مقرر است معاون وی نماینده او و وزارت ورزش ایران در اجلاس یونسكو باشد.
محمدرضا داورزنی نماینده اعزامی وزارت ورزش است كه یكشنبه آینده همراه با غلامرضا نوروزی به فرانسه سفر می كند. در واقع داورزنی كه ادامه حضورش در معاونت توسعه ورزش قهرمانی وحرفه ای به خاطر كاندیدا شدن همزمان برای ریاست فدراسیون والیبال با انتقادات زیادی روبه رو شده، همسفر فردی می شود كه دوره قانونی مدیریتش تمام شده - در جریان سفر - و در عمل مسئولیتی در ورزش ایران ندارد.
حال آنكه معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای مسئولیت رسیدگی به امور مجامع فدراسیون ها را بر عهده دارد اما این معاونت بجای تصمیم گیری در مورد فدراسیون پزشكی ورزشی و مدیریت آن، همراهی رئیسِ بدون مسئولیت را در برنامه قرار داده است.
از دست رفتن كرسی ایران تنها نتیجه حضور سالیانه در اجلاس یونسكو!
به گزارش مركز اسپرت به نقل از مهر، قاعدتا حضور در هر اجلاس و گردهمایی آنهم به وسعت و بزرگی اجلاس یونسكو باید دستاوردی برای شركت كنندگان در آن داشته باشد اما این دستاورد برای پزشكی ورزشی و به خصوص حوزه مبارزه با دوپینگ ایران چه بوده است جز از دست دادن كرسی بین المللی ایران؟
۶ سال پیش (شهریورماه سال ۹۲) زمانی كه مرحوم لطفعلی پوركاظمی ریاست فدراسیون پزشكی ورزشی ایران را بر عهده داشت، ایران در یونسكو صاحب كرسی شد. آن زمان و در جریان اجلاس جهانی یونسكو در حوزه مبارزه با دوپینگ، با رای موافق ۱۷۵ كشور عضو كنوانسیون بین المللی یونسكو - وادا، پوركاظمی بعنوان نایب رییس یونسكو در حوزه مبارزه با دوپینگ برگزیده شد و تا زمان مدیریتش در فدراسیون پزشكی ورزشی و نادو ایران، این كرسی بین المللی را هم در اختیار داشت.
اینكه مرحوم پوركاظمی در چه شرایطی از فدراسیون پزشكی ورزشی و نادو كنار رفت، ضرورتی به یادآوری ندارد اما قابل ذكر است كه پس از او هیچ ایرانیِ دیگری نتوانست چنین كرسی مهمی را از آن خود و ورزش ایران كند.
علاوه بر این، سفر هر ساله نمایندگان ایران به پاریس و دیدار با نمایندگان دیگر كشورها همراه با باخبر شدن از فعالیت های یونسكو در حوزه مبارزه با دوپینگ چه دستاوردی برای ورزش ایران در این عرصه داشته است؟ ابهاماتی كه در ارتباط با دوپینگ ایران پابرجاست
دوره چهار ساله ریاست نوروزی در فدراسیون پزشكی ورزشی تا چند روز دیگر تمام می شود درحالیكه هنوز به ابهامات اخیر در ارتباط با دوپینگ ورزشكاران وزنه برداری و تیراندازی پاسخ داده نشده است. حدود یك ماه پیش اعلام دوپینگ ۸ وزنه بردار در رقابت های داخلی حواشی زیادی پیرامون این رشته ایجاد كرد، به فاصله چند روز بعد هم اعلام گردید كه دو نفر از تیراندازان مرتكب دوپینگ شده اند. در ارتباط با این مسئله همچون بسیاری موارد مشابه اطلاع رسانی شفاف و به موقعی از جانب نادو و فدراسیون پزشكی ورزشی صورت نگرفت درحالیكه حتی در مورد تعداد دقیق وزنه برداران و تیراندازان كه مرتكب دوپینگ شده بودند، ابهامات زیادی وجود داشت. حتی خبرنگار مهر در چند مرحله پیگیر این مساله از رئیس فدراسیون پزشكی ورزشی بود اما به نتیجه رسید. حالا این فدراسیون در آستانه اتمام دوره ریاست خود است در حالی كه هنوز این ابهامات باقی است.


منبع:

1398/08/03
22:49:56
5.0 / 5
4550
تگهای خبر: آموزش , پزشك , داور , دیدار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت