آخر فصل 99 بسكتبال ایران با باخت تاریخی در سال 2020

آخر فصل 99 بسكتبال ایران با باخت تاریخی در سال 2020

بسکتبال ایران در حالی سال ۱۳۹۹ را به پایان رساند که از نظر فدراسیون جهانی (FIBA)، باخت تیم ملی ایران مقابل سوریه، یکی از مهم ترین اتفاقات این رشته در سال ۲۰۲۰ بود.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از ایسنا، سال ۱۳۹۹ در حالی برای فدراسیون بسکتبال به پایان رسید که بسکتبال ایران فعالیت خود در این فصل را بعد از حدودا ۸ ماه تعطیلی شروع کرده بود. تعطیلی الزامی و طولانی مدتی که حواشی و تاثیرات زیادی را در نحوه برگزاری لیگ برتر و نتایج تیم ملی ایران پیش رو داشت.

* تعطیلی پر حاشیه لیگ ۹۸ و حواشی فصل جدید

پس از آن که مرحله گروهی (نخست) فصل ۹۸ - ۹۹ لیگ برتر بسکتبال ایران با صدرنشینی تیم شهرداری گرگان به پایان رسید، قرار شد مرحله پلی آف در سال ۹۹ برگزار گردد که به خاطر انتشار کرونا در جهان این رقابت ها لغو شد. فدراسیون بسکتبال نیر بعد از کش و قوس های فراوان پرونده فصل گذشته را بدون معرفی تیم قهرمان مختومه اعلام نمود که با اعتراضات زیادی از جانب تیم صدرنشین یعنی شهرداری گرگان هم همراه شد.

در میان اعتراضات مسؤلان باشگاه شهرداری گرگان که تیم خویش را قهرمان لیگ بسکتبال می دانستند، حواشی دیگری در خصوص عدم حضور تیم های بزرگ در فصل ۹۹ به میان آمد که نهایتا هم به منحل شدن تیم ریشه داری چون پتروشیمی بندر امام ختم شد.در میان همه این حواشی فدراسیون که همچنان هم بحث هایی در مورد آن مطرح می شود، فدراسیون جهانی (FIBA) نظرسنجی را برای انتخاب بهترین اسلم دانک جهان برگزار کرد که با نظر مردمی، دانک ارسلان کاظمی ستاره تیم ملی ایران عنوان نخست جهان را ازآن خود کرد.

* شروع لیگ بعد از ۸ ماه تعطیلی

لیگ برتر بسکتبال ایران بعد از ۸ ماه تعطیلی بسکتبال بخاطر کرونا، سرانجام از تاریخ ۱۵ آبان به صوت متمرکز در تهران شروع شد. البته ابتدا تاریخ ۲۴ مهر زمان شروع مسابقات اعلام شدرکه به علت حواشی مختلف مانند عدم آمادگی تیم ها جهت شرکت در مسابقات، عدم صدور مجوز برگزاری بازی ها از جانب ستاد ملی مبارزه با کرونا و... تغییر نمود.* گام لرزان در پنجره دوم انتخابی کاپ آسیا

نخستین فعالیت رسمی تیم ملی بسکتبال ایران در سال ۹۹ و بعد از حدودا ۹ ماه تعطیلی صورت گرفت که البته آخر خوشی هم به همراه نداشت. بسکتبالیست های ایران تنها یک هفته بعد از شروع لیگ عازم پنجره دوم انتخابی کاپ آسیا در قطر شدند که با باخت مقابل سوریه نتوانستند صعودشان به کاپ آسیا را قطعی کنند. باخت تلخی که حتی در میان ۱۰ رویداد مهم بسکتبال جهان در سال ۲۰۲۰ به ثبت رسید.

شاگردان مهران شاهین طبع که بدون ستاره هایی چون حامد حدادی و صمد نیکخواه بهرامی به مصاف حریفانشان در پنجره دوم انتخابی کاپ آسیا ۲۰۲۱ رفته بودند، در بازی اول به سختی ۷۱ - ۶۴ عربستان را شکست دادند، اما در بازی دوم با نتیجه ۷۰ - ۷۷ مقابل سوریه مغلوب شدند.* تعطیلی پنجره سوم به سود ایران

ملی پوشان ایران که همچنان شانس صعود به کاپ آسیا را دارند، در پنجره سوم انتخابی کاپ آسیا باید به مصاف قطر و عربستان بروند. شاگردان شاهین طبع در صورت پیروزی مقابل این تیم ها، می تواند بعنوان صدرنشین راهی مسابقات کاپ اسیا ۲۰۲۱ شوند.

با این وجود در حالیکه قرار بود مسابقات پنجره سوم از دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ تا سه شنبه ۵ اسفند به صورت متمرکز در قطر برگزار شود، به علت انتشار ویروس جهش یافته در این کشور لغو شد تا فعلا تکلیف این مسابقات مشخص نباشد.منبع:

1400/01/06
13:28:39
0.0 / 5
909
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
مرکز اسپورت