یادداشتی از رضا شجیع،

واكسیناسیون ورزشكاران المپیكی افتخار ملی یا شكست اخلاقی ؟

واكسیناسیون ورزشكاران المپیكی افتخار ملی یا شكست اخلاقی ؟

به گزارش مرکز اسپرت استاد دانشگاه و عضو کمیسیون صلح کمیته ملی المپیک مبحث خوب یا بد بودن واکسیناسیون ورزشکاران را تحلیل کرده است.رضا شجیع در یادداشتی برای گروه ورزشی خبرگزاری مهر نوشت: «سازمان بهداشت جهانی در مورد روند واکسیناسیون نگران است و بارها تاکید کرده است که کشورها در مبحث واکسیناسیون باید «ملی گرایی افراطی» خویش را کنار بگذارند. آنها اعتقاد دارند که واکسینه نشدن حتی یک نفر در دورترین نقطه جهان هم می تواند برای همه کشورها خطرآفرین باشد. در چنین شرایطی واژه «عدالت تزریقی» به کلیدواژه ای در گفتمان عمومی تبدیل گشته و هر روز اخبار متناقضی در مورد سو استفاده برخی مدیران دولتی و نقض قوانین و سیاست های تزریق واکسن به گوش می رسد.
دو هفته پیش بود که عملیات تزریق واکسن به ورزشکاران المپیکی ایران با شور و حرارت خاصی رسانه ای شد. ورزشکارانی که می شد ابهام و خرسندی را همزمان در چهره هایشان مشاهده کرد. روزهای دور از خانواده، تمرین های طاقت فرسا، اردوهای طولانی و در نهایت ابهام از برگزاری یا لغو بازی ها، ... ملغمه ای از سختی ها که به آن کرونا و هراس از دست دادن المپیک را هم می توانید اضافه کنید.
سه روز بعد یکی از خبرگزاری های رسمی کشور از این اتفاق بعنوان یک «شرمساری و شکست اخلاقی» برای ورزشکاران یاد می کند. نویسنده در این نوشتار عنوان کرده بود؛ «چطور وقتی تزریق کادر درمان تکمیل نشده، ورزشکاران حاضر شدند این واکسن را تزریق کنند؟» و نویسنده کشورهایی (مثل ژاپن و ایتالیا) را مثال می زند که ورزشکاران المپیکی اش صراحتا در زمره گروه های دارای اولویت قرار نگرفته اند. در مقابل، رسانه های دیگر از این اتفاق بعنوان «افتخار ملی» یاد می کنند؛ کشوری که به سفارش کمیته بین المللی المپیک توجه کرده و سلامتی ورزشکارانش در اولویت قرار دارد.
به نظر می رسد واکسن هم مثل تمامی پدیده های اجتماعی عصر ما با خوانش های سیاسی عجین شده است و امروز این واکسن نیست که به رگ های ما تزریق می شود؛ بلکه این پیامی سیاسی است که مشخصا اولویت، مختصات، طبقه اجتماعی و شأن و منزلتمان را به ما تفهیم می کند.
متعجبم از کسانی که ورزشکاران ملی را از اولویت واکسن خارج می دانند، ولی از آن طرف، به محض نتیجه نگرفتن و شکست ورزشکاران در بازی های المپیک فریاد می زنند: «شرمساری برای ایران». یکی به این عزیزان بگوید اگر کشوری ورزشکارانش را از لیست تزریق واکسن خارج می کند، از آن طرف ورزشکارش را هم به خاطر مدال نگرفتن «شرمسار» خطاب نمی نماید. این است داستان ما در جایی که همه مسیرها به شرمساری ختم می شود.»

1400/02/09
12:57:07
0.0 / 5
1141
تگهای خبر: المپیك , بازی , تمرین , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
مرکز اسپورت