مهر در گزارشی منتشر كرد؛

كمك ۶۵۰ میلیاردی مجلس به ۱۰ فدراسیون

كمك ۶۵۰ میلیاردی مجلس به ۱۰ فدراسیون

به گزارش مرکز اسپرت برای اولین بار از سوی مجلس بودجه ویژه ای برای برخی فدراسیون ها در نظر گرفته شده با این نکته قابل تامل که در سال المپیک برخی فدراسیون های المپیکی از این طرح مالی بی نصیب مانده اند.خبرگزاری مهر - گروه ورزش: اهمیت بازی های المپیک که مقرر است با یک سال تاخیر مردادماه سال جاری برگزار شود، از چشم مجلس شورای اسلامی و نمایندگان درگیر با حوزه تربیت بدنی و ورزش پنهان نمانده طوری که به نسبت همیشه اعتبارات قابل توجهی را در اختیار نهادهای مسئول و درگیر با فدراسیون ها قرار داده اند تا فرایند شارژ تیم ها و ورزشکاران اعزامی به توکیو بدون کمترین دغدغه ممکن طی شود.
البته لایحه بودجه ۱۴۰۰ هنوز توسط دولت به دستگاه های اجرایی ابلاغ نشده اما طبق لایحه پیشنهادی، بودجه وزارت ورزش از یک هزار و ۴۲ میلیارد و ۹۰۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به یک هزار و ۴۸۱ میلیارد و ۱۵۷ میلیون و ۷۰۰ هزار (جاری و عمرانی) افزایش پیدا کرد. بودجه کمیته ملی المپیک هم از ۱۲۲ میلیارد تومان به ۱۶۶ میلیارد تومان افزایش داشت. در مورد بودجه کمیته ملی پارالمپیک جهشی از ۵۱ میلیارد تومان به ۷۱ میلیارد تومان اعمال شده است.
لایحه بودجه سالجاری در ایام پایانی سال قبل توسط مجلس به دولت ابلاغ گردید و بزودی هم ابلاغ آن به دستگاه ها انجام می شود با این نکته قابل توجه که در لایحه ابلاغی برخی فدراسیون ها از بودجه ویژه و جداگانه ای بهره مند خواهند شد.
بودجه ویژه مجلس برای ورزش
طبق لایحه بودجه ۱۴۰۰، کمیته ملی المپیک علاوه بر بودجه سالیانه خود همچون سال قبل از اعتبار ویژه ای هم برای المپیک و آماده سازی کاروان اعزامی به این بازی ها بهره مند خواهد شد. اعتبار کمیته ملی المپیک در این بخش - ویژه المپیک - از ۲۰ میلیارد تومان به ۵۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.
این موضوعی بود که در مورد کمیته ملی پارالمپیک و لایحه پیشنهادی برای این کمیته مغفول مانده بود اما رایزنی های مسؤلان کمیته ملی پارالمپیک با مجلسی ها و پیگیری های تکمیلی به تخصیص اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی به این کمیته ویژه بازی های توکیو منجر گردید.
نمایندگان مجلس اما علاوه بر بودجه ای که ویژه بازی های المپیک و پارالمپیک و جهت تخصیص به دو کمیته ملی المپیک و پارالمپیک مصوب کرده اند، بودجه ویژه ای هم برای وزارت ورزش مصوب کرده اند تا توسط این وزارت خانه برای تخصیص به برخی فدراسیون ها استفاده گردد.

۱۰ فدراسیونی که زیر چتر حمایتی مجلس رفتند
پروسه طرح و تصویب بودجه ویژه مجلس در کمیسیون فرهنگی و توسط کمیته تربیت بدنی و ورزش این کمیسیون مورد پیگیری قرار|گرفت. خبرنگار مهر کسب اطلاع کرده که ابتدا این طرح در مورد ۲۰ فدراسیون پیشنهاد شد اما در نهایت تعداد فدراسیون های بهره مند از بودجه ویژه مجلس به ۱۰ فدراسیون المپیکی و غیرالمپیکی کاهش پیدا کرد.
کشتی، وزنه برداری، تکواندو، دوومیدانی، کاراته، قایقرانی، تنیس، هندبال، ورزش های رزمی و ورزش های همگانی ۱۰ فدراسیونی هستند که از این بخش از اعتبارات ۱۴۰۰ ورزش سهم خواهند برد.
سهم هر فدراسیون از بودجه ویژه وزارت ورزش
نمایندگان مجلس در کمیسیون فرهنگی و کمیته تربیت بدنی و ورزش این کمیسیون، در طرح پیشنهادی خود برای کمک ویژه به فدراسیون ها مبلغ ۶۵ میلیارد تومان را به تصویب رسانده اند تا در اختیار ۱۰ فدراسیون قرار بگیرد.
در این میان سهم کشتی چهار برابر دیگر فدراسیون ها و به اندازه ۲۰ میلیارد تومان است. سهم هر یک از ۹ فدراسیون دیگر هم از سفره ای که مجلس پهن کرده ۵ میلیارد تومان خواهند بود.

ملاک انتخاب ۱۰ فدراسیون چه بود؟
این نخستین بار است که مجلس شورای اسلامی علاوه بر بودجه مصوب برای وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک، کمیته ملی پارالمپیک و جدا از بودجه تخصیصی به بازی های المپیک و پارالمپیک، اعتباری را هم برای برخی فدراسیون ها مصوب می کند.
در بررسی اولیه برگزاری المپیک و پارالمپیک امسال و اهمیت بالای نتایج کاروان های اعزامی به این دو رویداد دلیلی بر این اقدامِ نخستین مجلس بنظر می رسد که نه تنها بیراه نیست بلکه قابل تحسین و حمایت هم است اما اگر این مورد یعنی در پیش بودن مهم ترین رویدادهای ورزش جهان دلیل این کار بوده، چرا همه فدراسیون های المپیکی به یک چشم دیده نشده اند؟
در میان فدراسیون هایی که مقرر است از نگاه حمایتی و مالی مجلس برخوردار شده اند برخی فدراسیون ها المپیکی هستند و در کاروان شکل گرفته برای اعزام به توکیو هم نماینده دارند اما فدراسیون هایی مانند هندبال، تنیس، ورزش های رزمی و ورزش های همگانی یا اصلاً جزو رشته های المپیکی نیستند یا اینکه ورزشکاران شان موفق به کسب سهمیه برای المپیک توکیو نشده اند. با این اوصاف چرا این فدراسیون ها در لیست ویژه مجلس قرار گرفته اند؟
پاسخ رئیس کمیته تربیت بدنی و ورزش مجلس به چند پرسش
کمیته تربیت بدنی و ورزش در کمیسیون فرهنگی مجلس طرح حمایت مالی از برخی فدراسیون ها را پیشنهاد داده، بودجه لازم برای آنرا تصویب کرده و سهم هر فدراسیون از آنرا هم مشخص کرده است اما دلیل اینکه در سال برگزاری المپیک، برخی فدراسیون های المپیکی از این طرح مالی جامانده اند چیست؟ اصلاً ملاک قرار گرفتن فدراسیون های غیرالمپیکی یا فدراسیون های بدون المپین در این لیست چیست؟ و چرا در بین ۱۰ فدراسیون تعیین شده سهم کشتی چهار برابر دیگر فدراسیون ها تعیین شده است؟
آیا رایزنی روسای فدراسیون ها و تعاملاتی که با نمایندگان مجلس داشته اند در قرار گرفتن رشته آنها در لیست مورد نظر تاثیری داشته است و اگر نه چطور فدراسیون های المپیکی و غیرالمپیکی در این طرح مالی یک کاسه شده اند؟
احمد راستینه رئیس کمیته تربیت بدنی و ورزش مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر و در واکنش به پرسش های مطرح شده اظهار داشت: برای مجلس پشتیبانی از ورزشکاران و تیم های ملی که در میادین بزرگ ورزشی مانند المپیک و پارالمپیک و مسابقات جهانی سبب برافراشته شدن پرچم جمهوری اسلامی می شوند و از ارزش های ایران اسلامی دفاع می کنند، اهمیت زیادی دارد. بنا بر این متعهد به حمایت همه جانبه از آنها بخصوص در بحث مالی هستیم.
وی افزود: بنا بر این در لایحه بودجه پیشبینی شده و از محل مالیات بر دخانیات و مالیات بر ارزش افزوده مبلغ ۱، ۴۰۰ میلیارد تومان به اعتبارات ورزش اضافه شده است.
راستینه اشاره کرد: در همین راستا و علاوه بر بودجه ای که برای وزارت ورزش و دو کمیته ملی المپیک و پارالمپیک مصوب شده است، کمیته تربیت بدنی و ورزش مجلس ۵۰ میلیارد تومان برای کمیته ملی پارالمپیک و کمک به کاروان پارالمپیک تصویب کرد. ضمن اینکه تخصیص اعتبار ۶۵ میلیارد تومانی به وزارت ورزش - جدا از بودجه ۱۴۰۰ این وزارت خانه - را هم به تصویب رساند تا از آن برای کمک به برخی فدراسیون ها استفاده گردد.

«قرار است بودجه ۶۵ میلیارد تومانی شامل ۱۰ فدراسیون شود. ملاک انتخاب این فدراسیون ها چیست؟»، رئیس کمیته تربیت بدنی و ورزش مجلس در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر اظهار داشت: بازی های المپیک یکی از اولویت های در نظر گرفته شده برای طرح این حمایت مالی و تصویب آن بود و اینکه این گونه بتوانیم از فدراسیون هایی که در این رویداد نماینده دارند، حمایت داشته باشیم.
«با این اوصاف چرا برخی رشته های المپیکی در این لیست گنجانده نشده اند و به جای آنها نام فدراسیون های غیرالمپیکی قرار داده شده است؟ این یک امتیاز ویژه برای این دسته فدراسیون ها نیست؟»، راستینه در پاسخ به این پرسش هم اشاره کرد: این نخستین بار است که چنین طرحی عرضه شده و قاعدتاً امکان پشتیبانی از همه فدراسیون ها وجود نداشت. تلاش این بود که بیشتر فدراسیون ها المپیکی باشند اما در طرح کلی توجه به زیرساخت ها، پشتیبانی از هیات های استانی و تمرکز بر آماده سازی تیم های ملی و توسعه بخش پایه هم برای مان اهمیت داشت. به همین دلیل فدراسیون هایی که در این بخش ها فعال بوده و احتیاج به حمایت داشتند را هم انتخاب کردیم.
وی در این رابطه افزود: به صورت مثال هندبال جزو رشته های فعالی است که پیشینه خوبی هم در ورزش کشور دارد اما به خاطر برخی محدودیت ها و کمبودها اخیراً گرفتار مشکلاتی شد. بنا بر این تصمیم به پشتیبانی از این رشته گرفتیم. در کل اینکه از میان فدراسیون های انتخاب شده، بیشتر آنها المپیکی هستند و تعدادی غیرالمپیکی هستند که در گسترش زیرساخت ها مشکل دارند و به حمایت نیاز دارند.
المپیکی هایی که سرشان بی کلاه ماند
به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، اینکه طرح حمایت مالی از فدراسیون ها در مجلس شورای اسلامی به راه افتاده، امیدوارکننده است اما اینکه در همین ابتدای راه در تصمیم گیری ها و انتخاب ها تبعیض ایجاد شده، تا حدی سوال برانگیز است.
به هر حال رشته ای مانند کشتی علاوه بر تمام ورودی های مالی که دارد با این طرح ۲۰ میلیارد تومان هم از طرح مجلس وارد حسابش می شود، وزنه برداری که هنوز تکلیف دو سهمیه اش برای المپیک معین نمی باشد، دوومیدانی که تا به امروز در کسب سهمیه نسبت به المپیک ریو روند انتقادی داشته همراه با کاراته، تکواندو و قایقرانی هم هر یک صاحب ۵ میلیارد می شود که در این اوضاع نابسامان مالی می تواند برای شان گره گشا باشد اما رشته هایی مانند شمشیربازی که برای اولین بار در بخش تیمی کسب سهمیه کرده، والیبال و بسکتبال که عملکردشان در المپیک تعیین کننده است و بوکس و تیروکمان از این طرح به اندازه «هیچ» سهم دارند در صورتیکه معلوم نیست چه ضمانتی وجود دارد در مورد اینکه ۱۰ فدراسیون موردنظر بودجه تخصیصی را در راه موردنظر هزینه کنند.
البته که احمد راستینه برای این مورد هم توضیحاتی داشت. وی در این مورد به خبرنگار مهر اظهار داشت: ۶۵ میلیارد تومان بودجه مصوب در اختیار وزارت ورزش قرار می گیرد تا توسط این وزارت خانه در اختیار فدراسیون ها قرار بگیرد. امضای تفاهم نامه هم مورد تاکید است تا این گونه بر چگونگی هزینه کرد نظارت داشته باشیم.
رئیس کمیته تربیت بدنی و ورزش همینطور اظهار داشت: پشتیبانی از فدراسیون ها در سال های آتی هم ادامه خواهد داشت. برای این منظور عملکرد فدراسیون ها، اهمیت رشته های آنها و نقش آفرینی که در وضعیت کلی ورزش کشور داشته اند را ملاک قرار می دهیم.


منبع:

1400/01/17
12:17:38
0.0 / 5
972
تگهای خبر: المپیك , بازی , بسكتبال , تنیس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت