مهر در گزارشی بررسی كرد؛

حال وخیم مركز اقتصاد وزارت ورزش

حال وخیم مركز اقتصاد وزارت ورزش

سه سال از تشکیل مرکز اقتصاد ورزش در ساختمان وزارت ورزش می گذرد با این وجود هنوز شرح وظایف آن معین نیست ضمن اینکه به خاطر تغییر رئیس مجدد به اول راه بازگشته است.خبرگزاری مهر - گروه ورزش: انتصاب اخیری که در وزارت ورزش انجام شد جلب توجه باردیگر به جدید ترین بخش در چارت اصلاحی این وزاتخانه را به همراه داشت؛ بخشی که چند سال از تشکیل و شروع به کار آن می گذرد اما با وجود اسم و رسم بزرگی که دارد تا به امروز کمتر خروجی ماندگار و پرسر و صدایی داشته است.
صحبت از «مرکز مشارکت ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش» است که در چارت اصلاحی وزارت ورزش مورد تاکید قرار گرفت. طرح این چارت اواخر سال ۹۵ و در نخستین ماه های حضور سلطانی فر در این وزارت خانه عنوان شد با این هدف که اصلاحات لازم در ساختار سازمان ورزش ایران صورت بگیرد اما ابلاغ آن ۱۴ فروردین ماه سال ۹۷ انجام شد.
در چارت ابلاغی که با یک تغییر عمده در ارتباط با تعداد کلی معاونت ها و کاهش آنها همراه بود، «مرکز مشارکت ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش» به ساختار وزارت ورزش افزوده شد اما این مرکز تا به امروز که سه سال از تشکیل آن می گذرد تا چه اندازه در جهت اهداف پیشبینی شده حرکت داشته و فعالیت هایش منجر به چه نتایجی شده است؟
آغاز دیرهنگام فعالیتهای مرکز مورد تاکید وزیر
«مرکز مشارکت ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش» در جهت توجه به مبحث اقتصاد ورزش بعنوان یکی از برنامه های جدی و راهبردی وزیر تأسیس شده است. اتفاقاً این مورد یکی از مهم ترین برنامه های مسعود سلطانی فر در هر دو دولت یازدهم و دوازدهم و هنگام معرفی کابینه به مجلس هم بود.
با همه اینها چندماه زمان برد تا پس از ابلاغ چارت اصلاحی وزارت ورزش (فروردین ماه ۹۷) و مصوبه سازمان اداری و استخدامی کشور (مهر ۹۷) برای مرکز جدید پیشبینی شده در آن سرپرست معرفی شود. این اقدام ۱۵ اسفندماه سال ۹۷ با معرفی عباس نظریان انجام شد و بدین ترتیب «مرکز مشارکت ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش» به صورت رسمی از سال ۹۸ یعنی درست یک سال بعد از ابلاغ چارت جدید وزارت ورزش فعالیت خود در این وزارت خانه را شروع کرد.
مرکز اقتصاد سکوی پرتاب رئیسش شد
دی ماه همان سال (۹۸) ابلاغ وزیر ورزش برای نظریان بعنوان رئیس «مرکز مشارکت ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش» صادر شد. به نظر می رسید با این ابلاغ نیرو و انگیزه باردیگر ای به مرکز نوپای وزارت خانه و مسئول آن در جهت حرکت به سمت اهداف پیشبینی شده تزریق شود بخصوص که نظریان قبل از حکم ریاست در گفتگویی با خبرنگار مهر، بر اهداف مورد نظر تشکیل این مرکز تاکید و ابراز امیدواری داشت که فعالیت هایش منجر به دستاوردهای قابل توجهی شود.
عمر مدیریت نظریان در «مرکز مشارکت ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش» اما کمتر از آن بود که به دستاورد قابل توجهی منجر شود چون قبل از اینکه فعالیت ها و برنامه های مورد تاکید وی به نتیجه نهایی ختم شود او با میل خود و حتما حمایت های مدیران بالادستی به جمع رؤسای فدراسیون ها افزوده شد.
در انتخاباتی که ۱۷ دیماه سال قبل برای فدراسیون اسکی انجام شد، عباس نظریان موافقت حداکثری اعضای مجمع این فدراسیون را جلب کرد و بدین ترتیب بعنوان رئیس فدراسیون اسکی انتخاب گردید و این یعنی اینکه وی از حضور در «مرکز مشارکت ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش» و جایگاهش در این مرکز بعنوان پلی برای رسیدن به ریاست بالاتر بهره برد و به نتیجه هم رسید در صورتی که مرکز تحت مدیریت وی و فعالیت هایش خیلی زیاد مورد توجه وزیر بود.
به هر حال در همین راستا دو هفته پیش وزیر ورزش در حکمی سرپرست جدید این مرکز را منصوب نمود. بدین ترتیب مرکزی که صرفا بار و مفهوم اقتصادی دارد و از این حیث می تواند در اقتصاد ورزش کاملاً تأثیرگذار باشد، پس از سه سال باید با رئیس جدید فعالیت هایش را دنبال کند و این یعنی اجرای «نقطه سر خط» چون تجربه نشان داده مدیران جدید با برنامه هایی مختص خود قبول مسئولیت می کنند.
از طرفی به پایان دولت فعلی و عمر مدیریتی ورزش آن چندماه بیشتر باقی نمانده است. ازاین رو خوش شانسی باید با «مرکز مشارکت ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش» همراه باشد تا وزیر آینده تصمیمی برای تغییر ریاست آن نداشته باشد در غیر اینصورت این مرکز تغییرات مدیریتی دیگری را هم در پیش خواهد داشت.
سه سال فعالیت بدون شرح وظایف
در هر صورت «مرکز مشارکت ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش» از این پس باید با ریاست علی دست باز پیگیر فعالیت هایش باشد. اینکه ثبات مدیریت این مرکز در شروع به کار نادیده گرفته شد و حالا باید رئیسی جدیدی و احتمالاً با دیدگاه هایی متفاوت به خود ببیند، جای نقد دارد بخصوص که پس از سه سال هنوز «شرح وظایف» مرکز هم به صورت دقیق مشخص نمی باشد.
این مبحث را رئیس جدید مرکز مشارکت ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش خاطرنشان کرد و اینکه نهایی کردن شرح وظایف را بعنوان یکی از مهم ترین مسائل موردتوجه قرار داده است.
دست باز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در شروع به کار هر بخشی باید ساختار و شرح وظایف آن مشخص و تاییدیه های لازم را بگیرد. ساختار این مرکز و اینکه متشکل از رئیس، معاون، کارگروه های مختلف و … می باشد، مشخص است اما هنوز شرح وظایف آن نهایی نشده است. البته نام مرکز گویای اهم فعالیتهایی که باید در چارچوب آن صورت گیرد، است اما به هر حال باید این مورد رسمی و مصوب شود. شرح وظایف مرکز مشارکت ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش آماده است اما باید تاییدیه وزارت خانه را بگیرد.
رئیس «مرکز مشارکت ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش همینطور در تشریح برنامه هایی که برای ادامه حیات این مرکز دارد، به مواردی اشاره نمود که در گفتگویی مجزا به آنها اشاره خواهد شد.
خروجی کار چه زمان مشخص می شود؟
«مرکز مشارکت ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش» یک حلقه مفقود شده در ساختار ورزش ایران بود که با پیگیری مسعود سلطانی فر در وزارت ورزش شکل گرفت تا در چرخه اقتصادی و تولیدی ورزش کشور اثر گذار شود و به قول کلانتری معاون این مرکز بتواند سهم ورزش را در اقتصاد خرد و کلان کشور بیشتر کند.
اما اینکه چرا در چنین مرکز مهم و آینده داری به سادگی جابه جایی مدیریتی انجام می شود پرسش انتقادی پیرامون آن است که قاعدتاً وزیر ورزش باید پاسخی قانع کننده برای آن داشته باشد. انتقادی دیگری که به مرکز مشارکت ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش وارد است در مورد فعالیت هایش است و روند کُند آنها طوریکه تا به امروز کمتر خروجی تأثیرگذاری داشته است.
البته که معاون مرکز مشارکت ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش تاکید دارد نتیجه گرفتن از این مرکز به علت نو بودن آن و فعالیت هایش، به یک فرایند گسترده نیاز دارد. وی در گفتگو با خبرنگار مهر به اقدامات این مرکز در سه سال قبل اشاره داشت - شرح کامل این اقدامات در گفتگویی مجزا اطلاع رسانی می شود- و اظهار داشت: با عنایت به میزان پیشروی اقدامات و نتیجه پیگیری ها احتمال در سال ۱۴۰۱ خروجی فعالیتهای مرکز را خواهیم دید.

1400/02/12
20:09:37
0.0 / 5
1140
تگهای خبر: فدراسیون , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت