روند واكسیناسیون مطلوب است

همه ابهامات برگزاری یا لغو المپیك 2020 توكیو از زبان توماس باخ

همه ابهامات برگزاری یا لغو المپیك 2020 توكیو از زبان توماس باخ

کنفرانس خبری توماس باخ، رئیس IOC بعد از اتمام نشست هیات اجرایی با رسانه های بین المللی ورزش برگزار گردید.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، توماس باخ با تقدیر از زحمات و تلاشهای کمیته برگزاری المپیک توکیو ۲۰۲۰ بر مبحث پیشبرد و آماده سازی نهایی این رویداد بزرگ تصریح کرد و اظهار داشت: توکیو بهترین و آماده ترین شهر برای برگزاری بازی های المپیک است. برپایه آخرین اطلاعات از برگزارکنندگان، مراحل آماده سازی با سرعت و روند مطلوبی پیش می رود. در صورت اعلام وضعیت اضطراری در توکیو؛ این مورد یک اقدام پیشگرانه و در خلال هفته طلایی ژاپن Golden Week Holidays خواهد بود که مسیر استراتژی صحیح دولت ژاپن و در جهت برگزاری بازی ها است. این مورد ارتباطی با محدود کردن روند برگزاری نخواهد داشت".
رئیس کمیته بین المللی المپیک ضمن اشاره به تقدیر هیات اجرایی و حمایت نخست وزیر ژاپن از بازی های المپیک تصریح کرد: در حال تعامل کمیته برگزاری توکیو۲۰۲۰، کمیته بین المللی پارالمپیک و سازمان بهداشت جهانی هستیم. نسخه دوم کتاب بازی ها PlayBook با مبنای علمی تا قبل از آخر ماه جاری منتشر می شود و در مورد بهبود و بازگشت ورزشکار مبتلا به سرطان ژاپن، ایکاکه، خوشحالیم. این داستان حقیقی بازی های المپیک است که ورزشکاران کوتاه نمی آیند و ایکاکه برای همه ژاپن و ورزشکاران جهان الگو است.
او گفت خوشحالیم که متسویاما، قهرمان رقابت های مسترز گلف و از چهره های شاخص ورزش ژاپن در پشتیبانی از المپیک توکیو۲۰۲۰ گام برداشته است".
رئیس IOC حضور مادربزرگ ۱۰۹ ساله ژاپنی در مراسم حمل مشعل و اقدام وی را ستودنی توصیف کرد و اظهار داشت: "آرزو میکنم بتوانم به زودی او را ملاقات کنم و به وی تبریک بگویم. شیگو کاگاوا حضور موثر و ارزشمندی برای بازی های المپیک داشته است".
رئیس کمیته بین المللی المپیک سپس به مبحث ایجاد تغییر در شعار المپیک (سریعتر، بالاتر، قوی تر) و افزودن واژه " با یکدیگر together" و تایید آن توسط هیات اجرایی اشاره نمود و خاطرنشان ساخت که این مورد به بحث و رای نشست IOC و اعضاء آن هم گذاشته خواهدشد.

بعد از سخنان آغازین باخ، خبرنگاران به طرح سوالاتی در مورد انگیزه و هدف سفر وی به توکیو، مبحث برخورد سختگیرانه در حوزه دوپینگ و موضوعات حضور تماشاگران در توکیو۲۰۲۰ و عودت وجوه بلیط های توکیو۲۰۲۰ و واکسیناسیون پرداختند.
توماس باخ در پاسخ به سوالات خبرنگاران اظهارداشت:
• سفر به توکیو در مرحله برنامه ریزی قراردارد. هنوز این مورد قطعیت نداشته و بعد از انجام کامل برنامه ریزی ها اطلاع رسانی عمومی انجام خواهدشد.
• در مبحث تشکیل سوپرلیگ فوتبال در اروپا، تاکید می کنم که اقدامات متحدالشکل و جامعی در مبنای این گونه مسائل با صدای واحد و تعامل حوزه اروپا صورت پذیرفته است و این مورد هم مورد بررسی و پردازش هیات اجرایی هم قرارگرفته است.
• عودت وجوه بلیط های فروخته شده برای توکیو۲۰۲۰ نیاز به فرصت بیشتری دارد. الان بر برگزاری رویداد متمرکز هستیم و اینچنین تغییرات در آینده به زودی مورد تصمیم گیری قرارخواهدگرفت.
• مبحث ساخت و ساز در مورد بازی های میلانو-کورتینا ( میزبان المپیک زمستانی ۲۰۲۶) موضوعی حاکمیتی است. این بخش در رابطه با میراث المپیک است و میزبان از عایدات آن منتفع خواهدشد. اما IOC یک دولت جهانی برای ورود به اینچنین سیاستگذاری ها نیست.
در خصوص واکسیناسیون و اشاره به عدم اقبال عمومی در ژاپن بین ورزشکاران و مردم می گویم که در این عرصه اتفاقات مثبتی روی خواهدداد. مسابقات بین المللی و جهانی بزرگی برگزار شده است که هیچ یک از آنها منبع انتشار و یا تشدید کووید۱۹ نبوده اند. این مدل خوبی است. در بحث حضور تماشاگران تشکیل حبابهای مختلف( قرنطینه ) از بدو ورود به اماکن تا مسابقات و بسیاری اقدامات مقابله ای با کرونا درنظرگرفته خواهدشد.
روند واکسیناسیون در بین کمیته های ملی المپیک و تیم های المپیکی مطلوب بوده است. پیشنهاد عرضه واکسن به کشورهای ضعیفتر هم در دست اقدام است و بعضی از کمیته های المپیک هم در این مورد شرکت خواهندکرد.. وی افزود: تعداد زیادی واکسینه خواهند شد و در مدت زمان اقامت در دهکده اقدامات سختگیرانه خواهد بود. تست گیری منظم، فاصله گذاری و نرخ بالای واکسیناسیون؛ دهکده را محلی امن و ایمن خواهد نمود. صحبتهای ما در مبحث واکسن مبنای علمی دارد.
در مسابقات کسب سهمیه اولویت سلامت و ایمنی ورزشکاران است تا سهمیه؛ بنابراین لغو بعضی از رویدادهای مهم بایستی با درک متقابل و تفاهم استنباط گردد. مشاوره با متخصصین و همه دست اندرکاران و بر مبنای تجربه رویدادهای بین المللی اخیر که بدون واکسن موفق بوده اند یک حقیقت علمی است، بنابراین جمعیت قابل توجهی دسترسی به واکسن خواهد داشت. اما IOC به طور حقیقت گرایانه از این مورد حمایت می کند ؛ تضمین صد در صدی وجودی ندارد.
باخ تصریح کرد: باید بدانیم که در بین ورزشکاران عده ای هستند که بدلایل زیادی نمی خواهند واکسینه شوند. اما این یک سفارش علمی است که میتواند با موفقیت توام باشد تا ریسک رویداد در دهکده و بازی ها به حداقل برسد. سناریوی برگزاری بدون تماشاگر مورد بحث نیست؛ تعطیلی هفته طلایی در ژاپن ارتباطی با بازی ها و روند کار در دهکده ندارد، اقدام و سیاستگذاری از جانب دولت ژاپن خواهد بود و در صورت اعلام قرنطینه سراسری بر مبنای آخرین بروزرسانی توسط کمیته برگزاری، فقط در این دوره و با محدودیت صورت خواهد گرفت.
• در مبحث مراسم حمل مشعل و پیغام ما برای جهان؛ پیغام ایکاکه شفاف و نمونه است. ورزشکاران متوقف نمی شوند وکوتاه نمی آیند. در زندگی شرایطی داریم که مردد هستیم و سطح انرژی ما پایین است و این همان زمان برخاستن است. به قضیه با امید نگاه می کنم. با اعتماد به نفس و امید میتوان به آن نقطه رسید. مسابقات بین المللی بزرگ مثل گلف اتفاق می افتد و ورزشکاران بزرگ ژاپنی در کنار دیگران بخوبی فعالیت می نمایند. این رخداد خوب تکرار می شود و سفارش های علمی مارا مطمئن می کند که دولت ژاپن و فرمانداری توکیو از المپیک حمایت می کنند و همگی باید در راه ایجاد فضای بیشتری برای اعتماد و امید تلاش نماییم و نامیدی را کنار بگذاریم.

بعد از پاسخگویی به سوالات خبرنگاران؛ کرستی کاونتری، رئیس کمیسیون ورزشکاران IOC و عضو هیات اجرایی گزرشی از روند اقدامات انجام شده در راه اصلاح قانون ۵۰ منشور المپیک عرضه کرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. طرح کمیسیون ورزشکاران در نظرسنجی با مشارکت ۱۸۵ عضو کمیته ملی المپیک در ۴۱ رشته و با مشارکت ۵۰ درصد جمعیت از بانوان و ۴۹ درصد آقایان صورت پذیرفته است که برمبنای آن اصلاحاتی با تایید و تصویب هیات اجرایی در قانون ۵۰ منشور صورت خواهدپذیرفت. همچون این تغییرات نحوه استقرار ورزشکاران در اماکن، دهکده، سکوها، میادین مسابقات، تغییر بعضی از اجزاء سوگند المپیک و پیمان آتش بس IOC مورد بحث و بررسی قرارگرفته است.
نشست هیات اجرایی کمیته بین المللی المپیک بمدت ۴ ساعت مورخ ۲۱ آوریل برابر با ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ به صورت ویدئو کنفرانس و کنفرانس خبری بعد از نشست ساعت ۱۸: ۰۰ بوقت محلی در ارتباط تصویری با مقر کمیته بین المللی المپیک در سوئیس صورت پذیرفت.


منبع:

1400/02/03
21:36:47
0.0 / 5
943
تگهای خبر: المپیك , بازی , تیم , رقابت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
مرکز اسپورت