مهر در گزارشی بررسی كرد

تكرار ناكامی شمشیربازی در دو اسلحه

تكرار ناكامی شمشیربازی در دو اسلحه

به گزارش مرکز اسپرت عملکرد شمشیربازان ایران در مسابقات زون آسیا نشان داد که همچنان نقطه قوت این رشته روی اسلحه سابر است باآنکه رئیس فدراسیون تاکید دارد برای المپیک فرانسه خبرهای خوشی از دو اسلحه دیگر خواهد داشت.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، شمشیربازی ایران طی سالهای گذشته به لطف عملکرد نمایندگانش در اسلحه سابر و درخشش آنها در میادین آسیایی و جهانی مختلف و بخصوص کسب سهمیه های متوالی برای بازی های المپیک صاحب جایگاه قابل توجهی در جهان شد.
تکرار ناکامی در اسلحه فلوره و اپه
این جایگاه محکمتر شد وقتی که شمشیربازان اسلحه سابر از حضور در مجموع رقابت های گزینشی المپیک توکیو، نه تنها برای اولین بار کسب سهمیه تیمی کردند بلکه خویش را بعنوان مدعی مدال آوری در این دوره بازی ها هم مطرح نمودند. این در شرایطی است که شمشیربازی ایران در دو اسلحه دیگر یعنی اپه و فلوره جایگاه قابل استناد و توجهی در آسیا و جهان ندارد و همین مساله گویای فاصله زیاد میان شمشیربازان این دو اسلحه با اسلحه سابر است.
گواه این ادعا هم رقابت های زون آسیاست که با حضور ۵ شمشیرباز ایرانی برگزار شد اما بدون کسب حتی یک سهمیه توسط این شمشیربازان به پایان رسید. شمشیربازان ایران در این رقابت ها نه تنها در کسب سهمیه المپیک ناکام بودند بلکه در مجموع جایگاه قابل توجهی را هم به دست نیاورند.
در جریان رقابت های زون آسیا که به میزبانی ازبکستان برگزار شد شمشیربازانی مانند علیرضا ادهمی و نگین کافی (فلوره) در همان مرحله گروهی حذف شدند. در انتها هم ادهمی در بین ۱۷ نفر پانزدهم شد و نگین کافی هم در بین ۱۴ نفر در رده آخر ایستاد.
نجمه سازنچیان هم تا مرحله یک هشتم نهایی پیش رفت اما در نهایت در بین ۱۱ بازیکن اسلحه سابر پنجم شد. بهترین عملکرد ایرانیان در رقابت های زون آسیا برای پریا ماهرخ و محمد رضایی به ثبت رسید که تا مرحله یک چهارم نهایی اسلحه اپه پیش رفتند اما نتیجه قابل قبولی ثبت نشد جز جایگاه هشتمی ماهرخ در بین ۱۴ بازیکن وعنوان پنجمی رضایی در جدول ۱۹ نفره.

یک بام و دو هوا بازی فدراسیون در پشتیبانی از شمشیربازان؟
بدین ترتیب پرونده آخرین رقابت های گزینشی المپیک برای شمشیربازی ایران بدون سهمیه جدید و عملکرد قابل توجه بسته شد همین مساله پرسش و ابهام همیشگی پیرامون فدراسیون شمشیربازی در خصوص «یک بام و دو هوا» بازی این فدراسیون در عدم حمایت و توجه یکسان به ورزشکارانش در اسلحه های مختلف را یادآور شده است.
البته که فضل الله باقرزاده رئیس فدراسیون شمشیربازی تاکید دارد که عملکرد متفاوت شمشیربازان یک کشور در اسلحه های مختلف فقط ویژه ایران نیست و بسیاری از کشورها گرفتار آن هستند. ضمن اینکه وی می گوید برنامه های حمایتی از شمشیربازان اسلحه های فلوره و اپه چندسال است که در فدراسیون شروع شده اما به خاطر «زمان بَر» بودن کار هنوز به نتیجه نرسیده است. باقرزاده در عین حال ابراز امیدواری کرد که برای المپیک ۲۰۲۴ فرانسه خبرهای خوبی از ورزشکاران این دو اسلحه داشته باشد.
ایران در اسلحه سابر سرآمد است، دیگر کشورها در اپه و فلوره
فضل الله باقرزاده گفتگو با خبرنگار مهر را با پاسخ به این پرسش در خصوص اینکه «به نظر می رسد برنامه های حمایتی در فدراسیون برای هر سه اسلحه به صورت یکسان اجرا نمی گردد و بنابراین همچنان شاهد ناکامی در دو اسلحه اپه و فلوره هستیم؟» شروع کرد و اظهار داشت: ژاپنی ها در اسلحه فلوره قهرمان المپیک هستند اما شمشیربازان اسلحه سابر این کشور بازنده رقابت با ایران می شوند. قزاق ها در اسلحه اپه سرآمد آسیا هستند اما در دو اسلحه دیگر حرفی برای گفتن ندارند. در کل اصلا این طور نیست که یک کشور در هر سه اسلحه پیشرو و برتر از رقیبانش باشد. طبیعی است که استعدادها و توانمندی ها در کشورهای مختلف و در اسلحه های متفاوت فرق دارد.
موفقیت های امروز نتیجه اقدامات یک دهه پیش است
وی ضمن اشاره به موفقیت های شمشیربازان اسلحه سابر در سالهای اخیر تصریح کرد: شمشیربازی ایران در اسلحه سابر جزو بهترین های جهان است چون از ۱۰ - ۹ سال پیش برنامه ریزی ویژه ای بر روی این اسلحه شروع شد. استعدادها شناسایی شدند و برنامه های حمایتی به صورت متوالی مورد پیگیری قرار|گرفت. این گونه نبود که به واسطه چند ماه حمایت و توجه، مجتبی عابدینی در مسابقات جهانی مدال بگیرد یا پس از دو دوره کسب سهمیه انفرادی بتوانیم برای المپیک سهمیه تیمی بگیریم. اگر امروز امثال مجتبی عابدینی، علی پاکدامن، محمد رهبری، محمد فتوحی و... در شمشیر بازی جهان آقایی می کنند و بازیکنی مثل نیما زاهدی هم توانسته به تازگی به جمع ۳۲ نفر برتر مسابقات جهانی برسد به خاطر برنامه چندساله است.
شمشیربازی «زود بازده» نیست
«چرا چنین برنامه ای همزمان برای شمشیربازان اسلحه اپه و فلوره آغاز نشد تا امروز فاصله میان آنها با شمشیربازان اسلحه سابر تا این حد زیاد نباشد؟» رئیس فدراسیون شمشیربازی در پاسخ به این پرسش اظهار داشت: همانطور که گفتم شمشیربازی هر کشور در یک اسلحه مستعدتر است. زمانی در اسلحه سابر استعدادها شناسایی شدند و کار مستمر روی آنها و توانمندی های شان به موفقیت های امروز منجر گردید. حالا هم پیگیر همین برنامه در دو اسلحه دیگر هستیم اما نباید انتظار نتیجه زودهنگام داشت چون برنامه ریزی در شمشیربازی «زود بازده» نیست. نتیجه گیری از این گونه اقدامات زمان می برد.

شناسایی مستعدان در دو اسلحه فلوره و اپه
انجام استعدادیابی در بین شمشیربازان اسلحه های فلوره و اپه مبحث دیگری بود که فضل الله باقرزاده به آن اشاره داشت. وی در این حوزه اظهار داشت: شمشیربازان ما در ازبکستان جوان بودند. محمد رضایی که در اسلحه اپه شرکت داشت،، ۱۸ ساله است و قهرمانی کشور را هم در کارنامه دارد.
وی افزود: مدتی است که استعدادیابی را آغاز کرده ایم. بازیکنان جوانی هم که به ازبکستان اعزام شدند، نتیجه همین اقدام هستند. البته بخشی از نتیجه کار در ترکیب تیم های اعزامی به بازی های کشورهای اسلامی (شهریورماه- ترکیه) مشخص می شود. حالا برای نتیجه گیری زود است.
انتظار برای کسب سهمیه در ازبکستان بالا بود
رئیس فدراسیون شمشیربازی با تاکید باردیگر بر اینکه استعدادیابی در این رشته اقدامی نیست که انتظار نتیجه گیری زودهنگام از آن داشت، تصریح کرد: در مورد مسابقات زون آسیا سعی کردیم تا نمایندگان مان با بهترین آمادگی راهی ازبکستان شوند. با وجود شرایط کرونایی که منجر به لغو بسیاری از برنامه ها همچون اردوهای مشترک شد، بازیکنان مان را در شرایط تمرینی خوبی قرار دادیم و حتی به رغم مسائل مالی سنگین، اعزام به جام جهانی مصر را هم قبل از مسابقات ازبکستان را هم در برنامه قرار دادیم.
وی اضافه کرد: در کل بگونه ای اقدام شد که حداقل نتیجه را در تاشکند بگیریم اما نشد. شاید هم انتظار ما برای کسب سهمیه با عنایت به شرایط دیگر کشورها بالا بود اما با برنامه هایی که اجرا شده و ادامه آنرا در برنامه داریم اساسا برای المپیک ۲۰۲۴ فرانسه خبرهای خوبی از اسلحه فلوره و اپه ایران خواهیم داشت و تا پیش از آن و برای بازی های آسیایی ۲۰۲۲ هم از حیث عملکرد و نتیجه شاهد درخشش ورزشکاران این دو اسلحه خواهیم بود.
برای المپیک فرانسه خبرهای خوشی خواهیم داشت
باقرزاده در بخش پایانی گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در جهت استعدادیابی صورت گرفته، اردوی شمشیربازان را به محض بازگشت آنها از ازبکستان ادامه می دهیم. آنها تا زمان بازی های کشورهای اسلامی کنار بهترین مربیان داخلی تمریناتشان را دنبال می کنند و پس از آن هم این فرایند ادامه خواهد داشت چون برنامه ما در مورد اسلحه اپه و فلوره برای المپیک ۲۰۲۴ فرانسه است. برای این المپیک خبرهای خوشی خواهیم داشت. حتی پیش از آن و برای بازی های آسیایی ۲۰۲۲ هم امید زیادی به درخشش در اسلحه اپه و فلوره داریم البته در کنار حفظ موقعیت فعلی اسلحه سابر.

1400/02/10
13:45:02
0.0 / 5
1126
تگهای خبر: المپیك , بازی , بازیكن , تمرین
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت